Piłkarze „z importu”
Z najnowszych badań na temat piłkarskich lig w Europie wynika, że „importowani” piłkarze stanowią rekordowo wysoki odsetek aktywnych zawodników.
Wśród lig, nad którymi pieczę trzyma UEFA odsetek zawodników, którzy nie urodzili się w kraju, w którym aktualnie występują wynosi 36 procent. Co ciekawe częściej zespoły sięgają po zagranicznych zawodników ofensywnych (aż 44,3 procent z nich to „emigranci”). Rekordowe pod tym względem są rozgrywki cypryjskie – aż 74 procent ofensywnych zawodników tej ligi nie urodziło się w tym kraju. W badaniu brano pod uwagę oczywiście jedynie najlepsze ligi w każdym z państw.
Najczęściej europejskie kluby sięgają po Brazylijczyków. Nie mniej jednak ich liczba w Europie w zeszłym roku się zmniejszyła z 524 do 515. W ciągu ostatniego roku największy wzrost odsetek obcokrajowców odnotowano w Bułgarii u na Ukrainie. Największy spadek tego współczynnika zanotowano w Grecji. Kryzys ekonomiczny zmusił tamte kluby do rozwiązywania kontraktów z zagranicznymi piłkarzami i ich liczba zmalała w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 15 procent.
Z innych ciekawostek warto odnotować, że najniższą kadrę z czołowych europejskich klubów ma FC Barcelona (średnio 177,74 centymetrów wzrostu). Według statystyk drużyna ta ma także najbardziej stabilny skład. Każdy z zawodników spędza w pierwszej drużynie około pięciu lat.