28.01.2025 00:56

Włoski klub upamiętnił legendarnego trenera, który zginął w Holokauście

W Bolonii w poniedziałek uroczyście odsłonięto kamień poświęcony Arpadowi Weiszowi, najbardziej utytułowanemu trenerowi w historii Bologna FC, a także trzy dodatkowe tablice upamiętniające jego żonę i dzieci, którzy zginęli w obozie Auschwitz.

Udostępnij
Bologna FC 1909 supporters celebrates a victory at the end of match  during  Bologna FC vs Borussia Dortmund, UEFA Champions League football match in Bologna, Italy, January 21 2025 (Photo by Alessio Marini/IPA Sport / ipa-agency.net/IPA/Sipa USA)
2025.01.21 Bolonia
pilka nozna Liga Mistrzow
Bologna FC - Borussia Dortmund
Foto Alessio Marini/IPA Sport/ipa-agency.net/SIPA USA/PressFocus

!!! POLAND ONLY !!!
Autor zdjęcia: Pressfocus.pl

Weisz, węgierski trener i były piłkarz żydowskiego pochodzenia, prowadził drużynę „Rossoblu” w latach 1935–1938. To właśnie pod jego wodzą Bologna zdobyła mistrzostwo Włoch w latach 1936 i 1937 oraz triumfowała w prestiżowym turnieju Expo Trophy w Paryżu, pokonując Chelsea, ówczesnego mistrza Anglii.

Oddajemy hołd jednej z najwybitniejszych postaci w historii naszego klubu, a także jednemu z najważniejszych trenerów i innowatorów – powiedział Claudio Fenucci, dyrektor generalny Bologna FC.

Imię Weisza nosi już jedna z trybun na Stadio Renato Dall’Ara. W latach 1939–1942 Weisz trenował holenderski zespół FC Dordrecht. W 1942 roku wraz z rodziną został deportowany do obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie zginął 31 stycznia 1944 roku.

Obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, założony przez Niemców na przedmieściach Oświęcimia w 1940 roku, stał się symbolem Holokaustu – masowej eksterminacji europejskich Żydów. Początkowo przeznaczony głównie dla Polaków, w 1941 roku rozbudowano go o Auschwitz II-Birkenau, który stał się głównym ośrodkiem zagłady. Kompleks obejmował również liczne podobozy.

W Auschwitz zamordowano co najmniej milion Żydów, około 70 tysięcy Polaków, 21 tysięcy Romów i Sinti, 14 tysięcy radzieckich jeńców wojennych oraz tysiące osób innych narodowości. Obóz został wyzwolony 27 stycznia 1945 roku przez żołnierzy 60. armii I Frontu Ukraińskiego. Na pamiątkę tego wydarzenia 27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Udostępnij
Adrian Janiuk

Adrian Janiuk