30.12.2024 06:02

Seul intensywnie zabiega o organizację igrzyska 2036

Seul, jeden z dwóch południowokoreańskich pretendentów do organizacji letnich igrzysk olimpijskich w 2036 roku, rozpoczął przegląd potencjalnych lokalizacji zgodnie z obowiązującym protokołem. Miasto to gościło już olimpijczyków w 1988 roku.

Udostępnij
Illustration of the official logo during the football match between Uzbekistan and Spain, Olympic Games Paris 2024 on 24 July 2024 at Parc des Princes stadium in Paris, France (Photo by /Sipa USA)
2024.07.24 Paryz
igrzyska olimpijskie , pilka nozna
Uzbekistan - Hiszpania
Foto Matthieu Mirville/DPPI/IPA Sport 2/ipa-agency.net/SIPA USA/PressFocus

!!! POLAND ONLY !!!
Autor zdjęcia: Pressfocus.pl

Burmistrz Seulu, Oh Se-hoon, w niedawnym wpisie na Facebooku zaznaczył, że organizacja igrzysk byłaby „historycznym krokiem milowym, prezentującym potęgę i wizję Korei”. Dodał także, że miasto udowodniło już ekonomiczną zasadność tego przedsięwzięcia, co potwierdziły badania przeprowadzone przez Koreański Instytut Nauk Sportowych (KISS).

Analiza przeprowadzona w okresie od maja do listopada ubiegłego roku wykazała wskaźnik kosztów do korzyści na poziomie 1,03, co oznacza opłacalność ekonomiczną – próg ten zostaje przekroczony przy wartości powyżej 1.

Wyniki badań zostały już zaprezentowane Koreańskiemu Komitetowi Olimpijskiemu (KSOC). Chociaż zazwyczaj oceny tego typu są dokonywane po oficjalnym wyborze miast kandydujących, Seul przeprowadził je z wyprzedzeniem, podkreślając swoje przekonanie o ekonomicznej wykonalności projektu.

Południowa Korea ma jednak jeszcze jednego kandydata – prowincję Jeolla Północna, która również zgłosiła swoją ofertę. Ostateczna decyzja, kto będzie reprezentował kraj na arenie międzynarodowej, zostanie podjęta przez KSOC w lutym.

Jednym z kluczowych atutów propozycji Seulu jest oszczędny budżet. Według szacunków KISS całkowity koszt organizacji wyniesie 3,63 miliarda euro, co jest znacznie mniejszą kwotą w porównaniu do 12,3 miliarda euro wydanych na igrzyska w Paryżu w 2024 roku czy 10,57 miliarda euro na zawody w Tokio w 2020 roku. Prognozy wskazują również, że wydarzenie przyniesie dochód w wysokości 3,2 miliarda euro.

Aby ograniczyć wydatki i zminimalizować wpływ na środowisko, Seul planuje wykorzystać już istniejące obiekty sportowe. Propozycje obejmują takie miejsca, jak plac Gwanghwamun na zawody łucznicze, park nad rzeką Han na siatkówkę plażową oraz park Yeouido jako arenę dla jazdy na deskorolce. Miasto planuje także współpracę z pobliskimi regionami, takimi jak Gyeonggi i Incheon, by wykorzystać ich infrastrukturę.

Kolejnym atutem Seulu jest silne poparcie społeczne. Według sondażu przeprowadzonego latem zeszłego roku, 82 procent z tysiąca ankietowanych Koreańczyków poparło kandydaturę miasta, a 90 procent uznało, że igrzyska mogłyby zakończyć się sukcesem.

Władze miasta zwracają również uwagę na symboliczny wymiar oferty – igrzyska w 2036 roku odbyłyby się niemal 50 lat po tym, jak Seul gościł to wydarzenie w 1988 roku. Dotychczas tylko sześć krajów miało okazję organizować igrzyska więcej niż raz: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Australia, Grecja i Japonia.

Zainteresowanie organizacją igrzysk w 2036 roku wyraziły również takie kraje jak Indonezja, Egipt, Turcja, Katar, Arabia Saudyjska oraz Indie. Najbliższe igrzyska olimpijskie odbędą się za cztery lata w Los Angeles, natomiast w 2032 roku gospodarzem będzie australijskie Brisbane.

Udostępnij
Adrian Janiuk

Adrian Janiuk