15.12.2024 21:18

Zaledwie kilka krajów ma dwóch rzeczywistych członków MKOl. Polska dołączy do tego grona?

Tylko pięć państw – Niemcy, USA, Ukraina, Chiny i Argentyna – ma dwóch stałych reprezentantów w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim (MKOl). W czwartek PKOl ogłosił, że chce zgłosić prezydenta Andrzeja Dudę jako polskiego kandydata do tego elitarnego grona. Przypomnijmy, że od 2021 roku w Komisji Zawodniczej MKOl zasiada Maja Włoszczowska.

Udostępnij
(231016) -- MUMBAI, Oct. 16, 2023 (Xinhua) -- This photo taken on Oct. 16, 2023 shows the press conference after the second day of 141th International Olympic Committee (IOC) session in Mumbai, India. (Xinhua/Cao Can)

2023.10.16 Bombaj
sport olimpijski
141. sesja Miedzynarodowego Komitetu Olimpijskiego
Foto Cao Can/Xinhua/PressFocus

!!! POLAND ONLY !!!
Autor zdjęcia: Pressfocus.pl

Liczba członków MKOl jest ograniczona do 115 osób. W strukturze organizacji działają trzy główne grupy po 15 członków każda: Komisja Zawodnicza (do której wybór odbywa się podczas igrzysk), przedstawiciele światowych federacji sportowych oraz osoby pełniące funkcje kierownicze w narodowych komitetach olimpijskich i kontynentalnych organizacjach.

Największą część MKOl, składającą się z 70 członków, stanowią osoby niezwiązane z konkretnymi stanowiskami. Ta grupa, znana jako stali członkowie MKOl, liczy obecnie 66 osób, co oznacza, że są cztery miejsca do obsadzenia.

Spośród państw posiadających dwóch stałych przedstawicieli wyróżniają się Niemcy, które reprezentują Thomas Bach (obecny przewodniczący, kończący kadencję w 2025 roku) i Michael Mronz (wybrany w 2023 roku). USA mają Anitę DeFrantz (od 1986 roku) oraz Gene’a Sykesa (od 2024 roku). Ukrainę reprezentują byli lekkoatleci Walery Borzow (od 1994 roku) i Siergiej Bubka (od 2008 roku). Argentyna ma Gerarda Wertheina (od 2011 roku) i Paulę Belen Pareto (wybraną w 2024 roku), a Chiny reprezentują Zaiqing Yu oraz Lingwei Li.

Pozostali członkowie MKOl pochodzą z 56 krajów, od Francji i Japonii, po mniejsze państwa, takie jak Bhutan czy Lesotho.

Irena Szewińska była ostatnią Polką z pełnym członkostwem w MKOl – od 1998 roku aż do swojej śmierci w 2018 roku. Jej poprzednikiem był Włodzimierz Reczek, który pełnił tę funkcję przez 35 lat od 1961 roku, a po rezygnacji w 1996 roku otrzymał honorowe członkostwo.

Obecnie Polskę w MKOl reprezentuje Maja Włoszczowska, dwukrotna srebrna medalistka olimpijska w kolarstwie górskim. Zasiada w Komisji Zawodniczej, a jej kadencja trwa do 2028 roku. Byli członkowie Komisji Zawodniczej mają szansę zostać stałymi członkami MKOl – przykład stanowi Słowaczka Daniela Hrbekova (Bartekova), która przeszła tę ścieżkę w 2022 roku.

Członkowie MKOl pełnią swoje funkcje przez ośmioletnie kadencje z możliwością przedłużenia. Dla osób wybranych przed 1999 rokiem limit wieku wynosi 80 lat, a dla tych wybranych później – 70 lat.

Proces nominacji nowych członków MKOl koordynuje specjalna Komisja Wyborcza, która uwzględnia zasady parytetu płci oraz zróżnicowanie geograficzne. Ostateczne decyzje podejmowane są podczas Sesji MKOl.

PKOl wyraził w czwartek poparcie dla kandydatury Andrzeja Dudy, którego kadencja prezydencka kończy się w sierpniu 2025 roku. Najbliższa okazja, by mógł zostać wybrany, przypada na Sesję MKOl w lutym 2026 roku w Mediolanie. Teoretycznie można wybrać również urzędującą głowę państwa – Sesja MKOl w marcu 2025 roku w Grecji skupi się jednak na wyborze nowego przewodniczącego.

Ewentualne członkostwo Andrzeja Dudy może utrudnić wprowadzenie drugiego polskiego przedstawiciela do MKOl. Podobną ścieżkę przeszła Kolinda Grabar-Kitarović z Chorwacji, która po zakończeniu prezydentury szybko dołączyła do MKOl.

Udostępnij
Adrian Janiuk

Adrian Janiuk