Kandydat na szefa MKOl: potrzebujemy klarownego stanowiska w sprawie płci
Sebastian Coe podkreślił potrzebę jednoznacznego stanowiska Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w kwestii płci, inaugurując w Londynie swoją kampanię na stanowisko przewodniczącego tej organizacji. Brytyjczyk jest jednym z siedmiu kandydatów ubiegających się o to stanowisko.
Coe uznał, że konieczna jest przejrzysta polityka w zakresie ochrony kobiecego sportu, aby zapobiec przyszłym kontrowersjom podobnym do tych, które miały miejsce na tegorocznych igrzyskach w Paryżu w boksie. Podczas zawodów złote medale zdobyły Algierka Imane Khelif i Tajwanka Yu Ting Lin, które wcześniej zostały wykluczone z mistrzostw świata z uwagi na wyniki testów dotyczących płci.
– To wywołało u mnie duży dyskomfort. Uważam, że wyciągnięta lekcja jest taka, że potrzebne są jasne zasady, a obecne regulacje nie są wystarczająco precyzyjne. Dla mnie ochrona kobiecego sportu jest niepodważalna. Jeśli ta kategoria nie jest chroniona lub traktuje się ją z obojętnością, nie wróży to dobrze dla przyszłości sportu kobiet – zaznaczył Coe na konferencji prasowej w Londynie.
Brytyjski działacz jest związany z ruchem olimpijskim od czasów swojej kariery sportowej, kiedy zdobył dwa złote medale olimpijskie w biegu na 1500 metrów (w 1980 i 1984 roku). Przewodniczył również Komitetowi Organizacyjnemu igrzysk w Londynie w 2012 roku i od dziewięciu lat kieruje światową federacją lekkoatletyczną World Athletics.
Jego zdecydowana postawa wobec wykluczenia rosyjskich i białoruskich sportowców z głównych wydarzeń sportowych, początkowo z powodu wspieranego przez państwo dopingu, a później na skutek inwazji na Ukrainę, spotkała się z różnymi reakcjami w MKOl. Niektórzy członkowie byli również niezadowoleni z jego decyzji o przyznaniu nagród pieniężnych dla mistrzów olimpijskich w lekkoatletyce bez konsultacji z MKOl.
W wyborach na przewodniczącego MKOl Coe zmierzy się z takimi kandydatami jak Kirsty Coventry, była reprezentantka Zimbabwe w pływaniu i obecna minister sportu, Francuz David Lappartient, prezes Międzynarodowej Unii Kolarskiej, Hiszpan Juan Antonio Samaranch jr., wiceprzewodniczący MKOl i syn byłego wieloletniego przewodniczącego, Japończyk Morinari Watanabe, prezes Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej, książę Jordanii Feisal al Hussein oraz Szwed Johan Eliasch, prezes Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.
Dotychczas w 130-letniej historii MKOl przewodniczyło tej organizacji dziewięć osób. Obecny przewodniczący, Niemiec Thomas Bach, pełni tę funkcję od 2013 roku, a jego następca zostanie wybrany w marcu przyszłego roku podczas kongresu w Grecji.