14.11.2024 23:35

Kandydat na szefa MKOl: potrzebujemy klarownego stanowiska w sprawie płci

Sebastian Coe podkreślił potrzebę jednoznacznego stanowiska Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w kwestii płci, inaugurując w Londynie swoją kampanię na stanowisko przewodniczącego tej organizacji. Brytyjczyk jest jednym z siedmiu kandydatów ubiegających się o to stanowisko.

Udostępnij
(240811) -- PARIS, Aug. 11, 2024 (Xinhua) -- International Olympic Committee (IOC) President Thomas Bach (2nd L) and World Athletics President Sebastian Coe (1st R) attend during the victory ceremony of women's marathon of Athletics at the closing ceremony of the Paris 2024 Olympic Games in Paris, France, Aug. 11, 2024. (Xinhua/Li Ming)

2024.08.11 Paryz
Sport , Igrzyska Olimpijskie Paryz 2024
Ceremonia zamkniecia Igrzysk Olimpijskich
Foto Li Ming/Xinhua/PressFocus

!!! POLAND ONLY !!!
Autor zdjęcia: Pressfocus.pl

Coe uznał, że konieczna jest przejrzysta polityka w zakresie ochrony kobiecego sportu, aby zapobiec przyszłym kontrowersjom podobnym do tych, które miały miejsce na tegorocznych igrzyskach w Paryżu w boksie. Podczas zawodów złote medale zdobyły Algierka Imane Khelif i Tajwanka Yu Ting Lin, które wcześniej zostały wykluczone z mistrzostw świata z uwagi na wyniki testów dotyczących płci.

To wywołało u mnie duży dyskomfort. Uważam, że wyciągnięta lekcja jest taka, że potrzebne są jasne zasady, a obecne regulacje nie są wystarczająco precyzyjne. Dla mnie ochrona kobiecego sportu jest niepodważalna. Jeśli ta kategoria nie jest chroniona lub traktuje się ją z obojętnością, nie wróży to dobrze dla przyszłości sportu kobiet – zaznaczył Coe na konferencji prasowej w Londynie.

Brytyjski działacz jest związany z ruchem olimpijskim od czasów swojej kariery sportowej, kiedy zdobył dwa złote medale olimpijskie w biegu na 1500 metrów (w 1980 i 1984 roku). Przewodniczył również Komitetowi Organizacyjnemu igrzysk w Londynie w 2012 roku i od dziewięciu lat kieruje światową federacją lekkoatletyczną World Athletics.

Jego zdecydowana postawa wobec wykluczenia rosyjskich i białoruskich sportowców z głównych wydarzeń sportowych, początkowo z powodu wspieranego przez państwo dopingu, a później na skutek inwazji na Ukrainę, spotkała się z różnymi reakcjami w MKOl. Niektórzy członkowie byli również niezadowoleni z jego decyzji o przyznaniu nagród pieniężnych dla mistrzów olimpijskich w lekkoatletyce bez konsultacji z MKOl.

W wyborach na przewodniczącego MKOl Coe zmierzy się z takimi kandydatami jak Kirsty Coventry, była reprezentantka Zimbabwe w pływaniu i obecna minister sportu, Francuz David Lappartient, prezes Międzynarodowej Unii Kolarskiej, Hiszpan Juan Antonio Samaranch jr., wiceprzewodniczący MKOl i syn byłego wieloletniego przewodniczącego, Japończyk Morinari Watanabe, prezes Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej, książę Jordanii Feisal al Hussein oraz Szwed Johan Eliasch, prezes Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.

Dotychczas w 130-letniej historii MKOl przewodniczyło tej organizacji dziewięć osób. Obecny przewodniczący, Niemiec Thomas Bach, pełni tę funkcję od 2013 roku, a jego następca zostanie wybrany w marcu przyszłego roku podczas kongresu w Grecji.

Udostępnij
Adrian Janiuk

Adrian Janiuk