14.04.2025 09:16

W Pałacu Prezydenckim doszło do rozmowy ws. nowelizacji ustawy o sporcie

Przewodnicząca Komisji Zawodniczej Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl) Agnieszka Kobus-Zawojska rozmawiała z prezydentem Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim. Tematem rozmowy była nowelizacja ustawy o sporcie.

2023.03.27 Warszawa Pilka nozna Eliminacje do UEFA Euro 2024 Polska - Albania N/z Andrzej Duda Foto Piotr Matusewicz / PressFocus

2023.03.27 Warszawa
Football UEFA Euro 2024 European Qualifiers
Poland - Albania
Andrzej Duda 
Credit: Piotr Matusewicz / PressFocus
Autor zdjęcia: PressFocus

Jak zauważa „Rzeczpospolita”, „Kobus-Zawojska, a także Przewodnicząca Rady Fair Play PKOl Hanna Wawrowska, już wcześniej przekazały skierowany do prezydenta apel dotyczący projektuInicjatorzy sugerowali, aby nowelizacja weszła jak najszybciej w życie, a punkty, które wzbudziły wątpliwości głowy państwa, trafiły ewentualnie do Trybunału Konstytucyjnego w ramach kontroli następczej„.

Założenia ustawy

W grudniu Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o sporcie. Zmiany przewidują m.in. wprowadzenie zrównoważonej reprezentacji płci we władzach polskich związków sportowych, zapewnienie wsparcia zawodniczkom w ciąży i po porodzie czy przeciwdziałanie przemocy i dyskryminacji w sporcie. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Kluczowe punkty nowelizacji

1. Zrównoważona reprezentacja płci we władzach polskich związków sportowych (PZS).

  • W przypadku zarządów liczących od 2 do 5 członków, w ich skład ma wchodzić nie mniej niż jedna kobieta i nie mniej niż jeden mężczyzna.
  • W przypadku zarządów PZS, które liczą więcej niż 5 członków, reprezentacja każdej z płci powinna wynosić co najmniej 30 proc.
  • Podobne zasady dotyczą organów kontroli wewnętrznej.
  • Zagwarantowany zostanie udział przedstawicieli zawodników kadry narodowej w składach zarządów PZS.

2. Wsparcie dla zawodniczek w ciąży i po porodzie.

  • Z 6 do 12 miesięcy wydłużony zostanie czas pobierania stypendium sportowego przez członkinie kadry narodowej po urodzeniu dziecka.
  • Zwiększy się także – z 50 proc. do 81,5 proc. – kwota pobieranej w tym okresie wysokości stypendium.

3. Przeciwdziałanie przemocy i dyskryminacji w sporcie.

  • Kluby sportowe, związki sportowe, PZS oraz spółki, które zarządzają ligami zawodowymi będą musiały przyjąć standardy przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji, w tym standardy dotyczące ochrony małoletnich.
  • PZS i związki sportowe będą musiały wyznaczyć pełnomocników do spraw przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji w sporcie.
  • Przy ministrze sportu i turystyki powołany zostanie rzecznik ochrony praw zawodników i innych osób uczestniczących we współzawodnictwie sportowym.

4. Dodatki do stypendiów dla sportowców kontynuujących edukację.

Rozwiązania mają być zachętą dla młodych sportowców do kontynuowania nauki i zdobywania dyplomów ukończenia studiów.

Minister sportu i turystyki będzie mógł przyznać sportowcom-studentom lub doktorantom dodatek w wysokości 20 proc. stypendium na okres od 6 do 12 miesięcy.

Jednorazowy dodatek do stypendium sportowego, w wysokości maksymalnie 2-krotności podstawy, będzie mógł zostać przyznany sportowcom, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości.

Apel sportowców do prezydenta

Przytoczmy treść listu, który sportowcy wystosowali do głowy państwa:

Nowelizacja ustawy, która w całości została skierowana do Trybunału Konstytucyjnego, zawiera przepisy, na które my jako sportowcy długo czekaliśmy. Rozumiemy, że pojawiły się wątpliwości, które wymagają podjęcia ponownej analizy, jednak czy większa część przepisów niebudząca wątpliwości i kontrowersji, nie mogłaby wejść w życie już teraz?” – czytaliśmy.

Sygnatariusze zwracają uwagę na kwestię dyskryminacji i przemocy wobec kobiet czy wsparcie finansowe dla kobiet uprawiających zawodowo sport, które są w okresie macierzyństwa, kolejna sprawa to brak dużych rozbieżności w kwestiach wynagrodzenia i reprezentacji obu płci w zarządach związków.

Udostępnij
Bartłomiej Najtkowski

Bartłomiej Najtkowski