24.01.2025 00:13

Komisja omówiła powody i konsekwencje prezydenckiego veta ustawy o sporcie

Czwartkowe posiedzenie sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki poświęcono analizie decyzji prezydenta Andrzeja Dudy, który skierował ustawę o sporcie z 21 listopada 2024 roku do Trybunału Konstytucyjnego w ramach kontroli prewencyjnej.

Udostępnij
Komisja omówiła powody i konsekwencje prezydenckiego veta ustawy o sporcie
Autor zdjęcia: Materiały prasowe

Przewodniczący komisji, Tadeusz Tomaszewski, przekazał, że na początku stycznia wystosował do kancelarii Prezydenta RP prośbę o wyjaśnienie powodów tego kroku. Odpowiedź nadeszła 21 stycznia od szefowej Kancelarii Prezydenta RP, Małgorzaty Paprockiej, która poinformowała, że szczegóły stanowiska zostaną przedstawione podczas rozprawy w Trybunale.

Zgodnie z opublikowanym 23 grudnia 2024 roku komunikatem, Andrzej Duda nie miał uwag do całości ustawy, lecz zgłosił zastrzeżenia wobec kilku jej zapisów.

Prezydent wyraził wątpliwości m.in. wobec obowiązku włączenia do zarządów polskich związków sportowych przedstawicieli zawodników kadry narodowej. Ustawa zakładała, że jeden z siedmiu członków zarządu musi być sportowcem. Według prezydenta taki zapis mógłby nadmiernie ingerować w strukturę organizacyjną związków, choć nie kwestionował on idei zwiększenia udziału zawodników w zarządzaniu.

Kolejne zastrzeżenie dotyczyło kar finansowych dla związków, które nie spełniałyby wymogu proporcjonalności płci w zarządach oraz nie uwzględniałyby zawodnika kadry narodowej. Zdaniem prezydenta, sankcje takie mogłyby poważnie utrudnić funkcjonowanie organizacji, a nawet zmusić je do zawieszenia działalności.

Choć prezydent popiera ideę równowagi płci w zarządach, uznał, że wdrażanie tych zmian powinno odbywać się stopniowo i elastycznie.

Minister sportu, Sławomir Nitras, odniósł się do skutków decyzji prezydenta, podkreślając, że zablokowano wiele istotnych zmian dotyczących polskiego sportu. Wyraził zdziwienie vetem, zwracając uwagę, że zastrzeżenia dotyczyły jedynie kilku przepisów, a sama ustawa uzyskała szerokie poparcie w parlamencie.

https://twitter.com/SPORT_GOV_PL/status/1882466550109630835

Nitras zaznaczył, że ustawa miała ułatwiać funkcjonowanie związków sportowych i wspierać współpracę między ich członkami. Wspomniał również o rekomendacjach Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego z 2016 roku, które przewidywały wprowadzenie parytetu płci w zarządach związków sportowych, co w Polsce wciąż nie zostało wdrożone.

W trakcie dyskusji politycy, niezależnie od ugrupowania, zgodzili się, że większość zapisów ustawy jest korzystna i warta poparcia. Nawet przedstawicielka PiS zadeklarowała gotowość głosowania za ustawą, o ile zostaną z niej usunięte kontrowersyjne przepisy.

Tadeusz Tomaszewski zaproponował, aby komisja rozpoczęła prace nad nowym projektem ustawy, który nie zawierałby zapisów zakwestionowanych przez prezydenta. Dzięki temu nowe regulacje mogłyby szybko wejść w życie i rozwiązać kluczowe kwestie dla polskiego sportu.

Pod koniec posiedzenia głos zabrał Apoloniusz Tajner, były prezes Polskiego Związku Narciarskiego, który zaapelował do prezydenta o wycofanie ustawy z Trybunału i jej natychmiastowe podpisanie.

Udostępnij
Adrian Janiuk

Adrian Janiuk