Prezydent Duda podpisał nowelizację ustawy. Dobre wieści dla medalistów Igrzysk Dobrej Woli
Prezydent Andrzej Duda zatwierdził nowelizację ustawy o sporcie z 5 grudnia 2024 roku, która rozszerza grono beneficjentów tzw. emerytury olimpijskiej – poinformowała kancelaria prezydencka. Od teraz świadczenie obejmie także medalistów Igrzysk Dobrej Woli.
Igrzyska Dobrej Woli (Goodwill Games) były międzynarodowym wydarzeniem sportowym organizowanym w latach 1986–2001. Ich pomysłodawcą był Ted Turner, amerykański magnat medialny, który chciał w ten sposób złagodzić napięcia polityczne między USA a ZSRR, powstałe w wyniku bojkotów igrzysk olimpijskich w 1980 roku w Moskwie i w 1984 roku w Los Angeles.
Głównym celem zawodów była promocja współpracy i przyjaźni między narodami poprzez sport. Pierwsza edycja odbyła się w 1986 roku w Moskwie, a kolejne miały miejsce w Seattle (1990), Petersburgu (1994), Nowym Jorku (1998) i Brisbane (2001). Początkowo impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem, jednak z biegiem lat wzrastające koszty organizacji oraz zmiany w sytuacji geopolitycznej doprowadziły do jej zakończenia po ostatniej edycji w 2001 roku.
W Igrzyskach Dobrej Woli sukcesy odniosło 35 polskich sportowców, spośród których dziewięcioro było już uprawnionych do emerytury olimpijskiej dzięki zdobyciu medali na igrzyskach olimpijskich. Nowelizacja pozwoli na objęcie świadczeniem dodatkowych 26 osób, w tym zawodników takich jak Joanna Burzyńska (żeglarstwo), Ewa Kasprzyk (lekkoatletyka), Andrzej Basik (judo), Wanda Panfil (lekkoatletyka), Bartosz Kizierowski (pływanie) czy Dorota i Mariusz Siudek (łyżwiarstwo figurowe).
Emerytura olimpijska przysługuje sportowcom, którzy ukończyli 40. rok życia i zdobyli medal na igrzyskach olimpijskich lub, po nowelizacji, na Igrzyskach Dobrej Woli. W 2025 roku wysokość świadczenia wyniesie 4967,95 zł, a wypłaty będą wolne od podatku dochodowego oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Świadczenie przyznawane jest dożywotnio i wypłacane co miesiąc, niezależnie od liczby zdobytych medali olimpijskich. Zmiany wejdą w życie 1 kwietnia 2025 roku.