PKOl potwierdza! Prezydent Duda zarekomendowany na członka rzeczywistego MKOl
Sekretarz generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl), Marek Pałus, poinformował Polską Agencję Prasową, że prezydent Andrzej Duda został zaproponowany jako kandydat na pełnoprawnego członka Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), a nie jako członek honorowy.
W czwartek zarząd PKOl podjął decyzję o rekomendacji Andrzeja Dudy na stanowisko członka rzeczywistego MKOl. Prezes PKOl, Radosław Piesiewicz, podkreślił zaangażowanie prezydenta w promocję wartości olimpijskich.
W niedzielnym wywiadzie dla Polsat News, doradca prezydenta Łukasz Rzepecki powiedział, że prezydent Duda został wskazany przez PKOl jako kandydat na członka honorowego MKOl, a nie jako stały członek tej organizacji.
Członek zarządu PKOl, Zenon Dagiel, wyjaśnił w rozmowie z PAP, że zasłużone osoby związane z MKOl mogą z czasem otrzymać status członka honorowego. Potwierdził jednocześnie zgłoszenie prezydenta Dudy na pełnoprawne członkostwo.
W tej kwestii wypowiedział się również premier Donald Tusk. Na platformie X zasugerował, że prezydent mógł zostać wciągnięty w kontrowersyjną sytuację, zabierając miejsce Mai Włoszczowskiej – olimpijce z doświadczeniem i uznaniem w MKOl. Wyraził nadzieję, że prezydent podejmie odpowiednią decyzję po zapoznaniu się z okolicznościami.
Obecnie Polskę w MKOl reprezentuje Maja Włoszczowska, która dołączyła do Komisji Zawodniczej MKOl w trakcie igrzysk olimpijskich w Tokio w 2021 roku. Poprzednim pełnoprawnym polskim członkiem MKOl była Irena Szewińska, która pełniła tę funkcję od 1998 roku aż do swojej śmierci w 2018 roku.
Druga kadencja prezydenta Dudy zakończy się w sierpniu. Potencjalnie mógłby on zostać wybrany na członka MKOl podczas sesji zaplanowanej na luty 2026 roku w Mediolanie, w trakcie zimowych igrzysk olimpijskich. Istnieje również możliwość wcześniejszego wyboru na sesji w Grecji w marcu 2025 roku, choć głównym tematem tego spotkania będzie wybór nowego przewodniczącego MKOl, który zastąpi Thomasa Bacha.
MKOl liczy obecnie 111 członków, a jego maksymalny skład to 115 osób. Kadencja członkowska trwa osiem lat z opcją przedłużenia. Osoby wybrane przed 1999 rokiem mogą pełnić funkcję do 80. roku życia, a ci wybrani później – do 70. roku życia.
Spośród 115 członków, 70 nie pełni żadnej konkretnej funkcji, 15 reprezentuje zawodników, kolejnych 15 pochodzi ze światowych federacji sportowych, a pozostałych 15 to przedstawiciele komitetów olimpijskich oraz organizacji kontynentalnych.