09.12.2024 09:33

Guttmanny2024 rozdane! Patryk Chojnowski Sportowcem Roku w 6. Plebiscycie Polskiego Komitetu Paralimpijskiego

7 grudnia 2024 roku podczas finałowej gali, poznaliśmy tegorocznych zwycięzców 6. edycji Plebiscytu Polskiego Komitetu Paralimpijskiego na Sportowca Roku #Guttmanny2024.

Guttmanny2024 rozdane! Patryk Chojnowski Sportowcem Roku w 6. Plebiscycie Polskiego Komitetu Paralimpijskiego
Autor zdjęcia: Polski Komitet Paralimpijski

Statuetkę odebrał paratenisista stołowy Patryk Chojnowski. W pozostałych kategoriach nagrodzeni zostali: Trener/Trenerka Roku 2024 – Andrzej Ochal i Zbigniew Sajkiewicz, Organizacja Sportowa Roku 2024 – Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „START”, Wydarzenie Roku 2024 – 52. Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski Kraków 2024, Drużyna Roku 2024 – Reprezentacja Polski w AMP Futbolu. Przyznano również 3 nagrody specjalne.

Paratenisista stołowy Patryk Chojnowski Sportowcem Roku 2024

Zwycięzcy tegorocznej edycji Plebiscytu Polskiego Komitetu Paralimpijskiego zostali wyłonieni w internetowym głosowaniu, które trwało od 30 października do 27 listopada. Spośród 22 nominowanych, wybranych przez Kapitułę Plebiscytu, najwięcej głosów otrzymał pochodzący ze Świdnik, a mieszkający w Gdańsku Patryk Chojnowski.  Wszystkim zwycięzcom plebiscytu wręczono zaprojektowane przez uznanego rzeźbiarza Andrzeja Renesa, wykonane z brązu statuetki im. sir Ludwiga Guttmanna.

– Przygodę ze sportem zacząłem w wieku 9 lat i od tej pory jest to moja pasja. W młodym wieku uległem poważnemu wypadkowi samochodowemu, przez który doznałem kontuzji prawej stopy, co wykluczyło mnie z uprawiania wielu dyscyplin sportowych. Moja droga do marzeń rozpoczęła się w szkolnej świetlicy w Kleszczowie. Tam zobaczyłem, że tenis to nie tylko przyjemność, ale coś więcej, sposób na moje życie – mówi tegoroczny zwycięzca Patryk Chojnowski

Paratenisista stołowy reprezentuje kluby KSI Start Szczecin oraz UKS Dojlidy Białystok. Jest wielokrotnym reprezentantem Polski i siedmiokrotnym medalistą igrzysk paralimpijskich, w tym czterokrotnym złotym medalistą z Londynu, Tokio oraz Paryża. Obecnie zajmuje pierwsze miejsce w światowym rankingu paratenisa stołowego w klasie 10. W 2024 roku podczas Igrzysk Paralimpijskich w Paryżu zdobył dwa złote medale: w grze singlowej (MS10) oraz w deblu (MD18) wraz z Piotrem Grudniem.

Ten sukces to nie jest tylko moja zasługa. To dzięki osobom, które oddały na mnie głos, dziś trzymam w ręku statuetkę Guttmanny – mówił bezpośrednio po odebraniu nagrody Patryk Chojnowski.

To dla mnie ogromne wyróżnienie i piękne zwieńczenie całego roku, który nie był dla mnie łatwym czasem, ale cieszę się, że to wszystko przezwyciężyłem i dzięki temu stałem się jeszcze silniejsza osobą. Dziękuję wszystkim, którzy oddali na mnie swój głos – dodał Patryk

Pozostali zwycięzcy #Guttmanny2024

W kategorii Sportowiec Roku wyróżniono kolejno następujących zawodników: Kamil Otowski (parapływanie), Rafał Czuper (paratenis stołowy), Michał Dąbrowski (paraszermierka), Kinga Dróżdż (paraszermierka), Piotr Grudzień (paratenis stołowy), Barbara Bieganowska-Zając (paralekkoatletyka), Łukasz Ciszek (parałucznictwo), Natalia Partyka (paratenis stołowy).

Guttmanny trafiły także do laureatów w pozostałych czterech kategoriach. Za Trenerów Roku uznano aż dwóch laureatów – Andrzeja Ochala, głównego szkoleniowca kadry narodowej w paratenisie stołowym, oraz Zbigniewa Sajkiewicza, trenera paralekkoatletów. Taka nietypowa sytuacja odzwierciedla wyjątkowy charakter tegorocznego plebiscytu, który cieszył się rekordowym zainteresowaniem.

Bez wątpienia wpływ na to miały sukcesy naszych parasportowców podczas tegorocznych Igrzysk Paralimpijskich w Paryżu. Wydarzeniem Sportowym Roku okrzyknięto 52. Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski Kraków 2024. Tytuł Drużyny Roku otrzymała Reprezentacja Polski w AMP Futbolu, a Organizacją Sportową Roku 2024 został Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „START”.

Kto wspiera ruch paralimpijski?

W tegorocznej edycji plebiscytu przyznano także nagrody specjalne. Nagroda Honorowa trafiła do Danuty Tarnawskiej – prezes Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego „Start” w Zielonej Górze, od ponad 50 lat zaangażowana w pracę ze sportowcami z niepełnosprawnościami.

Przyjacielem Sportu Paralimpijskiego został Robert Korzeniowski, polski lekkoatleta specjalizujący się w chodzie sportowym. Jest najbardziej utytułowanym polskim sportowcem pod względem liczby zdobytych tytułów mistrza olimpijskiego. Od lat Ambasador Polskiego Komitetu Paralimpijskiego. 

Statuetkę Mecenasa Sportu Paralimpijskiego odebrało Ministerstwo Sportu i Turystyki. Nagrodę specjalną dla Sportu Olimpijskiego roku 2024 otrzymała Drużyna szpadzistek w składzie: Aleksandra Jarecka, Alicja Klasik, Renata Knapik-Miazga, Martyna Swatowska-Wenglarczyk.

– Dzisiejszy wieczór to dla mnie wyjątkowa okazja, by podsumować działalność Polskiego Komitetu Paralimpijskiego. Jestem niezwykle dumny i zaszczycony, że mogę być częścią tej niezwykłej historii, która nie tylko obfituje w sukcesy sportowe, ale również w zmiany, jakie wspólnie wprowadziliśmy w świadomości społecznej. Pokazaliśmy, jak wielką siłę mają sportowcy z niepełnosprawnościami – ich determinacja, talent i praca doprowadziły nas do miejsca, w którym dziś możemy pochwalić się nie tylko imponującymi wynikami, ale przede wszystkim inspiracją, jaką przekazujemy kolejnym pokoleniom. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy przez te lata współtworzyli te sukcesy – zawodnikom, trenerom, działaczom, partnerom i każdej osobie, która włożyła choćby najmniejszy wkład w nasz wspólny rozwój. To Wasza praca i pasja sprawiają, że możemy przeżywać te niezapomniane chwile. Nie zatrzymujemy się jednak tutaj – przed nami kolejne wyzwania, kolejne cele i, jestem pewien, kolejne sukcesy. Dziękuję Państwu za ten piękny wieczór i za wszystkie lata współpracy. Życzę nam wszystkim dalszych inspiracji, emocji i dumy, jaką niesie nasza misja – powiedział prezes Polskiego Komitetu Pralimpijskiego Łukasz Szeliga podczas Gali Finałowej.

Udostępnij
Bartłomiej Najtkowski

Bartłomiej Najtkowski