Jakobsche po raz kolejny wybrany na przewodniczącego Rady Muzeum Sportu i Turystyki
Jerzy Jakobsche, dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej, został ponownie wybrany na przewodniczącego Rady Muzeum Sportu i Turystyki. Jego reelekcję na lata 2024-2028 jednogłośnie poparli wszyscy głosujący członkowie.
Jakobsche pełnił tę funkcję także w poprzedniej kadencji. Placówka, która powstała w Warszawie na początku lat 50. XX wieku, obecnie mieści się w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Do 21 listopada bieżącego roku muzeum odwiedziło łącznie 26 288 osób, wliczając zarówno bilety wstępu, jak i grupy szkolne korzystające z darmowych wejściówek.
Z programu „Muzeum za złotówkę” skorzystało w tym roku 7888 osób, w tym 118 odwiedzających z niepełnosprawnościami. W wydarzeniach takich jak wernisaże, wystawy czasowe, promocje książek, imprezy tematyczne czy Noc Muzeów uczestniczyło około 5 tysięcy osób. Dodatkowo, wystawy plenerowe organizowane w 12 miejscowościach przyciągnęły kolejne 10 tysięcy zwiedzających.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się wystawy w siedzibie muzeum, takie jak: „Złote Twarze Olimpijczyków – portrety”, „Wracamy na salony. Dwie dekady hokejowych bojów o elitę”, „50 lat Monachium. Pół wieku w blasku srebra”, „100 lat temu w Paryżu, fotografie East News”, „Pół wieku w blasku medali – siatkówka” czy „Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie – 145 lat”. Z okazji nadchodzących igrzysk w Paryżu odsłonięto również Multimedialną Gablotę Olimpijską.
Wystawy poza muzeum także cieszyły się uznaniem, jak np. ekspozycja karykatur Edwarda Ałaszewskiego w hotelu Gromada w Warszawie, „Stroje olimpijskie” w Karpaczu czy „Józef Klukowski i jego olimpijski sukces” w paryskim Instytucie Polskim.
W 2024 roku muzeum zorganizowało XXXI Festiwal Filmowy im. Wandy Rutkiewicz oraz przyczyniło się do odsłonięcia rzeźby „Skoczek narciarski” autorstwa prof. Jana Tutaja, która stanęła w parku przy Polskim Komitecie Olimpijskim.
Muzeum, którego początki sięgają siedziby przy ul. Rozbrat, przez lata zmieniało swoją lokalizację – od stadionu Skry Warszawa w 1966 roku, aż po obecną lokalizację w Centrum Olimpijskim na Żoliborzu, gdzie funkcjonuje od 2005 roku.
W zbiorach placówki znajduje się niemal 60 tysięcy eksponatów, w tym: kolekcja medali i pochodni olimpijskich, kajak Karola Wojtyły (późniejszego papieża Jana Pawła II), najmniejsza olimpijska książka w historii czy pamiątki z Konspiracyjnych Międzynarodowych Jenieckich Igrzysk Olimpijskich z 1940 roku. Muzeum posiada także bogate zbiory filatelistyczne i numizmatyczne, fotografie, publikacje, dokumenty archiwalne oraz materiały audiowizualne.
Placówka ma na swoim koncie ponad 200 wystaw czasowych, zarówno w kraju, jak i za granicą, oraz aktywnie angażuje się w edukację, zwłaszcza dzieci i młodzieży. Współpracuje z wieloma instytucjami kultury i edukacji, organizuje warsztaty dla nauczycieli, a także wydaje publikacje, w tym magazyny „Dyskobol” i „Mały dyskobol”.