20.11.2024 21:30

Projekt o zmianie ustawy o sporcie wróci do komisji. Powodem zgłoszone poprawki

W środę posłowie PiS, Trzeciej Drogi i Lewicy zaproponowali poprawki do projektu nowelizacji ustawy o sporcie. Większość z nich odnosi się do kwestii wprowadzenia parytetów płci w zarządach polskich związków sportowych. Konfederacja natomiast wniosła o całkowite odrzucenie projektu. Dokument trafi teraz ponownie do Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

Udostępnij
Sławomir Nitras
Autor zdjęcia: Pressfocus.pl

Sprawozdanie z prac komisji przedstawił Apoloniusz Tajner, poseł Koalicji Obywatelskiej. Były prezes Polskiego Związku Narciarskiego podkreślił, że wiele rozwiązań zawartych w projekcie już wcześniej próbowano wdrożyć bez potrzeby zmiany przepisów. Tajner zauważył również, że proponowane zmiany mogą przyczynić się do większej demokratyzacji i lepszego funkcjonowania polskich związków sportowych, podkreślając brak istotnych zastrzeżeń wobec projektu.

Jednak Anna Krupka z PiS zgłosiła sprzeciw wobec jednego z zapisów – wprowadzenia parytetów płci. Wskazała, że takie wymogi bywają sztuczne i nieskuteczne w dłuższej perspektywie. Zwróciła również uwagę, że w kierownictwie Ministerstwa Sportu i Turystyki nie ma kobiet.

Żaneta Cwalina-Śliwowska z Trzeciej Drogi wyraziła obawy, że odgórnie narzucone parytety mogą prowadzić do złych praktyk, takich jak wybieranie osób bez odpowiednich kompetencji, tylko dla spełnienia wymogów formalnych. Jej zdaniem, potrzebne są dodatkowe programy wspierające regulacje.

Z kolei Lewica, reprezentowana przez posłankę Dorotę Olko, zaproponowała m.in. zmianę dotyczącą wypłacania dodatków do stypendiów sportowych – z możliwością przyznawania ich na cały rok, zamiast co pół roku.

Minister sportu i turystyki, Sławomir Nitras, wezwał do uwzględnienia poprawek i podkreślił, że ustawa jest szczególnie potrzebna tam, gdzie zjawiska dyskryminacji są najbardziej widoczne.

Projekt ustawy ma również na celu ograniczenie takich problemów w polskim sporcie, jak przemoc, nierówne traktowanie i dyskryminacja. Przewiduje wsparcie sportowców w łączeniu kariery sportowej z edukacją oraz zabezpieczenie ich pozycji na rynku pracy po zakończeniu aktywności sportowej.

Dodatkowo, zaproponowano objęcie sędziów sportowych ochroną prawną równą funkcjonariuszom publicznym w trakcie wykonywania obowiązków oraz umożliwienie Instytutowi Sportu Państwowemu Instytutowi Badawczemu uzyskiwania funduszy na przygotowania reprezentantów do najważniejszych międzynarodowych imprez sportowych.

Udostępnij
Adrian Janiuk

Adrian Janiuk