Największe siatkarskie imprezy w Polsce z ostatniego dwunastolecia
W ostatnich dwunastu latach polscy kibice siatkówki mogą czuć się nasyceni. Nie chodzi tylko o sukcesy sportowe, ale również o to, że fan volleya w naszym kraju na wyciągnięcie ręki ma sporo wielkich imprez, które rozgrywane są w Polsce. Które z nich okazały się najbardziej udane?
Mistrzostwa Świata 2014
Zdecydowanie największą imprezą ostatnich lat w siatkówce organizowaną przez Polskę były Mistrzostwa Świata w 2014 roku. Można w zasadzie przyznać, że to w ogóle druga największa impreza sportowa, która odbyła się w naszym kraju po piłkarskim Euro 2012. Siatkarski Mundial rozegrano na sześciu halach, a także na jednym stadionie. To właśnie mecz otwarcia na Narodowym pomiędzy Polską a Serbią odbił się bardzo szerokim echem. Dzięki doskonałej organizacji w Warszawie na żywo oglądać go mogło grubo ponad 60 tysięcy kibiców. Finał rozgrywek odbył się przy komplecie publiczności na hali w katowickim Spodku, a w nim Biało-czerwoni ograli Brazylię.
Mistrzostwa Europy 2017
Niespełna trzy lata po Mistrzostwach Świata do Polski zawitał Euro Volley. Widząc, jak dużym sukcesem był wcześniejszy Mundial, również przy Euro postanowiono zorganizować otwarcie imprezy na Stadionie Narodowym. Co ciekawe, w premierowym meczu turnieju los ponownie skrzyżował reprezentację Polski z reprezentacją Serbii. Otwarcie Euro Volley wypadło dobrze, chociaż nie aż tak efektownie, jak te przy okazji Mistrzostw Świata 2014. Spotkanie finałowe, w którym zmierzyli się Rosjanie oraz Niemcy, odbyło się w TAURON Arenie Kraków.
Final Four Ligi Światowej 2011
2011 rok był czasem, kiedy reprezentacja Polski wchodziła do absolutnego topu jeśli chodzi o światową siatkówkę. To samo możemy powiedzieć o organizacji, w której nasz kraj postrzegano coraz lepiej. W lipcu 2011 do Gdańska i Sopotu zawitało osiem najlepszych drużyn Ligi Światowej (dzisiaj Liga Narodów). W ERGO Arenie rozegrano turniej, w którym udział obok Polaków wzięły takie reprezentacje jak: Bułgaria, Argentyna, Włochy, Brazylia, Rosja, Stany Zjednoczone oraz Kuba. Trybuny szczelnie wypełniały się na meczach wieczornych, nie mówiąc już o półfinałach oraz finale, w którym udział wzięli Rosjanie oraz Brazylijczycy.
Euro Volley 2021
Federacja CEV od kilku lat dzieli turnieje Euro Volley na kilka państw. W 2021 roku jednym ze współgospodarzy była Polska, która otrzymała największy kawałek tortu. To właśnie u nas, po fazach grupowych w Krakowie i Gdańsku, na hali w katowickim Spodku odbyły się półfinały oraz bezpośrednie mecze o medale. Najwięcej widzów, bo ponad 11 tysięcy na trybuny, przyciągnął mecz półfinałowy nasze reprezentacji ze Słowenią.
Kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Tokio
W sierpniu 2019 roku w ERGO Arenie na granicy Gdańska i Sopotu odbył się krótki, bo tylko trzydniowy, turniej. Stawką był awans na Igrzyska Olimpijskie, a promocję uzyskiwała tylko jedna drużyna. Do Trójmiasta przyjechały reprezentacje Francji, Słowenii oraz Tunezji. To właśnie mecze z tymi dwoma pierwszymi drużynami przyciągnęły na trybuny najwięcej, bo mowa o prawie 15 tysiącach widzów.
Klubowe Mistrzostwa Świata 2017 i 2018
W latach 2017 oraz 2018 światowa federacja FIVB doceniła Polskę i powierzyła nam organizację Klubowych Mistrzostw Świata. Mecze obu turniejów odbywały się w Opolu, Łodzi, Krakowie; a rok później w Częstochowie, Rzeszowie oraz Płocku. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że potencjału tej imprezy nie spożytkowano w stu procentach, a najwięcej kibiców liczbie prawie 6 tysięcy zgromadził mecz o 3. miejsce w 2018 roku z udziałem Asseco Resovii Rzeszów.
Final Four Ligi Mistrzów 2012
Po raz trzeci szansę organizowania Final Four miała PGE Skra Bełchatów, która korzystała z hali w Łodzi. Hegemon na polskich parkietach był gospodarzem turnieju finałowego Champions League już w 2008 i 2010 roku, ale to impreza w 2012 roku odbiła się największym echem. Głównie dzięki temu, że sportowo siatkarze Skry podołali zadaniu i wygrywając półfinałowy mecz w sobotę, znaleźli się w niedzielnym finale. Spotkanie o złoto z Zenitem Kazań cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Ostatecznie po puchar sięgnęli Rosjanie, a zacięty bój zakończony wynikiem 3:2 dla Zenitu z trybun oglądało 14 tysięcy widzów.
Final Four Ligi Mistrzów 2016
Turniej finałowy Champions League powrócił do Polski po czterech latach. Tym razem gospodarzem jednak nie była Skra Bełchatów, lecz Asseco Resovia Rzeszów, która skorzystała z TAURON Areny w Krakowie. Każde z czterech spotkań zgromadziło na trybunach ponad 11 tysięcy widzów. Najwięcej z nich przyszło oglądać niedzielny mecz o brązowy medal, w którym gospodarze ulegli włoskiemu Lube 2:3.
PGE Skra Bełchatów – Asseco Resovia Rzeszów 2014
Na początku drugiej dekady XXI wieku w siatkarskiej Plus Lidze narodził się klasyk pomiędzy PGE Skrą Bełchatów a Asseco Resovią Rzeszów. Oba kluby przez pewien okres czasu między sobą dzieliły mistrzostwa Polski, a ich rywalizacja miała miejsce nie tylko w na krajowym podwórku, ale również w Lidze Mistrzów. W sezonie 2014/15 to jednak ligowe starcie pomiędzy tymi zespołami przyciągnęło gigantyczne zainteresowanie. Wówczas władze bełchatowskiego klubu postanowiły przenieść hit rozgrywek do hali w Łodzi. Była to pierwsza taka próba dotycząca spotkania na poziomie Plus Ligi i jak się okazało, bardzo udana. Na trybunach Atlas Areny zjawiło się grubo ponad 11 tysięcy kibiców. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę i w przyszłości niejednokrotnie go powtórzono.
Imprezy w siatkówce kobiet
Wspominane wyżej wydarzenia dotyczyły siatkówki męskiej, ale nie zapominamy również o imprezach dotyczących kobiet. Tutaj, od 2010 roku było ich znacznie mniej, jednak należy pamiętać chociażby o współorganizowaniu Euro Volley Kobiet w 2019 roku. Tam mecze naszych „Złotek” potrafiły zgromadzić na hali w Łodzi nawet po 8 czy 9 tysięcy widzów. Do naszego kraju zawitało także Final Four Ligi Mistrzyń, którego w 2015 roku gospodarzem był Chemik Police, a mecze rozgrywano w Szczecinie.
Co dalej?
W siatkarskim świecie imprezy organizowane przez Polskę stały się w jakimś stopniu codziennością i normalnością. Każdy postrzega nasz kraj, jak idealne miejsce do tego, aby rozgrywać tutaj wiele istotnych spotkań na arenie europejskiej i światowej. Tym bardziej, że potrafimy również wyciągać wnioski. Powyżej nie opisaliśmy chociażby Final Six Ligi Światowej 2016, które okazało się ogromną klapą, a błędy popełnione przez organizatorów sprawiły, że nieoczekiwanie na trybunach hali w Krakowie nie znalazło się wielu kibiców.
Wyzwanie na najbliższe lata? Ono będzie dotyczyło właśnie siatkówki kobiecej. W 2022 roku to właśnie Polska wespół z Holandią będą organizować Mundial w tej dyscyplinie sportu. Patrząc na poprzednie lata można być przekonanym, że i tym razem hale w Polsce zostaną wypełnione i kibice licznie będą wspierać reprezentację.
CZYTAJ TAKŻE: Tauron Puchar Polski w siatkówce – czy potencjał turnieju jest wykorzystywany?