Polskie kluby i odpowiedzialność społeczna
Odpowiedzialność społeczna biznesu to niezwykle ważny aspekt funkcjonowania, także dla klubów sportowych. Jak to wygląda w Polsce?
Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadziło analizę odpowiedzialności społecznej profesjonalnych klubów sportowych w Polsce, które występują w LOTTO Ekstraklasie, Energa Basket Lidze, Speedway Ekstralidze, Lidze Siatkówki Kobiet oraz PlusLidze.
Przejawy odpowiedzialności społecznej profesjonalnych klubów sportowych dotyczyły trzech obszarów: społeczeństwa, środowiska oraz rządzenia.
Które kluby wypadły najlepiej w poszczególnych ligach?
LOTTO Ekstraklasa: Legia Warszawa, Lech Poznań i Górnik Zabrze;
Energa Basket Lidze: Trefl Sopot, Legia Warszawa Sekcja Koszykówki, Twarde Pierniki;
PGE Ekstraliga: forBET Włókniarz Częstochowa, Falubaz Zielona Góra, MRGARDEN GKM Grudziądz;
Liga Siatkówki Kobiet: #VolleyWrocław, Budowlani Toruń, BKS Profi Credit Bielsko-Biała;
PlusLiga: GKS Katowice, Trefl Gdańsk, ONICO Warszawa.
Poniżej zamieszczamy fragment podsumowania raportu, z którym można zapoznać się TUTAJ!
„Rozmawiając przez ostatnie dwa lata o odpowiedzialności społecznej klubów sportowych w Polsce słyszałem wiele mocno sceptycznych głosów: że jeśli są już podejmowane jakieś działania to są one pozorne i dorywcze, że w wielu klubach CSR to synonim działań charytatywnych, albo że polskie kluby nie dorosły do odpowiedzialności. To badanie pokazuje natomiast, że w obszarze odpowiedzialności społecznej profesjonalnych klubów dzieje się wiele i nie jest wyzwaniem znalezienie interesujących, wartościowych praktyk (…) Z drugiej strony wydaje się, że wiele klubów, a nawet lig, nie odpowiada na specyficzne wyzwania, które się pojawiają w odniesieniu do rdzenia ich działalności. Można to odnieść do ograniczonych działań w celu ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko wśród organizatorów zawodów”.