PlusLiga też się zmienia
Po Orlen Lidze czas na PlusLigę. I te siatkarskie rozgrywki zostały rozszerzone. Od sezonu 2016/17 będzie występowało w niej 16 zespołów.
Wprowadzono również baraże, play-off o mistrzostwo tylko dla ekip z miejsc 1-4 po fazie zasadniczej, w meczach fazy play-off odbywać się będzie dwumeczu, na takich samych zasadach jak w fazie pucharowej Ligi Mistrzów, czyli ze złotym setem przy równych punktach w dwumeczu.
– Główny argument za takim systemem play-off jest to, że już dziś wiemy dokładnie, kiedy odbędzie się ostatni mecz sezonu – 6 maja 2017, o godz. 14.45. To pozwala zupełnie inaczej go reklamować, budować napięcie, być na niego przygotowanym. Ta nowinka będzie tak naprawdę zweryfikowana dopiero po sezonie, mam jednak nadzieję, że będzie to trafny wybór – powiedział wiceprezes PGE Skry Bełchatów, Grzegorz Stawinoga.
Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej podjęła decyzję o dopuszczeniu w najbliższym sezonie GKS Katowice i KS Espadon Szczecin. Decyzja została poprzedzona pozytywnym rozpatrzeniem wniosków tych drużyn o przyjęcie do rozgrywek ekstraklasy przez zarząd PLPS i wynikami audytu przeprowadzonego przez Deloitte Polska.
– Uparcie zawsze powtarzam, że moim zdaniem liga była otwarta, każdy mógł wejść, o ile spełniał warunki. Ale ostatnio faktycznie odczuwaliśmy sporą presję środowiska siatkarskiego, więc moim zdaniem rozgrywanie barażu jest zdrowym kompromisem w porównaniu do tego, co było kiedyś, a co funkcjonowało ostatnio. Każdy nowy pomysł musi ulegać ewolucji i dla mnie to jest normalne. Pokazaliśmy, jako miłośnicy siatkówki, że nie jesteśmy twardogłowi i potrafimy słuchać głosu środowiska, nawet kosztem naszych partykularnych interesów – podkreślił Piotr Sieńko, prezes Łuczniczki Bydgoszcz.
Kolejna zmiana dotyczyć będzie sezonu 2017/2018. Dwie drużyny, które zajmą ostatnie miejsca w PlusLidze automatycznie spadną do I ligi. Natomiast drużyna z miejsca czternastego zagra baraż z zespołem I ligi. Tym samym od sezonu 2018/2019 skład ligi wróciłby do obecnej liczby 14 drużyn.