Ekstraklasa lepsza w TV niż na stadionie
Według badania Futbol Barometr na piłkarskich stadionach Ekstraklasy spada frekwencja ze względu na dobrą ofertę telewizji.
Spośród potencjalnych powodów absencji na meczach polskich rozgrywek ligowych wyróżnić można pięć szczególnie często wskazywanych przez kibiców piłkarskich uczestniczących w badaniu Futbol Barometr (futbol-barometr.pl).
W przekonaniu znacznej części fanów futbolu, spotkania te nie są atrakcyjne ze względu na zbyt niski poziom sportowy – za istotny powód uznało to 27,1% kibiców, którzy w okresie roku poprzedzającego badanie ani razu nie poszli na mecz polskiej Ekstraklasy lub I Ligi.
Pójście na stadion niekoniecznie jest dla kibica niezbędne, by śledzić wydarzenia sportowe. Taki wniosek może nasuwać druga najpopularniejsza odpowiedź "Oglądanie meczów w telewizji wystarcza mi jako kibicowi", którą zaznaczyło 23,2% osób biorących udział w badaniu.
Dwie omówione przyczyny absencji na spotkaniach ligowych odnoszą się do subiektywnej oceny, z punktu widzenia kibica piłkarskiego, meczu jako formy rozrywki. Kolejne dwa wskazywane powody związane są natomiast z bardziej obiektywnymi ograniczeniami, natury finansowej i logistycznej.
Część uczestników badania zainteresowanych piłką nożną (22,7%) nie była przez 12 miesięcy na meczu Ekstraklasy ani I Ligi ze względu na wysokie ich zdaniem ceny biletów. Niemal tyle samo, 21,7%, stwierdziło, że przyczyną niechodzenia na mecze jest fakt, iż stadion ich ulubionej drużyny znajduje się zbyt daleko od miejsca ich zamieszkania.
Pomimo podniesienia w ostatnich latach standardów bezpieczeństwa na meczach ligowych i zmniejszenia liczby groźnych incydentów na stadionach lub wokół nich, 20,2% uczestników badania bałoby się tam o bezpieczeństwo swoje lub osób im towarzyszących.
Płynie stąd wniosek, że pomimo korzystnych zmian w zakresie poziomu bezpieczeństwa na meczach, wciąż żywy jest stereotyp stadionu jako miejsca nie do końca bezpiecznego i przewidywalnego, na którym nie każdy może czuć się swobodnie.