Z kraju
Plebiscyt 25-lecia: Sportowiec Wolnej Polski
08.05.2014 20:34
Plebiscyt 25-lecia: Sportowiec Wolnej Polski
Od obrad Okrągłego Stołu i wolnych wyborów parlamentarnych minęło już 25 lat. To dobry czas na wyłonienie najlepszego sportowca ostatniego ćwierćwiecza.
Plebiscyt organizowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, Telewizję Polską oraz Przegląd Sportowy.
Naturalnie, lista kandydatów do triumfu obfituje w 25 nazwisk, wśród których spotkać można 20 zdobywców olimpijskich medali w różnych kolorach, chociaż nie udział w Igrzyskach, a osiągnięcia w swojej dyscyplinie były głównym kryterium znalezienia się w zaszczytnym gronie nominowanych.
– Niestety okazało się, że dla niektórych zabrakło miejsca – to słowa Włodzimierza Szaranowicza, dyrektora TVP Sport, który zwraca uwagę na niełatwą przecież selekcję najlepszych dwudziestu pięciu sportowców reprezentujących biało-czerwone barwy w długiej (z perspektywy rywalizacji sportowej) historii.
Również redaktor naczelny PS z niedosytem opowiada o wyborze ostatecznej listy: – Szalenie trudno było nam skompletować tę najbardziej utytułowaną 25 w ostatnim 25-leciu. Mam poczucie, że parę wielkich nazwisk polskiego sportu znalazło się za burtą. Ale jakieś kryteria musieliśmy przyjąć. Uznaliśmy, że wśród kandydatów muszą znaleźć się złoci medaliści olimpijscy z racji wyjątkowości igrzysk.
Lista nominowanych sportowców w plebiscycie „Sportowy sukces 25-lecia”:
1. Leszek Blanik (gimnastyka sportowa)
2. Zbigniew Bródka (łyżwiarstwo szybkie)
3. Jerzy Dudek (piłka nożna)
4. Tomasz Gollob (żużel)
5. Marcin Gortat (koszykówka)
6. Otylia Jędrzejczak (pływanie)
7. Marek Kolbowicz, Adam Korol, Michał Jeliński, Konrad Wasielewski (wioślarstwo)
8. Szymon Kołecki (podnoszenie ciężarów)
9. Robert Korzeniowski (lekkoatletyka)
10. Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie)
11. Robert Kubica (sporty motorowe)
12. Mateusz Kusznierewicz (żeglarstwo)
13. Waldemar Legień (judo)
14. Tomasz Majewski (lekkoatletyka)
15. Adam Małysz (skoki narciarskie)
16. Renata Mauer-Różańska (strzelectwo)
17. Paweł Nastula (judo)
18. Artur Partyka (lekkoatletyka)
19. Agnieszka Radwańska (tenis)
20. Kamila Skolimowska (lekkoatletyka)
21. Arkadiusz Skrzypaszek (pięciobój nowoczesny)
22. Kamil Stoch (skoki narciarskie)
23. Robert Sycz, Tomasz Kucharski (wioślarstwo)
24. Andrzej Wroński (zapasy)
25. Szymon Ziółkowski (lekkoatletyka)
Głosy można oddawać poprzez wysłanie sms’a lub poprzez strony internetowe www.sport.tvp.pl i www.przegladsportowy.pl . Głosowanie potrwa do 1 czerwca.
Zwieńczeniem Plebiscytu będzie gala, która odbędzie się 2 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie. Wtedy przyznane będą również wyróżnienia w kategoriach „Wydarzenie”, „Drużyna”, „Trener” oraz „Sportowiec Niepełnosprawny”. Transmisję z gali przeprowadzi TVP Sport.
Żeby zapewnić najlepsze wrażenia, my oraz nasi partnerzy używamy technologii takich jak pliki cookies do przechowywania i/lub uzyskiwania informacji o urządzeniu. Wyrażenie zgody na te technologie pozwoli nam oraz naszym partnerom na przetwarzanie danych osobowych, takich jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalny identyfikator ID w tej witrynie. Brak zgody lub jej wycofanie może niekorzystnie wpłynąć na niektóre funkcje.
Kliknij poniżej, aby wyrazić zgodę na powyższe lub dokonać szczegółowych wyborów. Twoje wybory zostaną zastosowane tylko do tej witryny. Możesz zmienić swoje ustawienia w dowolnym momencie, w tym wycofać swoją zgodę, korzystając z przełączników w polityce plików cookie lub klikając przycisk zarządzaj zgodą u dołu ekranu.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.