01.04.2025 10:13

Karol Tatar: funkcjonowanie takiego serwisu jak UEFA.TV jest wyrazem wyraźnego trendu [WYWIAD]

Karol Tatar, kierownik działu marketingu i sponsoringu w PZPN, w rozmowie ze SportMarketing.pl zdradza szczegóły posiedzenia Komisji Marketingowej UEFA, w którym uczestniczył. Podczas zebrania zostały przedstawione ważne informacje dotyczące m.in kobiecej piłki.

Karol Tatar: funkcjonowanie takiego serwisu jak UEFA.TV jest wyrazem wyraźnego trendu [WYWIAD]
Autor zdjęcia: Karol Tatar i Łączy Nas Piłka

Bartłomiej Najtkowski, SportMarketing.pl: Jak często organizowane są Komisje Marketingu UEFA – rozumiem, że uczestniczą w nich przedstawiciele wszystkich federacji europejskich, są to cykliczne spotkania służące podsumowaniom ostatnich miesięcy, ale to też okazja, by omówić plany na przyszłość z myślą o rozwoju europejskiego futbolu?

Karol Tatar, kierownik działu marketingu i sponsoringu w PZPN – Spotkania w ramach Komisji Marketingu UEFA (UEFA Marketing Advisory Committee) organizowane są cyklicznie i – co do zasady – raz do roku. Ich celem jest podsumowanie i omówienie ogólnej strategii marketingowej dla wszystkich rozgrywek i projektów UEFA na potrzeby Komitetu Wykonawczego UEFA. Funkcjonowanie tego organu wspiera wymianę doświadczeń między krajowymi związkami piłkarskimi i/lub klubami w zakresie marketingu i mediów, monitoruje rozwój i ewolucję branży oraz doradza w kwestiach dotyczących relacji między UEFA a jej różnymi partnerami marketingowymi i medialnymi.

Aktualny skład Komisji  https://www.uefa.com/news-media/news/01e1-0f85dce02f1d-ce389f26f879-1000–marketing-advisory-committee/

Jeśli chodzi o rozgrywki międzypaństwowe, czy uważa pan, że najważniejsze ustalenia zapadły ws. tegorocznego EURO w piłce kobiecej? Zdaje się, że zwracano uwagę na logistyczne korzyści wynikające z tego, że organizatorem turnieju będzie Szwajcaria.

– W zakresie kobiecego turnieju zaprezentowano podsumowanie związane ze statusem sprzedaży praw telewizyjnych, biletów oraz pozostałych przychodów komercyjnych turnieju. Prognozy przychodów ze sprzedaży praw telewizyjnych i sponsoringu dla szwajcarskiego turnieju zakładają wzrost o 104,2% względem turnieju z 2022 roku (UEFA Women’s EURO 2021). W gronie sponsorów globalnych turnieju są takie firmy jak: AXA, Booking.com, Lidl oraz Unilever (z m.in. takimi markami Hellmann’s, Knorr, Dove i Rexona). Miele, Swisscom, Swissquote, WIESENHOF oraz SBB CFF FFS (narodowy i największy przewoźnik kolejowy w Szwajcarii) uzupełniają partnerów w wymiarze krajowym.

Turniej w Szwajcarii to szereg logistycznych korzyści dla kibiców i organizatorów. Krótka odległość między stadionami w Szwajcarii pozwoli na realizację celów zrównoważonego rozwoju. Dystanse podróży zostaną dodatkowo zredukowane dzięki harmonogramowi meczów oraz podziałowi na dywizje: wschodnią (Bazylea, Zurych, St. Gallen, Lucerna) i zachodnią (Thun, Sion, Genewa, Berno). Kibiców ucieszy fakt, że bilet na mecz pozwoli bezpłatne korzystać z transportu publicznego w dniu meczu, zarówno w drodze na stadion, jak i z powrotem.

Warto zaznaczyć również, że Polski Związek Piłki Nożnej zgłosił kandydaturę federacji do organizacji kolejnych mistrzostw Europy kobiet, zaplanowanych na 2029 rok (więcej informacji – https://pzpn.pl/federacja/aktualnosci/2024-07-26/polska-kandydatem-na-gospodarza-mistrzostw-europy-kobiet-w-2029-roku).

Patrząc na młodzieżową piłkę reprezentacyjną, UEFA jest chyba dumna ze wzrostu wartości dotyczących sponsoringu i wpływów z praw medialnych. Jak to się kształtowało w kontekście mistrzostw Europy U-21? Prognozy wskazują na to, że tegoroczny turniej przyniesie kolejny sukces w tych ?

– Przygotowania do młodzieżowego EURO wkraczają w decydującą fazę, zarówno pod względem organizacyjnym jak i komercyjnym. Na ośmiu stadionach rozegranych zostanie 31 meczów, w tym minimum trzy mecze reprezentacji Polski.

Prognozy przychodów ze sprzedaży praw telewizyjnych i sponsoringu dla turnieju zakładają wzrost o ponad 60% względem turnieju z 2023 roku rozgrywanego na terenie Gruzji i Rumunii. Co ciekawe, największe przychody z trzech ostatnich turniejów osiągnięto podczas turnieju we Włoszech z 2019 roku.

Europejska federacja piłkarska podczas turnieju na Słowacji, na poziomie partnera globalnego, współpracować będzie z takimi firmami jak: adidas, Alipay, ATOS, BYD, Carlsberg, Hisense oraz visit QATAR. Grono to, na poziomie narodowym, uzupełniają: Lidl, Pepsi oraz Slovak Lines.

UC3 to wspólna inicjatywa UEFA i Europejskiego Stowarzyszenia Klubów (ECA), która powstała, by zwiększyć wpływy z praw komercyjnych do rozgrywek?

– Tak, UC3 to wspólna inicjatywa UEFA i Europejskiego Stowarzyszenia Klubów (ECA), mająca na celu zarządzanie prawami komercyjnymi do rozgrywek klubowych UEFA. UC3 odpowiada za generowanie przychodów z tych rozgrywek oraz tworzenie wartości dla partnerów, obejmując zarządzanie, sprzedaż i realizację wszystkich praw komercyjnych, w tym medialnych, sponsorskich i licencyjnych, zarówno w elitarnych męskich, jak i kobiecych rozgrywkach klubowych UEFA.

W lutym 2025 roku UC3 rozpoczęło ekskluzywne negocjacje z firmą Relevent Sports dotyczące globalnych praw komercyjnych do męskich rozgrywek klubowych UEFA na lata 2027–2033. Decyzja ta jest wynikiem otwartego procesu przetargowego, mającego na celu maksymalizację wartości komercyjnej tych rozgrywek. Współpraca między UEFA a ECA została dodatkowo wzmocniona poprzez przedłużenie Memorandum of Understanding (MoU) do 2033 roku, co podkreśla ich długoterminowe zaangażowanie w rozwój europejskiej piłki nożnej.

Co wiemy jeśli chodzi o nowe klubowe rozgrywki dla kobiet?

– UEFA zatwierdziła wprowadzenie nowych rozgrywek dla kobiet na wzór męskiej Ligi Europy, co podkreśla zaangażowanie w dalszy rozwój kobiecej piłki nożnej na poziomie klubowym. Od sezonu 2025/26 kobieca Liga Mistrzów zostanie zreformowana, przyjmując format „szwajcarski”, podobny do tego stosowanego w męskich rozgrywkach. W ramach tej reformy planowane jest również utworzenie drugiego poziomu europejskich rozgrywek klubowych dla kobiet, analogicznego do męskiej Ligi Europy. Celem tych zmian jest zwiększenie liczby drużyn uczestniczących w europejskich rozgrywkach, co ma przyczynić się do rozwoju i popularyzacji kobiecej piłki nożnej w Europie.

Szczególnie interesujący dla mnie był sposób doboru nazwy dla rozgrywek drugiego poziomu. Organizatorzy w procesie wyboru najlepszej możliwej nazwy podkreślili głównie istotę łatwego odróżnienia poszczególnych rozgrywek przez kibiców, wykorzystanie rozpoznawalności istniejących marek rozgrywek męskich oraz fakt, że rozgrywki te będą miały charakter pucharowy (nieadekwatność frazy „League”). Przeanalizowano trzy potencjalne schematy dla procesu namingu : 1) uproszczoną wersję z uwzględnieniem słowa „Europa”, 2) wersję z wyrazem „Europa” oraz słowem oddającym istotę rozgrywek (np. mistrzostwa, puchar, zwycięstwo) oraz 3) wersje wyłącznie z określeniem oddającym istotę i charakter rozgrywek (np. pionierstwo, iskra, aspiracja, wyzwanie). Z listy 20 potencjalnych nazw finalnie zdecydowano się na UEFA Women’s Europa Cup. Logo i identyfikacja wizualna zostaną opracowane zgodnie z wybraną nazwą i jej charakterem, oraz przedstawione w najbliższych tygodniach.

Projekt UEFA.TV chyba przyniósł sukces? Możemy tam oglądać obszerne skróty meczów czy wywiady z gwiazdami europejskiego futbolu, UEFA chwaliła się tą inicjatywą podczas komisji w sposób szczegółowy, podając dane?

– Platforma nadal rozszerza swój zasięg, zwiększając dostęp do wysokiej jakości treści piłkarskich dla fanów na całym świecie. Liczby wygenerowane w tym serwisie naprawdę robią wrażenie: ponad 5,8 mln nowych rejestracji w bazie danych, ponad 78 mln wyświetleń wideo i ponad 866 mln minut obejrzanych materiałów.

Funkcjonowanie takiego serwisu jak UEFA.TV jest wyrazem wyraźnego trendu, że podmioty działające na rynku sportowym (kluby, organizacje, federacje światowe) korzystające z własnych platform wideo mogą uzależnić się od kanałów i platform ogólnodostępnych takich jak Youtube. Własne platformy otwierają nowe możliwości komercyjne, w tym te związane z budowaniem baz danych, tak ważnych w nowoczesnym sporcie.

Udostępnij
Bartłomiej Najtkowski

Bartłomiej Najtkowski