Michał Probierz: w Polsce wciąż mamy za mało obiektów sportowych [WYWIAD]
Selekcjoner reprezentacji Polski Michał Probierz był gościem XXI Gali Piłkarskiej Podkarpacka Nike. Właśnie na tym wydarzeniu udało nam się zadać kilka pytań, na które odpowiedział. – Uważam, że wciąż mamy za mało obiektów sportowych. Owszem ośrodki mniejsze, gminne znajdują pieniądze na infrastrukturę sportową, ale w dużych ośrodkach często brakuje infrastruktury. Nie zawsze mamy to co byśmy chcieli – powiedział trener Probierz w rozmowie ze SportMarketing.pl.

Adrian Janiuk, SportMarketing.pl: – XXI Gala Piłkarska Podkarpacka Nike była wydarzeniem z pompą. Pańska obecność dodatkowo podniosła prestiż tego wydarzenia.
Michał Probierz, selekcjoner reprezentacji Polski: – Z wielką radością przyjąłem zaproszenie Mieczysława Golby na to piękne wydarzenie. Doceniono wiele osób działających w futbolu oraz przede wszystkim nagrodzono piłkarki i piłkarzy. W piłce nożnej działa mnóstwo osób, o których na co dzień się nie mówi, więc takie gale, jak ta w Łańcucie sprawiają, że mają swój piękny moment. Wszystkim nominowanym i zwycięzcom serdecznie gratuluję. Oby im wszystkim się powodziło.
– Często wielki futbol zaczyna się właśnie w mniejszych miejscowościach.
– Dlatego te ośrodki są tak ważne w skali kraju. Mniejsze ośrodki mają coraz to lepsze bazy, ale żeby piłka nożna i ogólnie sport mogły się nadal rozwijać są potrzebni lokalni działacze, tacy jakich było wielu na XXI Gali Piłkarskiej Podkarpackiej Nike.
– Patrząc szerzej w perspektywie całego kraju, Polska jest odpowiednio wyposażona w obiekty sportowe?
– Uważam, że wciąż mamy za mało obiektów sportowych. Owszem ośrodki mniejsze, gminne znajdują pieniądze na infrastrukturę sportową, ale w dużych ośrodkach często brakuje infrastruktury. Nie zawsze mamy to co byśmy chcieli. Przez budowę infrastruktury dążymy do tego, żeby kultura fizyczna była na wyższym poziomie. W dzisiejszych czasach piętą achillesową nie tylko Polaków, jest to, że uprawia się za mało sportu. Obyśmy byli w stanie zmienić ten stan rzeczy.
– Problemem dzisiejszych czasów jest to, że sport tradycyjny schodzi na dalszy plan…
– W mojej ocenie nie do końca tak jest, ponieważ gdyby były odpowiednie warunki to wiele osób chętnie uprawiałoby sport. W wielu miastach brakuje płynnego przejścia z juniora do seniora, bo nie ma możliwości – mam na myśli chociażby to, że brakuje po prostu drużyn sportowych, w których młodzi ludzie mogliby się realizować. Kultura fizyczna jednak zaczyna się w szkołach i bardzo istotne jest, żeby zapewnić dzieciom ciekawe lekcje wychowania fizycznego i SKS-y.

Adrian Janiuk
Więcej Wywiady
Katarzyna Kawa: młodym sportsmenkom jest łatwiej pozyskiwać sponsorów [WYWIAD]
Katarzyna Kawa od kilkunastu lat jest zawodową tenisistką, reprezentuje Polskę w rozgrywkach Billie Jean King Cup i próbuje osiągnąć swój tenisowy Mount Everest – awansować do TOP 100 rankingu WTA. – To jest jedyna tenisowa rzecz, która siedzi mi w głowie, ale i motywuje do dalszej pracy – mówi w…
![„Górnik Łęczna to spółka akcyjna, stowarzyszenie i fundacja. Chcemy połączyć te podmioty” [WYWIAD]](https://www.sportmarketing.pl/content/uploads/2025/04/lop-768x511.jpeg)
![Wojciech Pertkiewicz: Energa i Miasto Gdynia to topowi partnerzy Arki Gdynia [WYWIAD]](https://www.sportmarketing.pl/content/uploads/2025/04/pertkiewicz-768x513.jpg)
![Igor Błachut: Dla sprawozdawcy możliwość skomentowania ceremonii otwarcia IO stanowi splendor [WYWIAD]](https://www.sportmarketing.pl/content/uploads/2025/04/Blachut-1-768x366.jpg)
![Piotr Obidziński: transfery w kryptowalutach mogą dać przewagę [WYWIAD]](https://www.sportmarketing.pl/content/uploads/2025/04/Piotr-Obidzinski-768x425.jpg)