Jak Toruń przygotowuje się do Speedway Grand Prix? Ma dwie perełki w mieście
Bartosz Zmarzlik zapewnił już sobie piąty tytuł indywidualnego mistrza świata na żużlu. Nie wiemy jeszcze, kto stanie na podium obok Polaka. Aby się o tym przekonać, należy śledzić ostatnią rundę SGP, która odbędzie się w Toruniu. Porozmawialiśmy ze Sławomirem Pawentą, kierownikiem Referatu Sportu Wydziału Sportu i Rekreacji w Urzędzie Miasta Torunia.
Bartłomiej Najtkowski, SportMarketing.pl: Na co mogą liczyć kibice przyjeżdżający do Grodu Kopernika i jak duże doświadczenie ma miasto w organizacji tego typu imprezy?
Sławomir Pawenta, kierownik Referatu Sportu Wydziału Sportu i Rekreacji w urzędzie miasta Torunia: – Miasto stara się zapewnić jak najlepsze warunki kibicom, którzy wybiorą się na zawody Speedway Grand Prix. Toruń od 2010 roku gości turnieje o indywidualne mistrzostwa świata. W tym roku, podobnie jak dwa lata wcześniej, dodatkowo odbędą się zawody z cyklu Speedway Grand Prix 2.
Kto zostanie zaangażowany, by zawody przebiegały odpowiednio od strony organizacyjnej?
– Przez 15 lat zostały wypracowane wzorce przygotowań, które się sprawdzają. Dlatego w znacznym stopniu zaangażowane zostały służby miejskie i mundurowe: straż pożarna, straż miejska i policja oraz organizator zawodów Klub Sportowy Toruń S.A. Przede wszystkim trzeba było zapewnić bezpieczeństwo wszystkim kibiców.
What a move this was from the now 5x World Champion! 🤯@zmarzlik95 set the tone for the night last year while Jason Doyle and @DanBewley got into the thick of it in heat 3 of the #TorunSGP 🇵🇱#FIMSpeedwayGP pic.twitter.com/qFjEmhL2ty
— FIM Speedway Grand Prix (@SpeedwayGP) September 25, 2024
Na jakie udogodnienia mogą liczyć fani speedwaya?
– Ważne jest odpowiednie przygotowanie komunikacji miejskiej. Miejski Zakład Komunikacji uruchomi w piątek i sobotę specjalną linię tramwajową, która kursować będzie na trasie Aleja Solidarności (dop. red: z centrum miasta) do Motoareny. Zwiększona zostanie także częstotliwość kursowania innych linii tramwajowych jadących w kierunku stadionu. Na parkingach Park&Ride i głównych przystankach w mieście pojawią się dedykowane plakaty z kodem QR. Po jego zeskanowaniu kibice otrzymają informację, jak dojechać i wrócić z Motoareny.
Można stwierdzić, że Toruń stawia na sport i to ten w najlepszym wydaniu?
– Warto zaznaczyć, że Grand Prix to wydarzenie sportowe o niepodważalnej renomie i międzynarodowym wymiarze. W Toruniu odbywa się rocznie ponad blisko 100 imprezy sportowych o różnej randze. Ale to lekkoatletyczny mityng Copernicus Cup, w najwyższej światowej randze World Indoor Tour Gold i zawody Speedway Grand Prix to dwie sportowe perełki Torunia, absolutny crème de la crème.
Można oczekiwać, że na trybunach będą tłumy? To przecież doskonała okazja, by celebrować kolejny triumf Bartosza Zmarzlika w klasyfikacji generalnej SGP.
– Choć żużel jest popularny w Polsce, zwraca uwagę spodziewana frekwencja na zawodach. Komplet sprzedanych biletów i 17,5 tysięcy fanów speedwaya na trybunach – to robi ogromne wrażenie i jest powodem do dumy dla miasta.
Choć wiele spraw leży w gestii miasta, nie tylko ono angażuje się w to, by impreza była przygotowana znakomicie?
– Jeśli chodzi o kwestie dotyczące Motoareny – ona jest gotowa na weekendowe ściganie. Natomiast strefę kibica odpowiada promotor cyklu – Warner Bros Discovery Sport Events. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że tam też nie zabraknie atrakcji dla kibiców.
fot. KS Toruń