08.01.2025 12:27

50 najbardziej wpływowych ludzi w polskim sporcie według „Forbesa”

W rankingu "Forbesa", w którym oceniono 50 najbardziej wpływowych ludzi w polskim sporcie, wygrał po raz kolejny Robert Lewandowski. Redakcja zaznacza, że dzięki znakomitej formie Lewy stał się kandydatem do zdobycia Złotej Piłki.

Robert Lewandowski of FC Barcelona during the La Liga match between FC Barcelona and Real Sociedad played at Spotify Camp Nou Stadium on May 20, 2023 in Barcelona, Spain. (Photo by Sergio Ruiz / pressinphoto / Sipa USA))
2023.05.20 Barcelona
pilka nozna liga hiszpanska
FC Barcelona - Real Sociedad
Foto Sergio Ruiz / PRESSIN/SIPA USA/PressFocus

!!! POLAND ONLY !!!
Autor zdjęcia: PressFocus

W wieku 24 lat strzelił cztery gole Realowi Madryt w półfinale Ligi Mistrzów. W wieku 27 lat zdobył pięć bramek w dziewięć minut. W wieku 32 lat po raz pierwszy został piłkarzem roku w plebiscycie FIFA. Natomiast mając 36 lat, jako trzeci zawodnik w historii przekroczył 100 bramek zdobytych w Lidze Mistrzów, został liderem strzelców tych rozgrywek oraz LaLiga i zdaniem wielu ekspertów ponownie najlepszą dziewiątką na świecie” – argumentowano.

Kolejne miejsca na podium zajęli Iga Świątek i Sławomir Nitras. Wydaje się, że wysoka pozycja naszej znakomitej tenisistki nie wymaga dłuższego komentarza. Świątek cały czas bowiem utrzymuje się na szczycie, uczestniczy z powodzeniem w turniejach wielkoszlemowych i choć w 2024 roku zdarzyła się wpadka „dopingowa”, to nie zaważyła na ocenie Igi. Jej personal branding także zyskuje coraz większe uznanie, Świątek jest coraz ciekawszą osobą dla partnerów, jej marketing poprawia się coraz bardziej.

Sławomir Nitras jako minister sportu stał za nowelizacją ustawy o sporcie. Prezydent Andrzej Duda jednak jej nie podpisał, tylko skierował do Trybunału Konstytucyjnego, co znacząco utrudniło sprawę i realizację zamierzeń polityka kierującego resortem sportu. Przypomnijmy główne założenia tej ustawy, które Nitras uznaje za niezwykle ważne:

Kluczowe punkty nowelizacji

1. Zrównoważona reprezentacja płci we władzach polskich związków sportowych (PZS).

  • W przypadku zarządów liczących od 2 do 5 członków, w ich skład ma wchodzić nie mniej niż jedna kobieta i nie mniej niż jeden mężczyzna.
  • W przypadku zarządów PZS, które liczą więcej niż 5 członków, reprezentacja każdej z płci powinna wynosić co najmniej 30%.
  • Podobne zasady dotyczą organów kontroli wewnętrznej. 
  • Zagwarantowany zostanie udział przedstawicieli zawodników kadry narodowej w składach zarządów PZS.

2. Wsparcie dla zawodniczek w ciąży i po porodzie.

  • Z 6 do 12 miesięcy wydłużony zostanie czas pobierania stypendium sportowego przez członkinie kadry narodowej po urodzeniu dziecka.
  • Zwiększy się także – z 50% do 81,5% – kwota pobieranej w tym okresie wysokości stypendium.

3. Przeciwdziałanie przemocy i dyskryminacji w sporcie.

  • Kluby sportowe, związki sportowe, PZS oraz spółki, które zarządzają ligami zawodowymi będą musiały przyjąć standardy przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji, w tym standardy dotyczące ochrony małoletnich.
  • PZS i związki sportowe będą musiały wyznaczyć pełnomocników do spraw przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji w sporcie.
  • Przy Ministrze Sportu i Turystyki powołany zostanie Rzecznik ochrony praw zawodników i innych osób uczestniczących we współzawodnictwie sportowym.

4. Dodatki do stypendiów dla sportowców kontynuujących edukację.

  • Minister Sportu i Turystyki będzie mógł przyznać sportowcom studentom lub doktorantom dodatek w wysokości 20% stypendium na okres od 6 do 12 miesięcy.
  • Jednorazowy dodatek do stypendium sportowego, w wysokości maksymalnie 2-krotności podstawy, będzie mógł zostać przyznany sportowcom, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości.
  • Rozwiązania mają być zachętą dla młodych sportowców do kontynuowania nauki i zdobywania dyplomów ukończenia studiów.

Czołówka najbardziej wpływowych ludzi sportu wg Forbesa:
1. Robert Lewandowski (piłkarz)
2. Iga Świątek (tenisistka)
3. Sławomir Nitras (minister sportu)
4. Adam Małysz (prezes Polskiego Związku Narciarskiego)
5. Czesław Lang (organizator Tour de Pologne)
6. Sebastian Świderski (prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej)
7. Zygmunt Solorz (biznesmen, właściciel Cyfrowego Polsatu)
8. Wojciech Stępniewski (prezes Ekstraligi Żużlowej)
9. Bartosz Zmarzlik (żużlowiec)
10. Zbigniew Boniek (działacz UEFA, były prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej)
11. Rafał Brzoska (biznesmen, założyciel i prezes InPostu)
12. Ireneusz Fąfara (prezes Orlenu)
13. Jacek i Piotr Rutkowcy (właściciele Lecha Poznań)
14. Cezary Kulesza (prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej)
15. Dariusz Mioduski (właściciel i prezes Legii Warszawa)
16. Marcin Animucki (prezes Ekstraklasy SA)

Udostępnij
Bartłomiej Najtkowski

Bartłomiej Najtkowski