Osobistości ze świata sportu w rankingu „Wprost”
"Wprost" opublikował nowy ranking 50 najbardziej wpływowych Polaków, a wśród nich, jak co roku, znaleźli się także znani i cenieni ludzie ze świata sportu. Przyjrzyjmy się ich sylwetkom.
Jest to 14. edycja rankingu. Jeśli chodzi o sportowców i sportsmenki, najwyżej uplasowała się najlepsza polska tenisistka.
Iga Świątek zajęła piąte miejsce
„W 2024 r. po raz czwarty w karierze zwyciężyła w wielkoszlemowym turnieju im. Rolanda Garrosa w Paryżu. Dodatkowo polska tenisistka odniosła ponad 60 zwycięstw w sezonie, utrzymując się w ścisłej czołówce WTA. Najcenniejszym osiągnięciem Igi Świątek w tym roku jest wdrapanie się na olimpijskie podium. 23-latka zdobyła w Paryżu brązowy krążek w turnieju singlistek. Tym samym Świątek jest pierwszą w historii reprezentantką, która zdobyła dla Polski medal olimpijski w tenisie.
Polka przekroczyła również w kwietniu 2024 roku granicę 100 tygodni w roli liderki rankingu WTA. Warto dodać, że Świątek po raz pierwszy najwyższej sklasyfikowaną tenisistką w światowym zestawieniu została w kwietniu, ale 2022 roku. Od tego czasu Polkę potrafiła wyprzedzić jedynie Aryna Sabalenka. To pokazuje, o jakiej skali globalnej już dominacji w wykonaniu polskiej zawodniczki mowa” – czytamy w uzasadnieniu.
Małżeństwo Lewandowskich wciąż się liczy
Robert i Anna Lewandowscy zajęli dziesiąte miejsce. Tygodnik zaznacza, że to najbardziej wpływowe polskie małżeństwo na świecie. Mamy do czynienia z napastnikiem Barcelony i kapitanem reprezentacji Polski, który znowu przeżywa rozkwit formy oraz z kobietą, która chce być aktywna i nie zamierza cały czas być w cieniu sławnego męża. Anna to dietetyczka, mistrzyni karate, instruktorka fitness i businesswoman, którą w mediach społecznościowych obserwują miliony Polek i Polaków.
„Wprost” zaznacza, że oboje stronią od tematów politycznych, by nie polaryzować społeczeństwa, ale też znamienne, że gdy zdobędą się na jakąś aluzję, ich przekaz od razu rezonuje w kraju. Tygodnik podkreśla, że gdyby stworzyli własne medium, oglądalnością przebiliby wszystkie polskie telewizje, ponieważ na samym Instagramie śledzi ich ponad 40 mln osób.
18. Krzysztof Stanowski
Dawniej dosadny dziennikarz sportowy, a obecnie biznesmen i twórca contentu, w którym sport bynajmniej nie jest najważniejszy. Stanowski zajmuje się w dużej mierze polityką.
„Wprost” uwypukla skalę jego sukcesu medialnego: „W ciągu zaledwie kilku miesięcy zbudował wokół swojego YouTube’owego projektu społeczność liczącą ponad 1,3 mln subskrybentów. Do współpracy ściągnął głośne nazwiska. M.in. Roberta Mazurka, Tomasza Rożka, Marcina Mellera, prof. Marcina Matczaka czy gen. Rajmunda Andrzejczaka. Chociaż, jak to zwykle z nowymi projektami bywa, świeżość Kanału Zero nieco już wyparowała, ale nadal wykręca wielomilionowe zasięgi, często również i w szczytnym celu, jak ostatnio promowana zbiórka na leczenie 4-letniej Ady z poważną wadą serca„.
20. Reprezentacja siatkarzy
Polacy kochają siatkówkę, szczególnie w wydaniu reprezentacyjnym. A ponieważ Biało-Czerwoni po 48 latach oczekiwania zdobyli upragniony medal na igrzyskach olimpijskich, zasłużyli, by znaleźć się w tym zestawieniu. To ich nagrodzono w tym roku tytułem Człowieka Roku „Wprost”. Imponują tym, że mimo splendoru wciąż pozostają ludźmi pełnymi pokory i skromności.
36. Aleksandra Mirosław
Rewelacja igrzysk olimpijskich w Paryżu, która sensacyjnie sięgnęła po złoty medal we wspinaczce sportowej, konkurencji, o której na co dzień mało się mówi w polskich mediach. Stała się dla wielu inspiracją. „Wprost” zaznacza, że w rodzinnym Lublinie sportsmenka doczekała się bowiem muralu, który obrazuje jej wspinaczkę. Tygodnik przytacza opinię autora pracy, który uważa, że Ola, drobna dziewczyna ze 162 cm wzrostu, ma nadludzką siłę – w 6 sekund wbiega na 15-metrową ścianę.
37. Maciej Kawulski i Martin Lewandowski
Ten wybór oznacza jedno: rośnie pozycja sportów walki w naszym kraju. Współzałożyciele polskiej federacji Konfrontacji Sztuk Walki (KSW) organizują z powodzeniem pojedynki, które przyciągają miliony widzów. „Wprost” zauważa, że bywa, iż ogląda je więcej Polaków niż ważne mecze Barcelony z Robertem Lewandowskim na boisku. Angażowali już największych fighterów takich jak: Tomasz Adamek, Mariusz Pudzianowski czy Mamed Chalidow.
39. Wojciech Szczęsny
Choć zakończył piłkarską karierę, gdy wezwała go na pomoc wielka Barcelona, nie mógł odmówić. Jeszcze nie rozegrał meczu w barwach Blaugrany, ale Hansi Flick cały czas ma go do dyspozycji. Szczęsny stał się bohaterem prawdopodobnie najbardziej sensacyjnego transferu w topowych ligach w tym sezonie.
45. Julia Szeremeta
Zakończyła się posucha polskiego boksu w turniejach olimpijskich, gdyż młoda pięściarka z naszego kraju zdobyła srebrny medal w Paryżu. Teraz zaś obserwujemy tzw. efekt Szeremety. Julia zachęciła młodych ludzi do trenowania boksu, stała się dla nich inspiracją. Jest tak młoda, że ma przed sobą jeszcze wiele lat wspaniałej kariery.
49. Ewa Chodakowska
Kobiety uwielbiają podpatrywać jej metody treningowe. Zgromadziła imponujący majątek. Pokazuje paniom, co trzeba zrobić, aby wyglądać młodo i zdrowo. „Wprost” utrzymuje, że z jej diet korzysta regularnie ponad milion osób. W mediach społecznościowych jest obserwowana przez ponad 1,9 mln użytkowników.
fot. Krzysztof Stanowski i Iga Świątek