09.12.2024 11:26

Jak UEFA patrzy na zrównoważony rozwój? „Euro 2024 ma być punktem odniesienia”

Obecna strategia ESG w UEFA obowiązuje do 2030 roku. Filippo Veglio, Head of Social & Environmental Sustainability UEFA podczas poniedziałkowej konferencji zwrócił uwagę m.in. na to, jak europejska federacja dba o osoby z niepełnosprawnościami. Portal "SportMarketing.pl" jest partnerem medialnym wydarzenia.

Jak UEFA patrzy na zrównoważony rozwój? "Euro 2024 ma być punktem odniesienia"

Filippo Veglio odpowiada w UEFA za zrównoważony rozwój społeczny i środowiskowy. – To antycypowanie potrzeb i oczekiwań społeczeństwa. Dotyczy nie tylko futbolu, ale też wszystkich innych dyscyplin sportowych. Trzeba być innowacyjnym w relacjach z partnerami oraz instytucjami. Staramy się pracować wspólnie, bo dla każdego jest to szansa, aby zająć się ważnymi kwestiami – mówił.

Zrównoważony rozwój jest też zarządzaniem ryzykiem i tworzeniem nowych procesów. Ważne, aby przyjąć konkretne rozwiązania, które potem zostaną zastosowane w praktyce. Wszystko ma wpływ m.in. na infrastrukturę piłkarską i obniżenie kosztów.

UEFA dużo miejsca poświęca zrównoważonemu rozwojowi. Liczy na zobowiązanie wszystkich organizacji, a także odpowiednie podejście na poziomie lokalnym. Zdaniem Veglio, w największych federacjach i klubach powinna być wyznaczona dedykowana osoba, która będzie zajmować się kwestią ESG.

Europejska federacja od 2001 roku szerzej patrzy na zrównoważony rozwój. Obecna perspektywa ma obowiązywać jeszcze przez sześć lat. UEFA zwraca uwagę na m.in. kalkulator śladu węglowego czy zdrowej żywności podczas wydarzeń piłkarskich. Infrastruktura ma być zawsze dostępna dla osób z niepełnosprawnością. Głównym przesłaniem było to, że chodzi przede wszystkim o ludzi.

Podczas Euro 2024 federacja poświęciła wiele uwagi m.in. na audiodeskrypcję i ułatwienie przeżywania widowisk osobom z niepełnosprawnościami. Federacja wykorzystała recykling, ograniczyła połączenia lotnicze oraz samochodowe, wdrożyła w życie 272 projekty infrastrukturalne. Aspekt logistyczny był bardzo ważny. Przewidywany ślad węglowy został znacząco zniwelowany.

813 osób było zatrudnionych w UEFA na czas turnieju, w jego organizacji pomagało ponad 16 tysięcy wolontariuszy, w tym kilkuset z niepełnosprawnościami. UEFA w strategii zrównoważonego rozwoju kieruje się trzema cechami: ambicją, działaniem i odpowiedzialnością.

CZYTAJ TEŻ: PZPN opowiedział o strategii ESG. „Środki finansowe nie zawsze są konieczne

Euro 2024 ma być punktem odniesienia do kolejnych wielkich imprez na Starym Kontynencie. Veglio przyznał, że poprzeczka została postawiona bardzo wysoko.

UEFA prosiła o informację zwrotną od osób z niepełnosprawnościami. Chce wcielić w życie wnioski i ewentualne prośby kibiców, którzy pojawili się na niemieckich obiektach.

Na koniec Veglio wspomniał o transparentności i przejrzystości. Federacja wspomniała, że nie potrafiła zrealizować 3 z 53 założonych kryteriów na Euro 2024. Zebrane dane mają posłużyć do tego, aby kolejne piłkarskie wydarzenia wyglądały jeszcze lepiej.  

Udostępnij
Redakcja Sport Marketing

Redakcja Sport Marketing