18.03.2025 20:13

Wykorzystanie wizerunku sportsmenek w kampaniach marketingowych. „Wartość komercyjna piłki nożnej kobiet ma wzrosnąć sześciokrotnie”

18 marca 2025 roku w Hilton Warsaw City Hotel odbył się IX Kongres Sport Biznes Polska. Podczas jednego z paneli dyskusyjnych poruszono temat wykorzystania wizerunku sportsmenek w kampaniach marketingowych. Udział w dyskusji wzięli Katarzyna Świerczewska – Senior Sports Marketing Manager East Europe w Adidas, Maciej Reszczyński – Head of Marketing w VISA, Marcin Rosengarten – menedżer czołowych polskich lekkoatletów i Jerzy Mieńkowski, International Sport Sponsorship Manager at InPost Group. Prowadzącą panel była Monika Płaczkowska – Partnerships Sales Director w SPORTFIVE.

Udostępnij
Wykorzystanie wizerunku sportsmenek w kampaniach marketingowych. „Wartość komercyjna piłki nożnej kobiet ma wzrosnąć sześciokrotnie”
Autor zdjęcia: SportMarketing.pl

Dyskusja dotyczyła m.in. słynnych ambasadorów wielkich marek produkujących odzież i sprzęt sportowy. Jako pierwsza głos zabrała Katarzyna Świerczewska.

Candace Parker była ambasadorką Adidasa, a po przejściu na emeryturę wiosną 2024 roku została mianowana prezesem Adidas Women’s Basketball. Ma wpływ na kreowanie linii butów. Były sportowiec zna najlepiej potrzeby swoich kolegów i koleżanek po fachu. Przez lata była wierna Adidasowi i marka się jej za to odpłaciła. Jeśli chcemy mieć ambasadorów na lata musimy pomagać kobietom wychodzi przez szereg w swoich działaniach. Zależy nam, żeby łączyć sport z lifestylem, dlatego do kampanii zaprosiliśmy m.in. Matę – powiedziała przedstawicielka marki Adidas.

Marcin Rosengarten podał więcej przykładów dożywotniej współpracy sportowców z daną marką.

Marki podpisują dożywotnie kontrakty, jak Adidas z Beckhamem, Zidanem, czy Messim. Z kolei Nike posiada chociażby taką współpracę z Cristiano Ronaldo czy Tigerem Woodesem. Sądzę, że Iga Świątek i Robert Lewandowski również mają na to szansę. Sukcesy sportowe sprawiają, że nasze sportsmenki mają kapitalną kartę negocjacyjną. Dzisiaj w Polsce to lekkoatleci mają kłopot, a nie lekkoatletki, które osiągają wielkie sukcesy sportowe – przyznał menedżer czołowych polskich lekkoatletów.

Zdanie swojego przedmówcy podzielił Maciej Reszczyński. – Sport kobiecy cieszy się niebywałym zainteresowaniem. VISA wspiera sportowców – wszystkich i wszędzie. Od sześciu lat wspieramy m.in. Ewę Pajor oraz Igę Świątek, a także Kingę Dróżdż. Od tego roku wspieramy Susie Maksym, która ma 14 lat. Robimy to po to, żeby inspirować ludzi. Co ciekawe, futbol kobiecy śledzi 50 procent mężczyzn. Kobiety w sporcie mają olbrzymią siłę nabywczą. Wartość komercyjna piłki nożnej kobiet ma wzrosnąć sześciokrotnie w kolejnych latach – wyliczał Head of Marketing w VISA.

Z kolei Jerzy Mieńkowski, International Sport Sponsorship Manager at InPost Group zwrócił uwagę na znaczący wzrost piłki nożnej kobiet w skali globalnej.

Zależy nam, żeby rozpowszechniać piłkę nożna wśród dzieci i młodzieży, również wśród dziewcząt. Jest to coś na czym szczególnie nam zależy. Jak oInPost prowadzimy kampanię na różnych rynkach. Współpraca z Newcastle United sprawiła, że dostaliśmy w pakiecie współpracę z drużyną kobiet. Kobiecą drużynę Srok w derby z Sunderlandem obejrzy 50 tysięcy kibiców z trybun – zauważył Jerzy Mieńkowski.

Udostępnij
Adrian Janiuk

Adrian Janiuk