11.01.2025 15:56

Australian Open 2025 – wszystko, co powinni wiedzieć kibice

W nocy z soboty na niedzielę czasu polskiego (11-12 stycznia) wystartuje pierwszy wielkoszlemowy turniej w 2025 roku – Australian Open. W tym roku tenisiści i tenisistki będą rywalizować o rekordowe nagrody, bo pula nagród tej edycji jest najwyższa w historii i wynosi 96,5 miliona dolarów australijskich (nieco ponad 60 milionów dol. amerykańskich). Dla polskich kibiców turniej zapowiada się wyjątkowo ciekawie, ponieważ na starcie mamy sześcioro biało-czerwony.

Australian Open 2025 – wszystko, co powinni wiedzieć kibice
Autor zdjęcia: Australian Open

W tym artykule przybliżymy wynagrodzenia, jakie mogą otrzymać tenisiści i tenisistki za poszczególne fazy turnieju, sponsorów i partnerów. Ponadto sprawdziliśmy ceny biletów na tegoroczną edycję.

Nagrody w Australian Open 2025: znaczne podwyżki już od eliminacji

Tenisistki i tenisiści biorący udział w tegorocznym Australian Open mogą liczyć na znaczne podwyżki względem poprzedniej edycji. Jest to wzrost wynagrodzeń na poziomie od 10 do 12 procent w zależności od etapu rywalizacji. Najwyższy, bo 12-procentowy wzrost dotyczy pierwszej rundy eliminacji. Za sam start na tym etapie imprezy uczestnicy otrzymywali po 35 tysięcy dolarów. Za każą kolejną rundę stawki oczywiście wzrastają i prezentują się dokładnie tak:

  • 1 runda eliminacji – 35 tys. dolarów*;
  • 2 runda eliminacji – 49 tys. dolarów;
  • 3 runda eliminacji – 72 tys. dolarów;
  • 1 runda turnieju głównego – 132 tys. dolarów;
  • 2 runda turnieju głównego – 200 tys. dolarów;
  • 3 runda turnieju głównego – 290 tys. dolarów;
  • 4 runda turnieju głównego – 420 tys. dolarów;
  • ćwierćfinał – 665 tys. dolarów;
  • półfinał – 1 milion 100 tys. dolarów;
  • finał – 1 milion 900 tys. dolarów;
  • zwycięzcy – 3 miliony 500 tys. dolarów.

* – wszystkie kwoty podane w dolarach australijskich.

Ceny biletów na Australian Open 2025: możliwość zakupu bez losowania

Kilka dni temu w przestrzeni publicznej pojawiła się informacja o tym, że w tym roku kibice nie będą już mieli możliwości zakupu biletów na Rolanda Garrosa w otwartej sprzedaży. Włodarze francuskiego turnieju zdecydowali się pójść drogą Wimbledonu i będą organizować loterię. Szczęśliwcy, którzy zostaną wylosowani, będą mogli nabyć wejściówki. Ci, którzy tego szczęścia mieć nie będą, muszą obejść się smakiem.

W przypadku Australian Open 2025 organizatorzy nie wprowadzali jednak rewolucji i obowiązuje tam standardowy system sprzedaży biletów. Niezmienne wpływ na ceny wejściówek ma kilka czynników:

  • dzień i etap turnieju;
  • rodzaj biletu (bilet normalny lub ulgowy 3-11 lat, ulgowy 12-17 lat);
  • rodzaj sesji (dzienna lub wieczorna);
  • rodzaj stadionu (oddzielnie biletowane trzy główne areny plus tzw. groundsy, czyli pozostałe korty);
  • wybór miejsca na stadionie.

Jeśli chodzi o ceny biletów na Australian Open 2025, to w przypadku eliminacji wynosiły one 10 dolarów dla dorosłych i 5 dolarów dla dzieci. Na rozpoczynającą się główną imprezę ceny są oczywiście zdecydowanie wyższe. Karnet całodniowy na tzw. groundsy w dniach 12-16 stycznia to wydatek rzędu 59 dolarów dla osoby dorosłej, 35 dolarów dla młodzieży w wieku 12-17 lat i 15 dolarów dla dzieci 3-11 lat. Z kolei ceny biletów na główne areny zaczynają się od 59 dolarów na pierwsze dni imprezy i są droższe na kolejne etapy turnieju. Podane kwoty dotyczą wczesnego etapu sprzedaży, obecnie trzeba już liczyć się z tym, że ceny są wyższe o kilkadziesiąt dolarów. Ci, którzy będą poszukiwać biletów na mecz finałowy, będą musieli bardzo głęboko sięgnąć do kieszeni, bo dostępne bilety kosztują około 10 tys. dolarów. 

Partnerzy i sponsorzy Australian Open 2025

Patrząc na Australian Open z perspektywy czysto reklamowo-marketingowej, turniej ten kojarzy się przede wszystkim z marką KIA. To jednak nie może dziwić, bo współpraca turnieju z południowokoreańskim producentem samochodów trwa od 2002 roku. I będzie trwała przynajmniej do 2028 roku, gdyż tak zakłada obowiązująca umowa. Podczas wielkoszlemowej rywalizacji w Melbourne logo marki KIA jest wyeksponowane w najbardziej wartościowych miejscach, dzięki czemu kibice i telewidzowie bez problemu je dostrzegą. KIA jest głównym partnerem Australian Open, ale poza nią jest cała grupa australijskich i globalnych marek wspierających ten turniej. W gronie tzw. stowarzyszonych partnerów są:

  • Emirates;
  • Rolex;
  • Luzhou Laojiao.

Najliczniejsze grono stanowi trzecia grupa, określana po prostu jako partnerzy. W tym roku są to takie marki jak: Dunlop, ANZ, Aperol 1919, Bondi Sands, Canadian Club, Chemist Warehouse, Chubb Insurance, City Of Melbourne, CyberCX, Infosys, EZZ, Google Pixel, Grey Goose, Haier, Louis Vuitton, Luckin Coffee, Marriott Bonvoy, M&M’s, Mastercard, New Balance, ABC Bullion, Peroni Nastro Azzurro, Piper-Heidsieck Champagne, Pirelli, POLO Ralph Lauren, Red Bull, Safety Culture, Somersby, Squealing Pig, Waterdorp, Yonex i miasto Melbourne.

Dedykowany merch na Australian Open 2025

Jak każde duże wydarzenie tenisowe, tak i Australian Open na każdą edycję wypuszcza do sprzedaży całą gamę produktów promocyjnych. Już teraz w sklepie online na oficjalnej stronie turnieju można znaleźć najnowsze kolekcje odzieży, butelek i bidonów, ręczników, zabawek, toreb, sprzętu tenisowego, akcesoriów i pamiątek, a nawet dodatków do wyposażenia i wystroju domu.

Wśród tenisowych kibiców największą popularnością cieszą się oficjalne zawodnicze ręczniki (co roku są inne, produkowane przez POLO Ralph Lauren) oraz oficjalne butelki na wodę, jakie mają podczas meczu tenisiści i tenisistki. Te produkuje firma Waterdrop, która dosyć mocno weszła na tenisowy rynek. Wysokiej jakości oficjalna butelka o pojemności 1 litra kosztuje jednak sporo, bo w przeliczeniu na złotówki około 200. Podobnie trzeba zapłacić za wspomniany oficjalny ręcznik.

Transmisje Australian Open 2025 w Polsce

Polscy kibice będą mieli kilka możliwości oglądania Australian Open 2025. Preferujący tradycyjną telewizję przekazy w Melbourne Park znajdą na kanałach Eurosport 1 i Eurosport 2. Użytkownicy internetowi mogą natomiast skorzystać z oferty platformy Player.pl lub MAX. W obu przypadkach należy wykupić pakiety sportowe, które dadzą duży komfort, bo możliwość wybierania transmisji z różnych kortów.

Udostępnij
Marcin Michalewski

Marcin Michalewski