Entuzjastyczne przyjęcie członków West Ham Poland w Londynie
Zlot członków West Ham Poland w Londynie zasługuje na uwagę. Polscy fani Młotów porozmawiali tam chociażby z Paulem Koncheskym – byłym obrońcą WHU, który grał w ekipie z Londynu w latach 2005-2007. Ale to nie wszystko…
Paul opowiedział polskim kibicom WHU o swoich najlepszych momentach w stołecznej drużynie, polskich korzeniach, grze w finale FA Cup i własnej restauracji Pie & Mash.
Porozmawialiśmy z Łukaszem Papudą, który na co dzień zajmuje się marketingiem sportowym, a w wolnych chwilach kibicuje West Hamowi. Przytaczamy jego wypowiedzi.
O Fan Clubie
Fan Club West Ham Poland powstał w 2006 roku, początkowo jako strona www i forum internetowe dla polskich kibiców. Szybko okazało się, że klub z Londynu ma sporą grupę fanów w Polsce. Po prawie 20 latach funkcjonowania jesteśmy dużą społecznością rozsianą po całym świecie ze statusem oficjalnego Fan Clubu.
Mamy prężnie działający serwis informacytjny whufc.pl i działamy w mediach społecznościowych takich jak Facebook, Instagram i Twitter. W ostatnich miesiącach rozwijamy mocno nasz kanał na Youtube, gdzie publikujemy nasz flagowy „Młotcast” oraz inne formaty z analizami i dyskusjami na żywo. Na naszym kanale gościliśmy między innymi Łukasza Fabiańskiego i Kingę Szemik grających obecnie dla drużyn West Hamu. Odwiedzili nas znakomici eksperci tacy jak Wojciech Piela, Marcin Borzęcki, Radosław Majewski czy Maciej Łuczak.
Duża część osób zainteresowanych West Hamem to Polacy mieszkający na co dzień w Wielkiej Brytanii. Będąc tam na miejscu, łatwo przekonać się o tym, że West Ham to klub szanowany, z wielkimi tradycjami i ogromną rzeszą fanów kibicujących The Hammers od pokoleń.
Dodatkowo cała otoczka wokół klubu – niegdyś świetna akademia, która wyprodukowała niesamowite talenty takie jak Frank Lampard, Michael Carrick, Rio Ferdinand, Joe Cole, Mark Noble czy ostatnio Declan Rice; tradycje związane z jedynym w historii reprezentacji Anglii Mistrzostwem Świata zdobytym w 1966 roku głównie za sprawą piłkarzy West Hamu (kapitan Bobby Moore, Martin Peters i Geoff Hurst); rozpoznawalne barwy, hymn, bańki i liczne nawiązania do klubu w popkulturze – to wszystko przyciąga kibiców do West Hamu, głównie tych którzy szukają wrażeń poza piłkarskim głównym nurtem.
Jako West Ham Poland nawiązaliśmy współpracę z klubem już wiele lat temu jednak dopiero w tym roku West Ham ogłosił jasne zasady współpracy ze swoimi Fan Clubami. Dzięki temu przystąpiliśmy do oficjalnego programu poświadczonego certyfikatem (załącznik). Program ma jasne zasady i określa pola współpracy pomiędzy klubem a Fan Clubami. Dzięki statusowi oficjalnego Fan Clubu mamy między innymi dostęp do grupowej rezerwacji biletów na mecze. To było dla nas inspiracją do zorganizowania pierwszego Zlotu West Ham Poland w Londynie, który odbył się przy okazji meczu West Hamu z Arsenalem 30 listopada tego roku.
Strona West Ham Poland:https://www.whufc.pl
Oficjalna strona Fan Clubu https://www.whufc.com/west-ham-poland
Strona z listą wszystkich Fan Clubów i zasadami uczestnictwa:https://www.whufc.com/official-supporters-clubs
Zlot w Londynie
Było to największe spotkanie polskich kibiców West Hamu i pierwszy raz, gdy tak dużą grupą mogliśmy oglądać mecz z jednej trybuny (50 osób). Jesteśmy obecnie największym zagranicznym Fan Clubem West Hamu (biorąc pod uwagę liczbę rejestracji przez oficjalną stronę), przez co West Ham zdecydował się pomóc nam w organizacji tego spotkania. Oprócz możliwości grupowej rezerwacji biletów, mieliśmy możliwość spotkania się w specjalnej strefie kibica przy London Stadium. Tam odwiedzili nas przedstawiciele klubu i zrobili serię wywiadów i zdjęć, które później pojawiły się w klubowych mediach: programie meczowym, stronie www i mediach społecznościowych.
Jako Fan Club zostaliśmy oficjalnie powitani na stadionie przez spikera. Mieliśmy również możliwość wywieszenia swojej flagi, która już na stałe zagości na London Stadium.
West Ham zorganizował dla nas również spotkanie z Paulem Koncheskym – byłym piłkarzem West Hamu, grającym dla The Hammers w latach 2005-2007. Polscy kibice mogli porozmawiać z piłkarzem, zrobić sobie zdjęcia a sam Konchesky udzielił nam wywiadu, który zamieściliśmy na naszym kanale Youtube (o nim już wspominaliśmy – przyp. red.). Paul Konchesky, mimo że grał krótko dla Młotów, urodził się we wschodnim Londynie i od dziecka był związany z West Hamem. Po karierze został w klubie jako ambasador, przez pewien czas trenował również kobiecą kadrę The Hammers.
Następnego dnia klub zaprosił nas na wycieczkę po stadionie, gdzie mogliśmy zobaczyć London Stadium od środka.
Vlog ze zlotu w Londynie:
Jako Fan Club chcemy budować przestrzeń dla polskich kibiców w której będą oni mogli się dzielić swoją pasją z innymi. Dostarczanie informacji, produkcja contentu, platforma do dyskusji – na tym skupiliśmy się w ostatnich latach działalności. Mamy nadzieję, że zlotem w Londynie otworzyliśmy nowy etap – etap spotkań na żywo i wspólnych wyjazdów na mecze. W planach mamy także dalszy rozwój naszej strony i mediów społecznościowych oraz stworzenie sklepu internetowego.
Wszystkich, którzy chcą dołączyć do Fan Clubu zapraszamy na media społecznościowe West Ham Poland oraz do bezpłatnej rejestracji przez oficjalny link: https://www.whufc.com/west-ham-poland
Obecna forma drużyny:
Tworząc ten Fan Club od prawie 20 lat, nauczyliśmy się kibicować West Hamowi na dobre i na złe. Młoty po dość dobrym etapie w swojej historii (trzy sezony z rzędu West Ham grał w europejskich pucharach i w 2023 zdobył Puchar Ligi Konferencji) nadszedł czas przebudowy i szukania nowej tożsamości. West Ham zaczął sezon mocno przebudowany pod wodzą nowego trenera, Julena Lopetegui’ego. Klub ma dość duży potencjał finansowy co widać w niektórych ruchach transferowych, jednak na ten moment wyniki West Hamu tego nie odzwierciedlają.
Młoty są w dolnej części tabeli i coraz głośniej mówi się o kolejnej zmianie na stanowisku trenera.
Interpretacji spadku formy West Hamu może być wiele. Na pewno wpływ na to miała zmiana trenera i filozofii gry. Poprzedni menedżer, David Moyes, zdobył z tą drużyną sporo. Wielu kibiców było jednak zmęczonych jego defensywnym podejściem do futbolu, oczekując bardziej atrakcyjnego stylu gry. Szkot miał jednak dość duży wpływ na szatnię i umiał utrzymać tę drużynę w ryzach pod kątem podejścia mentalnego i dyscypliny. Zmiana menadżera i próba zmiany stylu gry zapewne będzie dłuższym i trudnym procesem.
West Ham ma jednak duże zaplecze finansowe, jest klubem z dużego miasta, atrakcyjnym dla inwestorów. Jako kibic nie martwię się o długofalową przyszłość West Hamu. Jestem pewien, że najlepsze lata są dopiero przed nami.