WTA Finals 2024 w pigułce, czyli o nagrodach, sponsorach i cenach biletów
Dokładnie 2 listopada w Rijadzie rozpocznie się WTA Finals. Wystąpi w nim Iga Świątek, która mimo długiej przerwy jest obok Aryny Sabalenki główną kandydatką do tytułu. W Arabii Saudyjskiej jest o co grać, bo oprócz punktów do rankingu, zwyciężczyni imprezy może otrzymać nawet ponad 5 milionów dolarów.
WTA Finals – obsada, zasady rywalizacji i pula nagród
Formuła WTA Finals różni się znacząco od tej, jaką znamy z innych imprez WTA. Tutaj nie ma klasycznej drabinki, lecz obowiązuje faza grupowa a po niej etapy półfinałów i finału. W pierwszej fazie zawodniczki są rozlosowywane do dwóch grup: fioletowej i pomarańczowej (skład grup zamieszczamy niżej). Tam rozgrywają po trzy mecze, a do półfinałów awansują po dwie najlepsze z każdej grupy.
W tym roku pula nagród WTA Finals jest rekordowa, bo wynosi ponad 15 milionów dolarów. Oznacza to wzrost w porównaniu do rozgrywanej przed rokiem imprezy w Meksyku aż o ponad 6 milionów dolarów! O tym, że tenisistki będą miały możliwość zgarnięcia olbrzymich pieniędzy, było jednak wiadomo zaraz po ogłoszeniu, że gospodarzem turnieju będzie Arabia Saudyjska.
O tym ile tenisistki zarobią, zadecydują ich wyniki na korcie. Triumfatorka WTA Finals, w przypadku wygrania wszystkich meczów, jest w stanie wzbogacić się nawet o ponad 5 milionów dolarów.
Wyniki losowania grup WTA Finals (2-9 listopada):
Grupa fioletowa: Aryna Sabalenka, Jasmine Paolini, Jelena Rybakina, Quinwen Zheng.
Grupa pomarańczowa: Iga Świątek, Coco Gauff, Jessica Pegula, Barbora Krejcikova.
Ceny biletów na Turniej Mistrzyń w Rijadzie
Jeśli chodzi o ceny biletów, to te były w bardzo przystępnych cenach, jak na rangę wydarzenia. Obecnie trudno jest znaleźć dokładny cennik wejściówek, bo bilety są wyprzedane, ale kilka miesięcy temu bilety można było kupić nawet za około 27 dolarów. Co więcej, wejściówki ulgowe (przysługujące dzieciom aż do 12 roku życia) były o połowę tańsze.
Sponsorzy i partnerzy WTA Finals
Mogłoby się wydawać, że tak prestiżowa impreza, jaką jest Turniej Mistrzyń ma szerokie grono sponsorów. Tymczasem oficjalna strona WTA informuje, że partnerami wydarzenia jest pięć marek:
Hologic – to amerykańska firma, która specjalizuje się w technologii medycznej. Dużą uwagę przywiązuje do zdrowia kobiet. W tym roku jest partnerem tytularnym imprezy.
SAP – to z kolei niemiecka firma zajmująca się szeroko rozumianym biznesem informatycznym. SAP przygotowuje i dostarcza informatyczne programy biznesowe.
WHOOP – firma zajmująca się znanymi wśród sportowców produktami monitorującymi aktywność fizyczną i funkcjonowanie organizmu, zwłaszcza podczas wysiłku. Monitory aktywności fizycznej od WHOOP dostarczają informacji o obciążeniach, jakości snu czy regeneracji. Pomagają nawet wykrywać choroby;
Morgan Stanley – to bank z główną siedzibą w Nowym Jorku. Jest znany na całym świecie, pomaga zarówno instytucjom, jak i osobom prywatnym zarządzać kapitałem w efektywnym sposób;
PIF – czyli firma z Arabii Saudyjskiej. Jest przedstawiana jako globalny inwestor, którego celem i zadaniem jest rozwój ekonomiczny Arabii Saudyjskiej.
Gdzie obejrzeć mecze WTA Finals?
Prawa do pokazywania rozgrywek WTA w polskiej telewizji w tym roku posiada Canal+. Dlatego też mecze WTA Finals będzie można oglądać m.in. na kanałach Canal+ Sport oraz na platformie internetowej tejże telewizji. Oprócz transmisji spotkań kibice mogą liczyć także na przedmeczowe i pomeczowe analizy w bezpośrednich przekazach z Arabii Saudyjskiej. W Rijadzie zameldował się bowiem mocny skład komentatorsko-dziennikarski. W przekazach z WTA Finals będzie można zobaczyć i usłyszeć m.in. Joannę Sakowicz-Kostecką, Klaudię Jans-Ignacik, Bartosza Ignacika czy Żelisława Żyżyńskiego.