29.10.2024 06:29

W Ekstraklasie szykuje się medialna rewolucja

Ekstraklasa i Live Park budują Centrum Mediowe. Znajdą się tam kabiny komentatorskie, studia, stoły montażowe. Na dobrą sprawę, nawet największe hity będzie można godnie oprawić, nie ruszając się z Warszawy.

W Ekstraklasie szykuje się medialna rewolucja
Autor zdjęcia: Ekstraklasa

Ekstraklasa Live Park od dawna odpowiada za produkcję sygnału ze wszystkich meczów PKO BP Ekstraklasy i trzeba sobie jasno powiedzieć, że narzuciła wysoki standard. Nie bez powodu część kibiców z uśmiechem mówi, że często obraz oraz oprawa spotkania są ładniejsze niż gra piłkarzy. Nic dziwnego, skoro mecz jest pokazywany z wielu kamer, zawsze z przedmeczowym studiem i bardzo często w technologii 4K.

Teraz Ekstraklasa chce pójść krok dalej i zbudować Centrum Mediowe, z którego centralnie będzie można produkować sygnał i zarządzać transmisjami. Budowanie takich centrów jest teraz standardem w Europie.

W marcu 2023 roku kluby zgodziły się na zakup nieruchomości na Białołęce. Teraz czekamy na wydanie pozwolenia na przebudowę. Stworzymy tam Centrum Mediowe Ekstraklasy, ze studiami telewizyjnymi, z centralnym VAR, z nowoczesną montażownią dedykowaną dla tworzenia materiałów w social mediach. Wyobrażamy sobie, że dojdziemy do momentu, gdy nie na wszystkie nasze mecze będziemy musieli wypuszczać dwa nasze duże wozy, ale część spotkań będzie robiona półautomatycznie. Takie są teraz standardy w Europie – mówi sportmarketing.pl Marcin Animucki, prezes spółki Ekstraklasa S.A.

Nieruchomość znajduje się na „bliskiej” Białołęce, z dogodnym dojazdem samochodem, a nawet komunikacją miejską. Biurowiec ma być przebudowany zgodnie z potrzebami Live Park, a te są bardzo duże, bo standard transmisji jest i ma być dalej wysoki. Co tam się znajdzie?

Zaplanowaliśmy cztery studia, w tym największe o wymiarze 500 m2. W Centrum Mediowym znajdzie się kilka reżyserek, żeby można było przeprowadzić zdalną produkcję, zestawy montażowe. Mamy pomysły, żeby możliwości, jakie daje centrum wykorzystać do produkowania meczów z niższych lig nie tylko piłkarskich – opowiada Marcin Serafin, dyrektor operacyjny spółki Live Park.

W weekend, kiedy będą równocześnie toczyć się mecze w europejskich ligach i spotkania PKO BP Ekstraklasy, będzie można z warszawskiej Białołęki skomentować równocześnie kilkanaście spotkań. Już dzisiaj zwykle komentatorzy nie jeżdżą na stadiony hiszpańskiej La Liga czy angielskiej Premier League (Live Park jest usługodawcą dla nadawcy Viaplay) – w przypadku rozgrywek PKO BP Ekstraklasy komentatorzy będą się pojawiać na stadionach.

Tak rozbudowane Centrum Mediowe pomoże też w sprawniejszym zarządzaniu systemem VAR. Sędziowie teraz korzystają z kamer do obsługi meczów, a po wybudowaniu nowej siedziby nie trzeba będzie wysyłać arbitrów na stadiony, bo wszystko będą mogli ocenić ze stanowiska w Warszawie. Jakie z tego korzyści?

Na pewno będą sędziowie mniej zmęczeni, bo przejadą w weekend dużo mniej kilometrów i żadne warunki pogodowe nie będą wpływać na ich pracę. Wyobrażam sobie, że dzięki temu sędzia VAR będzie mógł obsłużyć dwa mecze, dzień po dniu. Zwiększy się komfort pracy, a samo działanie będzie spokojniejsze, bo arbitrzy będą odcięci od atmosfery stadionu. Cały świat stawia na centralizację i synergię kosztów – opowiada Serafin.

Wszystko będzie też odpowiednio zabezpieczone, żeby w trakcie meczu, z przyczyn losowych w kluczowym dla sędziów VAR momencie nie zniknął sygnał.

Kiedy można się spodziewać otwarcia inwestycji? – Myślę, że Centrum Mediowe otworzymy za jakieś dwa lata, kiedy będą prowadzone prace nad kolejnym przetargiem, na lata 2027 i następne – deklaruje Animucki.

Trzeba trzymać kciuki, żeby się udało i żeby piłkarze zawsze dostosowali się poziomem do nowoczesnych stadionów i najnowszej technologii.

Udostępnij
Łukasz Majchrzyk

Łukasz Majchrzyk