Akcja oddawania krwi ze wsparciem klubów Ekstraklasy
10 marca 2024, w godzinach 8:00-12:00 odbędzie się 14 akcja krwiodawstwa w Opatkowicach przy ul. Księdza Franciszka Maja, na parkingu przy kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Krakowie Opatkowicach. Cracovia jest partnerem tej inicjatywy.
Organizatorzy zapraszają krwiodawców oraz osoby, które nigdy nie oddawały krwi. Podczas poprzednich 13 akcji oddano ponad 150 krwi pełniej. Z roku na rok krwiodawców jest coraz mniej, a krew jest potrzebna codziennie. Jest lekiem, którego nie można w żaden sposób zastąpić. Przykładowo, aby zabezpieczyć operację serca, potrzebnych jest 6 jednostek krwi, dla ofiar wypadków 10 jednostek lub przy przeszczepie wątroby 20 jednostek. Do tego dochodzą pacjenci z zaburzeniami krzepliwości krwi, osoby chore na nowotwory oraz transfuzje uzupełniające krwi u wcześniaków.
Kto może oddać krew?
Zgłaszający się do oddania krwi (18 – 65 lat) powinien posiadać przy sobie dokument (jeden z poniższych) ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL:
· dowód osobisty,
· legitymację studencką,
· prawo jazdy,
· paszport.
🩸#RazemMozemyWiecej
W najbliższą niedzielę obędzie się kolejna akcja krwiodawstwa, i po raz kolejny @KSCracoviaSA będzie jej partnerem. Wiemy, jak ważna jest każda kropla krwi, więc zapraszamy wszystkich chętnych do włączenia się do pomocy.
🗓️4 sierpnia, godz. 8:00-12:00,… pic.twitter.com/FYyW6VROy6— Marzena Młynarczyk-Warwas (@MarzenaM_Warwas) August 2, 2024
Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po spożyciu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku i wypiciu około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi. Kandydat na dawcę krwi musi posiadać nr PESEL oraz powinien posługiwać się językiem polskim w mowie i w piśmie w stopniu, który umożliwi mu bez udziału osób trzecich samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza i wypełnienie go. Kandydat na dawcę nie może być po spożyciu alkoholu minimum 24 godziny przed oddaniem krwi.
Nie ma żadnych obaw
Oddawanie krwi jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym dla dawcy z uwagi na stosowanie w trakcie pobierania krwi wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. O wszelkich wątpliwościach dotyczących swojego zdrowia należy powiadomić lekarza kwalifikującego do oddania krwi, a także oddać mu osobiście wypełniony Kwestionariusz dla krwiodawcy zawierający pytania o przeszłość chorobową oraz prowadzony tryb życia kwalifikowanego kandydata.
Osoby wykonujące takie zawody jak: pilot, maszynista, kierowca autobusu, operator dźwigu, oraz pracujące na wysokości, uprawiające wspinaczkę, głębokie nurkowanie mogą powrócić do tych zajęć nie wcześniej niż 12 godz. po oddaniu krwi. A po oddaniu krwi:
· posiłek regeneracyjny
· zwolnienie z pracy w dniu oddania krwi i w dniu następnym
· bezpłatne wyniki badań:
· grupy krwi ( na życzenie Dawcy wynik w postaci karty identyfikacyjnej grupy krwi )
· morfologii
· na obecność markerów chorób zakaźnych przenoszonych drogą krwi, w tym wirusowego zapalenia wątroby B i C, wirusa HIV i kiły.
Inicjatorzy proszą również o wstrzymanie się z oddawaniem krwi osoby mające objawy, które mogą̨ wskazywać na zakażenie. Są to objawy grypopodobne takie jak:
· gorączka,
· suchy kaszel,
· płytki oddech/duszności,
· ból mięśni,
· zmęczenie,
· rzadziej: ból gardła.
Dawcami krwi nie mogą być kobiety:
· w ciąży,
· po porodzie lub zakończeniu ciąży w czasie 6 miesięcy,
· w okresie menstruacji i do trzech dni po jej zakończeniu,
· kobiety karmiące mogą powrócić do oddawania krwi i jej składników po 3 miesiącach od odstawienia dziecka od piersi.
Więcej informacji : http://rckik.krakow.pl/jak-oddac-krew/
Legia będzie uczestniczyć w podobnej akcji
Wśród krwiodawców rozlosowane zostaną szaliki Legii ufundowane przez sklep Żyleta. Klub serdecznie zaprasza w dniu 10.08.2024 roku na zbiórkę krwi na stadionie Legii. Akcja organizowana jest w 80-tą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
fot. X – Marzena Młynarczyk-Warwas