To mają być proekologiczne igrzyska
MKOI stawia na politykę proekologiczną podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu. Założenia są takie, by ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery do 1,6 mln ton. Raport Polskiego Instytutu Dyplomacji Sportowej dowodzi, że największe zanieczyszczenie wygenerują transport, logistyka oraz budowa i renowacja obiektów olimpijskich.
Nic się nie zmarnuje
Z opracowania można dowiedzieć się także, że materiały pochodzące z recyklingu i nadające się do ponownego przetworzenia zostały użyte podczas budowy Centrum Sportów Wodnych i wioski olimpijskiej, które mają wyjść naprzeciw długoterminowym potrzebom mieszkaniowym francuskiego społeczeństwa. Gdy impreza dobiegnie końca, elementy tymczasowej infrastruktury zostaną przetworzone albo poddane recyklingowi.
📢 PIDS w mediach 📷
W wieczornym wydaniu Panoramy o 22:30 w TVP2 @m_rajkiewicz z PIDS opowie o kwestiach bezpieczeństwa na igrzyskach #Paris2024
Więcej o zabezpieczeniu igrzysk we 🇫🇷 przeczytacie w naszym Raporcie przygotowanym razem z @Defence24pl 👇https://t.co/keF0v7lq8a pic.twitter.com/JuT3A235Hl
— Polski Instytut Dyplomacji Sportowej (@PIDS_PL) July 24, 2024
Jak dotrzeć na zawody?
Autorzy raportu podają, że do każdego obiektu będzie można dostać się komunikacją miejską – zwykle pojazdami niskoemisyjnymi (jest tu analogia z IO w Tokio). Organizatorzy chcą też w miarę możliwości wyeliminować plastik. W Paryżu będzie zatem obowiązywał zakaz używania jednorazowych produktów plastikowych. Można być o to spokojnym, bo tak kategorycznie zadeklarowała mer miasta.
Las Olimpijski – o co chodzi?
Ta idea jest częścią przedsięwzięcia pt. Wielki Zielony Mur, który służy przywracaniu do użyteczności zniszczonych miejsc w Sahelu, czyli na kontynencie afrykańskim.
fot. Julien Mattia/Xinhua