Phryge jako symbol Francji i element biznesu, czyli wszystko o maskotce igrzysk olimpijskich w Paryżu
O tym, że oficjalną maskotką igrzysk olimpijskich 2024 w Paryżu będzie Phryge, wiadomo od dobrych kilkunastu miesięcy. Jednak im bliżej rozpoczęcia imprezy, tym można dostrzec ją częściej - czy to w przekazach telewizyjnych czy w reklamach. A to dopiero początek, bo kiedy igrzyska w Paryżu oficjalnie wystartują, to Phryge prawdopodobnie będzie widoczna jeszcze częściej. Czas zatem dowiedzieć się czym owa Phryge jest i co symbolizuje. Ponadto przyjrzymy się cenom maskotek, całego merchu oraz możliwości zakupu w Polsce.
Phryge – czapka frygijska jako znak wolności
Phryge jest czapką frygijską, która charakteryzuje się czerwonym kolorem i stożkowatym kształtem z opadającym do przodu szpicem. Jej nazwa pochodzi od starożytnej krainy Frygia, gdzie dzisiaj znajduje się terytorium Turcji. Frygijka w wielu krajach jest uznawana za symbol wyzwolenia. W samej Francji jest przede wszystkim kojarzona z okresem rewolucji francuskiej (1789 r.) jako symbol wolności. O tym, jak duże ma znaczenie dla narodu francuskiego może świadczyć fakt, że właśnie w czapce frygijce często przedstawiana jest bogini Marianna, nieoficjalna patronka Francuzów.
Maskotka Phryge dobrze oddaje francuski charakter. By go dostrzec nie trzeba znać symboliki, bo maskotka jest czerwona, ma kształt trójkąta i posiada kilka drobnych trójkolorowych (niebieski, biały, czerwony) elementów. Poza tym na jej środku widnieje logo płomienia olimpijskiego i pierścieni olimpijskich. W tym miejscu trzeba też zaznaczyć, że Phryge nie jest sama, bo posiada także siostrę, która jest maskotką igrzysk paraolimpijskich w Paryżu. Ona z kolei wyróżnia się tym, że w miejscu prawej nogi ma protezę, a w miejscu pierścieni olimpijskich znajduje się logo międzynarodowego komitetu paraolimpijskiego.
2024 Better Together 💚
Like our mascots, adopt these 5 small actions to make a big difference!
💦 Carry your reusable water bottle everywhere
🌭 Explore delicious plant-based foods
🌸 Respect the venues and the environment
🚲 Choose eco-friendly transportation
🗑️ Dispose of… pic.twitter.com/o2aT1MGUnI— Paris 2024 (@Paris2024) July 23, 2024
Gdzie kupić i ile kosztują maskotki olimpijskie Phryge?
Maskotki igrzysk olimpijskich mają na celu nie tylko oddanie i podkreślenie charakteru danej imprezy lub miejsca, w którym się ona odbywa, ale także – a obecnie może nawet przede wszystkim – są istotnym elementem biznesowym. Będąc w Paryżu kilka miesięcy przed startem igrzysk olimpijskich, trudno było nie natknąć się na sympatyczne Phryges. Uśmiechały się do ludzi w reklamach na dworcach, lotniskach, w hotelach, sklepach czy punktach pocztowych. Zapewne obecnie skala zjawiska jest jeszcze większa. A dzięki temu, że są bardzo charakterystyczne, szybko zapadają w pamięć.
O ile w Paryżu na długo przed rozpoczęciem sportowego święta nie było problemu ze znalezieniem i zakupem oficjalnych maskotek igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich, o tyle w Polsce – co nie dziwi – jest z tym gorzej. Tyczy się to nie tylko pluszaków, ale także olimpijskiego i paraolimpijskiego merchu. Stacjonarnie dostać oryginalne produkty jest naprawdę trudno. Z pomocą przychodzi jednak oficjalny sklep internetowy igrzysk olimpijskich, gdzie można znaleźć praktycznie wszystkie gadżety – począwszy od samych maskotek, przez kubki, skarpety, torby i torebki, aż po kompletne ubrania.
Przeglądanie oferty sklepu internetowego rozpoczęliśmy (a jakże!) od maskotek Phryges. Te dostępne są w kilku rozmiarach – od najmniejszych 10-cm na breloku w cenie ośmiu euro, średnich 15-cm za 12 euro i największych 24-cm w cenie 24 euro. Wymienione wersje maskotek są produkowane w Chinach. Można jednak kupić wersję premium, czyli Phryge wyprodukowaną w fabryce we Francji. Liczba takich pluszaków w kształcie czapki frygijskiej jest limitowana, a co za tym idzie – droższa. Jej cena wynosi 45 euro.
Jeśli chodzi o inne olimpijskie i paraolimpijskie gadżety oraz ich ceny, to poniżej przybliżamy kilka wybranych produktów:
- kubki (cena: 11 euro);
- torby bawełniane (cena: 12 euro);
- koszulki dziecięce (cena: od 19 euro);
- koszulki damskie i męskie (cena: od 28 euro);
- breloczki (cena: 8 euro);
- bluzy (cena: 55 euro);
- czapki (cena 20 euro).
Produktów dostępnych w oficjalnym sklepie internetowym jest dużo więcej. Ceny wymienionych powyżej są cenami podstawowymi, ale niektóre z tych rzeczy już teraz można nabyć w promocyjnych, niższych cenach. Sprawdziliśmy także, jak wygląda kwestia wysyłki do Polski. Klienci z naszego kraju mają dwie opcje: przesyłkę standardową lub ekspresową. Ta pierwsza (przy zamówieniu kilku małych rzeczy) kosztuje dokładnie 8,45 euro. Według informacji dostępnej na stronie, przesyłka powinna zostać dostarczona w terminie od czterech do ośmiu dni roboczych od momentu złożenia zamówienia. Usługa ekspresowa jest już sporo droższa (30,45 euro), ale w tym przypadku zamówienie powinno dotrzeć do zamawiającego do Polski w terminie od jednego do czterech dni roboczych.
Phryge w formie artystycznej czekolady
To, czego polski kibic nie może zamówić z dostawą do kraju, to m.in. mała artystyczna czekolada Phryge. Oficjalną licencję na jej wykonywanie posiada La Maison du Chocolat, francuski producent artystycznych czekolad. Firma założona w Paryżu wyprodukowała około 15 tysięcy tabliczek czekolad z wizerunkiem Phryge, składających się z kilku warstw ciemnej, białej i czerwonej czekolady. Produkty są dostępne w butikach i sklepach stacjonarnych La Maison du Chocolat. Cena tej mini-tabliczki (12,1 cm x 12,6 cm x 1,6 cm) wynosi 22 euro.
OLYMPICS TREATS:
Chocolatiers in France were busy at work creating almost 15,000 tablets of chocolate in celebration of the 2024 Summer Olympics in Paris. The sweets will be part of the La Maison du Chocolat's "Collection Phryge" and will be sold for $23.50 each. pic.twitter.com/k20HUhNr3Q— 2 News Nevada (@KTVN) April 29, 2024