Nowelizacja ustawy o sporcie ma poprawić sytuację kobiet
Ministerstwo Sportu i Turystyki przygotowało projekt nowelizacji ustawy o sporcie. Jego głównym celem jest wzmocnienie roli kobiet w polskim sporcie.
Wciąż niewiele kobiet w związkach sportowych
Mimo olbrzymich sukcesów odnoszonych na arenie międzynarodowej przez polskie sportsmenki rola kobiet w polskim sporcie pozostaje ograniczona. Jedynie w czterech na 69 polskich związków sportowych (6 proc.) funkcję prezesa sprawuje kobieta.
Ministerstwo Sportu i Turystyki przygotowało projekt nowelizacji ustawy o sporcie. Jego głównym celem jest wzmocnienie roli kobiet w polskim sporcie.
Mimo olbrzymich sukcesów odnoszonych na arenie międzynarodowej przez polskie zawodniczki, rola kobiet w polskim sporcie pozostaje… pic.twitter.com/kRaEk6dWfk
— Ministerstwo Sportu i Turystyki (@SPORT_GOV_PL) July 17, 2024
– Nie ulega wątpliwości, jak wielka jest rola kobiet w uprawianiu sportu i zdobywaniu medali. […] Tam, gdzie decydują wyniki sportowe, tam kobiety pokazują swoją wartość. Tam, gdzie decyzje zapadają w wyborach, tam kobietom jest trudniej – mówił podczas konferencji zorganizowanej w gdyńskiej marinie minister sportu i turystyki Sławomir Nitras.
Nowelizacja ustawy o sporcie ma pomóc kobietom
Stając po stronie kobiet w walce o równe traktowanie i brak dyskryminacji, Ministerstwo Sportu i Turystyki przygotowało nowelizację ustawy o sporcie, zgodnie z którą kobiety mają stanowić minimum 30 proc. władz związków, w których liczba członków zarządu wynosi więcej niż 5 osób. Kolejnym aspektem nierówności, który dotyka kobiety w sporcie, jest kwestia otrzymywania stypendium sportowego po urodzeniu dziecka. Obecnie kobiety otrzymują w takiej sytuacji stypendium w wysokości 50 proc. przez pół roku. Projekt przewiduje wydłużenie tego okresu do roku dla członkiń kadry narodowej oraz zwiększenie kwoty pobieranej w tym okresie z 50 proc. do 81,5 proc. wysokości stypendium.
Projekt nowelizacji ustawy o sporcie przewiduje wprowadzenie kwot płci.
Po zmianach w zarządach związków sportowych liczących od dwóch do pięciu członków powinno być co najmniej po jednym przedstawicielu każdej płci.W zarządach liczących sześć lub więcej osób, kobiety mają… pic.twitter.com/dBahvyNgwz
— Ministerstwo Sportu i Turystyki (@SPORT_GOV_PL) July 17, 2024
– Kobiety są integralną częścią sportu i muszą uczestniczyć w zarządzaniu nim – podkreślił szef MSiT.
Polska chce realizować politykę wdrażaną w innych krajach
Wprowadzając kwoty płci w zarządach, Polska idzie w ślady innych krajów Unii Europejskiej (m.in. Danii, Finlandii, Francji czy Hiszpanii), w których istnieją już podobne rozwiązania mające na celu walkę z dyskryminacją ze względu na płeć.
fot. Ministerstwo Sportu i Turystyki