Powstał pierwszy w Polsce think-tank badający relacje sportu i polityki
Polski Instytut Dyplomacji Sportowej to pionierska inicjatywa w naszym kraju. Do tej pory w Polsce bowiem nie było think-tanku zajmującego się relacjami sportu i polityki.
– Dyplomacja sportowa nie jest nowym wynalazkiem. Piłka nożna, krykiet, tenis stołowy czy baseball już dawno bywały platformą do polityczno-społecznego dzielenia albo jednoczenia. Pomagały wygrywać wybory i robić interesy. Dziś po prostu bardziej to wszystko widzimy – zaznacza Michał Banasiak, jeden z inicjatorów projektu.
🆕OGŁOSZENIE BEZPŁATNE🔥
Rusza Polski Instytut Dyplomacji Sportowej – miejsce analiz relacji sportu i polityki.Wraz z @m_rajkiewicz, @babanasiewicz, @piotr_iwanczyk i M.#Kobierecki będziemy przybliżać polityczne, społeczne i ekonomiczne strony sportu.
Zapraszam na @PIDS_PL pic.twitter.com/I5kVo3f9iG— Michał Banasiak (@BanasiakMich) July 3, 2024
Cele Polskiego Instytutu Dyplomacji Sportowej
Pomysłodawcy chcą opowiadać o świecie poprzez sport i analizować jego pozaboiskowy wymiar. Projekt będą realizować Michał Banasiak, Michał Kobierecki, Mieszko Rajkiewicz, Bartłomiej Banasiewicz i Piotr Iwańczyk. Ich celem jest przybliżanie odbiorcom tego, jak sport jest wykorzystywany przez polityków, jakie ma znaczenie socjologiczne, ile jest w nim pieniędzy i jak zmienia go technologia. Wyżej wymienieni mają też nadzieję, że uda się przekonać decydentów, że dyplomacja sportowa może być bardzo skutecznym narzędziem i że Polska będzie z niego korzystała.
Pierwsze publikacje ukazały się już na stronie: https://pids.pl/. Można przeczytać chociażby o sporej liczbie sponsorów z Chin na EURO 2024 czy o działaniach krajów z Zatoki Perskiej.
fot. PIDS