Aktualności 1 lipca 2024

Walka z nadużyciami online podczas EURO 2024: pierwsze spostrzeżenia z fazy grupowej

UEFA opracowała program nadużyć online, którego celem jest monitorowanie, zgłaszanie i rozwiązywanie przypadków mających miejsce podczas wszystkich finałów i turniejów finałowych pod egidą UEFA, w tym w kategoriach młodzieżowych. Program, uruchomiony podczas EURO kobiet 2022, obowiązuje do EURO kobiet 2025 w Szwajcarii.

Podczas UEFA EURO 2024 w Niemczech program aktywnie monitoruje 622 platformy mediów społecznościowych i konta wszystkich osób zaangażowanych w turniej. Obejmuje to zawodników, trenerów i uczestniczące konta drużyn narodowych.

Najważniejsze kwestie w strategii UEFA

– W ramach naszej strategii środowiskowej, społecznej i zarządzania dla turnieju uważamy, że kluczowe jest chronienie i wspieranie zawodników, trenerów i sędziów w radzeniu sobie z ich narażeniem na nadużycia online.Powinni móc skupić się na grze na boisku i nie być obciążani niedopuszczalnymi nadużyciami kierowanymi do nich online. Dziękujemy naszym partnerom z platform mediów społecznościowych za ich aktywne podejście i liczymy na dalszą współpracę z nimi – mówi Michele Uva, dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju Społecznego i Środowiskowego UEFA.

Statystyki dotyczące obraźliwych wpisów

Ponieważ faza grupowa dobiegła końca, przedstawiono pierwsze podsumowanie tymczasowe: Łącznie 4656 postów w mediach społecznościowych zostało oznaczonych do sprawdzenia w fazie grupowej. Posty te pochodziły z 4070 indywidualnych kont. Spośród nich 308 (7%) postów kwalifikowało się do zgłoszenia bezpośrednio na platformy mediów społecznościowych w celu podjęcia dalszych działań. 71% tych obraźliwych postów zostało objętych działaniami platform. Zgłoszone posty zostały usunięte niezwłocznie po średnio 75 minutach. Do tej pory najbardziej dotkniętymi drużynami były Belgia, Chorwacja, Ukraina i Holandia. 74% oznaczonych postów było skierowanych do poszczególnych graczy, 15% do trenerów, 7% do kont drużynowych i 4% do sędziów.

Różne typy nadużyć

Monitorowanie Facebooka, Instagrama, TikToka i Twittera w fazie grupowej ujawniło rodzaje nadużyć, którym poddawani są zawodnicy, trenerzy, sędziowie i inne konta. Około 94% oznaczonych postów dotyczyło nadużyć uogólnionych, nieskierowanych konkretnie do grupy lub społeczności. Oprócz tego 4,5% zawierało nadużycia o charakterze rasistowskim, a 1,5% zawierało nadużycia o charakterze homofobicznym.

Wkrótce ukaże się raport UEFA

Po każdym meczu wyniki są udostępniane krajowym związkom, co umożliwia im podjęcie dalszych działań poprzez zgłaszanie treści obraźliwych niemieckim organom ścigania. Program zwalczania nadużyć online będzie kontynuowany w kolejnych rundach EURO 2024, a pełny raport zostanie udostępniony pod koniec turnieju. UEFA zachęca wszystkich do przyłączenia się do walki z nadużyciami online poprzez zgłaszanie wszelkich treści obraźliwych lub dyskryminujących na odpowiednich platformach mediów społecznościowych. Ofiary nadużyć online lub mowy nienawiści, które zmagają się z samookaleczeniem lub myślami samobójczymi, powinny zwrócić się o pomoc do lekarzy. Jeśli groźby lub komentarze online powodują obawy o bezpieczeństwo osobiste, zaleca się skontaktowanie się z policją.

fot. UEFA