01.07.2024 11:53

Pogoń Szczecin zaprezentowała koszulki na nowy sezon

Sezon 2024/25 Portowcy rozpoczną z trzema kompletami koszulek meczowych, które zostały stworzone we współpracy z partnerem technicznym klubu – marką Capelli Sport. Meczówki mają system CS Cool, który zapewnia cyrkulację powietrza oraz odprowadza ciepło od ciała, więc w żaden sposób nie będzie naruszać strefy komfortu kibiców. Trykot jest lekki i bardzo przyjemny w użytkowaniu. Koszulki […]

Pogoń Szczecin zaprezentowała koszulki na nowy sezon

Sezon 2024/25 Portowcy rozpoczną z trzema kompletami koszulek meczowych, które zostały stworzone we współpracy z partnerem technicznym klubu – marką Capelli Sport. Meczówki mają system CS Cool, który zapewnia cyrkulację powietrza oraz odprowadza ciepło od ciała, więc w żaden sposób nie będzie naruszać strefy komfortu kibiców. Trykot jest lekki i bardzo przyjemny w użytkowaniu.

Koszulki w stylu retro

Tradycyjnie Capelli Sport odwzorowało elementy zaprojektowane przez klubowego graphic designera – Michała Madeja. To dla Pogoni bardzo ważne, bo dzięki temu można było nadać koszulkom portowe serce, autorski sznyt i dopracować wszelkie szczegóły koncepcji, która jest szczecinianom najbliższa. Każda z nowych propozycji ma elementy nawiązujące do meczówek z dawnych lat, zatem nadano im styl retro.

Wzór przypominający szachownice

Pierwszy zestaw to klasyczny pasiak w nowym wydaniu. Tym razem postawiono na pięć głównych pasów pionowych o takiej samej szerokości. Po latach przerwy zaakcentowano, że trzecią barwą Pogoni jest żółtozłoty, zatem to właśnie ona uzupełnia podstawową warstwę kolorystyczną w postaci granatu i bordo. Wzór w „jodełkę”, stanowiący element graficzny pasów, to zamysł, który był wykorzystywany w koszulkach Dumy Pomorza m.in. w latach 90. W tym roku klub odświeżył tę ideę. Kierowano się sentymentem, zatem w nowej meczówce znajduje się wzór przypominający szachownice.

Czym się inspirowano?

Taki wzór widnieje na rękawach oraz kołnierzu. Pogoń zaczerpnęła inspirację z sezonu 1996/97. Uwypuklono również nową identyfikację z gryfem i datą powstania klubu, która jest zlokalizowana z tyłu koszulki, na wysokości karku oraz napis „wychowani na Twardowskiego”, na wewnętrznej stronie kołnierza. Całość dopina absolutnie najważniejszy symbol – piękny herb na piersi. Sesje zdjęciowe i plany filmowe były realizowane w następujących miejscach: Courtyard by Marriott Szczecin City Brama Portowa, warsztat Autonaprawa Jan Borzym, Miejska Symbioza Tattoo & Barber oraz Bar u Izy na Placu Kilińskiego. „Naszym drogowskazem byli ludzie z teoretycznie różnych światów, których łączy pasja do Pogoni Szczecin. Te barwy, te meczówki obecne są wszędzie tam, gdzie bije portowe serce” – czytamy na stronie internetowej Pogoni.

Żółtozłoty kolor – nowość na meczówce

Drugi zestaw to królestwo barw gryfa. W trakcie śpiewania hymnu Dumy Pomorza, gdy portowe szaliki są dumnie wznoszone w górę przez kibiców, to właśnie żółtozłoty jest jednym z dominujących kolorów na stadionie. Mimo to jeszcze nigdy w naszej historii nikt nie zaproponował meczówki, która byłaby oparta na tej barwie (najbliżej była Pogoń Szczecin Nowa). Teraz to ulegnie zmianie. Pogoń zastosowała efekt rozmywania się granatowo-bordowego wzoru, który jest osiągany za pomocą pędzla, imitującego odpryski farby. Podobny manewr został wykorzystany w latach 90., w sezonie 1995/96. Klub przywraca dawny blask zapomnianym kompozycjom, ukazując je w nowym świetle. Również w świetle miasta, w blasku fleszy.

„Pasiak”, kolejny ciekawy wzór

Trzeci zestaw to wspomnień dawnych czar z nutą autorskiej kreacji, by nadać dawnej historii nowy bieg. Odświeżona wersja strzałek na ramionach to inspiracja sezonem 2001/02. Uwypuklony tu został element graficzny w postaci poprzecinanych pasów różnej szerokości. „Pasiak” pojawiał się w wielu różnych konfiguracjach przez lata funkcjonowania Pogoni Szczecin. To wzór, który nierozerwalnie łączy się z dziejami klubu. Pojawia się na białej koszulce, z zamysłem, aby ostateczny wygląd propozycji był tożsamy ze stylem retro.

Z tyłu koszulki, na wysokości karku, znajduje się napis „Morski Klub Sportowy Pogoń Szczecin”, który wiernie imituje tablicę na starym budynku klubowym. Oryginalna tablica w przyszłości trafi do klubowego muzeum. Nie bez powodu sesja zdjęciowa trzeciego zestawu odbyła się na terenie szczecińskiego Aeroklubu, powstałego jeszcze w 1945 roku, który oddaje industrialny klimat, idealnie odpowiadający naszej retrohistorii meczówki.

fot. Pogoń Szczecin

Udostępnij
Bartłomiej Najtkowski

Bartłomiej Najtkowski