Dynamo Drezno eksponuje wizerunek… polskiego króla
Koszulki Dynama Drezno mają wymiar historyczny i, co istotne, także ciekawy polski wątek. Znajduje się na nich bowiem nawiązanie do jednego z polskich władców.
Dość nieoczekiwanie nowe koszulki niemieckiego klubu zawierają wizerunek Augusta II Mocnego – króla Polski, który urodził się w Dreźnie i sprawił, że w jego czasach miasto nie ustawało w rozwoju, ciągle prosperując.
A na nowych koszulkach Dynama Drezno pojawił się król Polski – August II Mocny 👀
Władca urodził się w Dreźnie, a za czasów jego panowania miasto przeżywało złoty okres i ugruntowało swój status "Florencji północy". pic.twitter.com/jiH9pBzU1G
— Maciej Iwanow (@Maciej_Iwanow) June 27, 2024
Czym zasłużył się dla Drezna?
Jeśli chodzi o rozkwit Drezna za panowania tego króla, zaznaczmy, że było to wówczas królewsko-polskie miasto rezydencjonalne oraz ośrodek kultury i sztuki rangi europejskiej. Zamek drezdeński został przebudowany po pożarze z 1701, August II Mocny zainicjował również budowę nowej rezydencji królewskiej Zwinger. Z jego inicjatywy założono Szkołę Łacińską w 1709r., która funkcjonuje do dziś jako Gimnazjum św. Benona. Cmentarz katolicki powstał w 1720r., Kompania Grandmuszkieterów dziewięć lat później, a w latach 1717-1720 pojawiły się także nowe muzea.
Wówczas przystąpiono do budowy kościoła dworskiego, ukończoną za panowania jego syna Augusta III. W Miśni, na mocy jego dekretu z 23 stycznia 1710, założono Królewsko-Polską i Elektorsko-Saską Manufakturę Porcelany, co stanowiło przełom. Była to bowiem pierwsza manufaktura porcelany w Europie. Ponadto polski władca zlecił wykonanie precyzyjnych pomiarów odległości, które umożliwiły ustawienie od 1722 w wielu miejscowościach ok. 300 słupów dystansowych i 1200 kamieni milowych, co było ważne dla usprawnienia transportu. Rozbudował także pałace w Pillnitz i Moritzburgu nieopodal Drezna.
fot. Facebook – Dynamo Drezno