Raport IMM: Śląsk i Lech tuż za Legią pod względem medialności w maju
W maju 2024 roku Legia Warszawa była najbardziej medialnym klubem PKO BP Ekstraklasy, z tym że nie miała znacznej przewagi nad resztą stawki. Drugie miejsce zajął pod tym względem Śląsk Wrocław, a trzecie – Lech Poznań – to wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów. W Fortuna I Lidze z dużą przewagą triumfuje Wisła Kraków, a […]
W maju 2024 roku Legia Warszawa była najbardziej medialnym klubem PKO BP Ekstraklasy, z tym że nie miała znacznej przewagi nad resztą stawki. Drugie miejsce zajął pod tym względem Śląsk Wrocław, a trzecie – Lech Poznań – to wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów. W Fortuna I Lidze z dużą przewagą triumfuje Wisła Kraków, a wśród polskich piłkarzy liderem pozostaje Robert Lewandowski.
Mecz Lech-Legia był najbardziej medialny
Legia Warszawa w maju mogła poszczycić się największą liczbą publikacji zarówno w prasie, jak i internecie. Najbardziej medialnym spotkaniem w minionym miesiącu był wyjazdowy mecz z Lechem Poznań. Polski klasyk był szeroko omawiany w mediach, ponieważ towarzyszył mu dodatkowy kontekst ewentualnych awansów do europejskich pucharów w przyszłym sezonie.
Kto najczęściej pisał o warszawskim klubie?
Wśród mediów internetowych o Legii najczęściej pisano w serwisach gol24.pl, przegladsportowy.onet.pl oraz weszlo.com. W prasie klub z Warszawy najczęściej był obecny w Przeglądzie Sportowym, Piłce Nożnej oraz Gazecie Współczesnej.
Drugie miejsce Śląska
Drugie miejsce w zestawieniu – tak samo jak w rozgrywkach – zajął Śląsk Wrocław. Ten bardzo udany sezon klubu wywołał sporo przychylnych publikacji na temat zespołu z Dolnego Śląska. Zwłaszcza ostatni tydzień ubiegłego miesiąca wpłynął na tak wysoką pozycję WKS, który w ostatniej kolejce grał z Rakowem Częstochowa i pod względem dorobku punktowego zrównał się z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok.
Jak ważny był happening kibiców?
Na ostatnim stopniu podium uplasował się Lech Poznań. Tę pozycję w majowym rankingu klub zawdzięczać może kibicom, którzy w kończącym sezon ligowy meczu z Koroną Kielce urządzili na trybunach piknik, co mocno rezonowało w mediach. Filmiki z tego wydarzenia były publikowane w wielu portalach internetowych oraz szeroko komentowane przez internautów.
Drużyny na dalszych miejscach
Czołową dziesiątkę rankingu medialności uzupełniają: Jagiellonia Białystok (która ostatecznie zdobyła mistrzostwo Polski w sezonie 2023/2024), Pogoń Szczecin, Raków Częstochowa, Korona Kielce, Ruch Chorzów, Radomiak Radom i Górnik Zabrze.
Wykres 1. TOP 10 najbardziej medialnych drużyn PKO BP Ekstraklasy w maju 2024, biuro.mediacontact.pl
Przodownictwo Wisły Kraków na zapleczu Ekstraklasy
Jeśli chodzi o drużyny grające w Fortuna I Lidze, w maju ponownie najpopularniejsza okazała się Wisła Kraków, która odnotowała najwięcej wzmianek zarówno w internecie, jak i prasie. Biała Gwiazda z początkiem ubiegłego miesiąca zwyciężyła w Pucharze Polski, w którym zostawiła w pokonanym polu grającą w Ekstraklasie Pogoń Szczecin.
Kto znalazł się za Wisłą?
Kolejne pozycje, zaraz za Wisłą, zajęły dwa kluby z Trójmiasta – Lechia Gdańsk i Arka Gdynia. Drużyna z Gdańska była najlepsza w tym sezonie i pewnie awansowała do PKO BP Ekstraklasy. Podium zestawienia zamyka natomiast zespół z Gdyni, w którym może panować odwrotny nastrój, gdyż piłkarze nie dostali się ostatecznie do wyższej ligi.
W czołowej dziesiątce najbardziej medialnych klubów znalazły się także: Motor Lublin, Wisła Płock, Górnik Łęczna, Zagłębie Sosnowiec, Stal Rzeszów, GKS Katowice i Bruk-Bet Termalica Nieciecza.
Wykres 2. TOP 10 najbardziej medialnych drużyn Fortuna I Ligi w maju 2024, biuro.mediacontact.pl
Supremacja Lewandowskiego trwa
Robert Lewandowski cały czas ma status najbardziej medialnego piłkarza spośród polskich zawodników występujących w pięciu najmocniejszych ligach europejskich. Na drugim miejscu znalazł się bramkarz naszej reprezentacji Wojciech Szczęsny, a na trzecim napastnik Arkadiusz Milik, który powrócił na podium zestawienia po tym, jak zdobył bramkę w hicie przedostatniej kolejki włoskiej ligi.
Tuż za nim uplasował się wielki nieobecny EURO 2024 – Matty Cash, o którym najczęściej pisano właśnie w kontekście powołań selekcjonera reprezentacji Michała Probierza. Czołową piątkę zamyka Piotr Zieliński, a kolejne miejsca zajęli: Łukasz Skorupski, Marcin Bułka, Tymoteusz Puchacz, Nicola Zalewski i Jakub Kiwior.
Wykres 3. TOP 10 najbardziej medialnych polskich piłkarzy występujących w pięciu najmocniejszych ligach europejskich w maju 2024
Wykres 3. TOP 10 najbardziej medialnych polskich piłkarzy występujących w pięciu najmocniejszych ligach europejskich w maju 2024, biuro.mediacontact.pl
fot. Ekstraklasa