Aktualności 29 maja 2024

Najciekawsze statystyki z minionego sezonu PKO BP Ekstraklasy

25 maja zakończył się sezon 2023/2024 PKO Bank Polski Ekstraklasy. Była to już 98. edycja zmagań o mistrzostwo Polski, a 90. przeprowadzona w formie ligowej. Przez dziesięć miesięcy rozegrano 306 meczów. Padły w nich 823 gole. 

Dwie czołowe drużyny z równą liczbą punktów

Pierwszy raz w XXI wieku dwie najlepsze drużyny na koniec sezonu miały równą liczbę punktów. W sezonach 2001/2002 i 2014/2015 było podobnie, tyle że wtedy doszło do podziału punktów przed rundą finałową. Jagiellonia miała lepszy bilans bezpośrednich spotkań ze Śląskiem Wrocław (2:1 dla WKS i 3:1 dla Jagi w rewanżu). Drużyna Adriana Siemieńca strzeliła najwięcej goli w XXI wieku w najwyższej klasie rozgrywkowej – 77. Śląsk stracił najmniej bramek w ligowej stawce – 31. Jagiellonia zdobyła najwięcej punktów u siebie – 39, a Śląsk na wyjazdach – 32.

Dwudziesty mistrz Polski

Jagiellonia jest dwudziestym mistrzem Polski, Śląsk czwarty raz był drugi na mecie rozgrywek, a zdobył ogółem ósmy medal. Na ostatnim stopniu podium znalazła się Legia Warszawa, która była w czołowej trójce po raz czterdziesty trzeci na dziewięćdziesiąt sezonów. Czwarty raz z rzędu w czołowej czwórce uplasowała się Pogoń Szczecin. To jedyny klub w Polsce z taką passą.

Kilka drużyn z jednakową liczbą punktów

Nie tylko Jagiellonia i Śląsk mieli taką samą liczbę punktów. Zajmujący 5 i 6 miejsce Lech Poznań oraz Górnik Zabrze, będący na 10 i 11 Piast Gliwice i Stal Mielec, plasujący się na 14 i 15 Korona Kielce oraz Radomiak Radom – tutaj była analogiczna sytuacja. Puszcza Niepołomice, która pierwszy raz grała w Ekstraklasie, zajęła niespodziewanie 12 miejsce. Widzew Łódź wyrównał swój najlepszy wynik w XXI wieku – 9 miejsce. Spadek dwóch beniaminków – ŁKS i Ruchu Chorzów stał się faktem, podobnie jak degradacja Warty Poznań, która żegna się z elitą po czterech sezonach.

Sypnęło golami

W tym sezonie padły 823 gole. To trzeci najwyższy wynik w historii najwyższej klasy rozgrywkowej. Jedynie w 1927 i 1928 było więcej bramek – 827 i 852. Średnia goli na mecz to 2,69. Lepsza była ostatnio w kampanii 2019/19 – 2,78. Erik Exposito został pierwszym królem strzelców ze Śląska Wrocław w historii najwyższej ligi. Jedenastu piłkarzy miało dwucyfrową liczbę trafień. Hiszpan nie tylko strzelał, ale też asystował. Stąd jego triumf w klasyfikacji kanadyjskiej. Miano najlepszego asystenta należy aż do trzech graczy: to Kacper Chodyna z Zagłębia Lubin, Dominik Marczuk z Jagiellonii Białystok i Kamil Grosicki z Pogoni Szczecin. Weteran z ekipy Portowców jako jedyny może pochwalić się double-double, a zatem dwucyfrową liczbą trafień i ostatnich podań. Najwięcej meczów bez straconego gola rozegrał jeśli chodzi o bramkarzy Rafał Leszczyński, golkiper Śląska Wrocław.