22.05.2024 06:02

Kampania Bupa z udziałem olimpijczyków, w tym Polki

Bupa, międzynarodowe przedsiębiorstwo medyczne, które stara się pomagać ludziom w prowadzeniu dłuższego i zdrowszego życia, nagłaśnia historie paraolimpijczyków. W kampanii wykorzystano serię dynamicznych zdjęć wykonanych przez światowej sławy fotografkę Annie Leibovitz, które przedstawiają historie zdrowotne sześciu sportowców. Każda z nich może stanowić inspirację dla innych.

Róża Kozakowska (screen)

Curtis McGrath

„Mój obraz zdrowia to… bycie szczęśliwym, sprawnym i możliwość robienia rzeczy, które chcę robić, kiedy mogę. A to wiele dla mnie znaczy”.

Australijski kajakarz i były żołnierz, Curtis McGrath, stracił obie nogi na wojnie w Afganistanie. Doprowadził do tego wybuch miny. Po niespełna dwóch latach pokazał,  że nie załamał się i pobił rekord świata. Ponadto zdobył w Moskwie tytuł mistrza świata na dystansie 200 m w kategorii VL2. Od tej pory kolekcjonuje wręcz medale: ma 10 złotych oraz jeden srebrny, w tym kolejne złote krążki na paraolimpiadach w Rio w 2016 roku i Tokio w 2020 roku.

Mariana Elena Adelina Zúñiga Varela

„Mój obraz zdrowia to… wiara w siebie. Dla mnie zachowywanie zdrowia to bycie w stanie psychicznym i fizycznym, który pozwala mi rozwijać się i wzrastać jako osoba. Oznacza to, że mogę być najlepsza zarówno w życiu, jak i w sporcie — i być pewną siebie”.

Mariana Zúñiga uprawia łucznictwo. Od urodzenia ma przepuklinę oponowo-rdzeniową — formę rozszczepu kręgosłupa. Zapisała się w historii jako pierwsza łuczniczka z Chile, która wystąpiła w barwach swojego kraju. W jej kraju przyjęto to z dużym entuzjazmem, zdobyła srebrny medal i została pierwszą łuczniczką z obu Ameryk, która wygrała w kategorii compound open kobiet.

Sara Andrés Barrio

„Mój obraz zdrowia to… spokój. Zdrowie sprawia, że czuję się spokojny, szczęśliwy i mam ochotę żyć pełniej”.

Sara Andrés Barrio z Hiszpanii musiała poddać się dwukrotnej amputacji po wypadku samochodowym w 2011 roku. Tymczasem raptem po sześciu latach zdobyła swój pierwszy medal na Paraolimpijskich Mistrzostwach Świata. Dziś Sara jest znana z różnych konkurencji: skoku w dal, sztafety i sprintu, jej specjalizacją jest bieg na 100 metrów. Napisała też własną książkę dla dzieci „Sabes quién soy?”, czyli po polsku„Czy wiesz, kim jestem?” — to ilustrowana historia, w której pięć postaci z różnymi hobby i ułomnościami wyjaśnia, jak żyją na co dzień, przełamując zakorzenione stereotypy.

Emmanuel Oyinbo-Coker

„Mój obraz zdrowia to… energia — zarówno psychiczna, jak i fizyczna”.

Emmanuel Oyinbo-Coker pochodzi z Wielkiej Brytanii. To lekkoatleta i sprinter w kategorii T47. Zdobył złoto na zawodach World Para Athletics Grand Prix w Dubaju Oyinbo-Coker, wygrał finał biegu mężczyzn na dystansie 100 m na Igrzyskach Wspólnoty Narodów w 2022 roku. Obecnie jest wzorem dla młodych ludzi jeśli chodzi o stawianie czoła nierównościom i prowadzi wykłady na temat znaczenia aktywności fizycznej.

Richard Whitehead MBE

„Mój Obraz Zdrowia to… determinacja. Moim największym osiągnięciem było zaakceptowanie swojej niepełnosprawności… nie jako mojej wady, ale jako szansy na pokazanie innym ludziom, że wszystko jest możliwe.”

Również pochodzący z Wielkiej Brytanii Richard Whitehead MBE przeszedł do annałów jako pierwsza osoba po podwójnej amputacji nóg, która zdołała przebiec cały kraj, rywalizował w 40 maratonach w 40 dni w ramach misji charytatywnej. Po zdobyciu dwóch złotych medali w biegu na 200 metrów Whitehead założył organizację charytatywną – Richard Whitehead Foundation. Postawił sobie za cel przeforsowanie zmian społecznych i wykorzystywanie siły sportu dla dobra osób niepełnosprawnych.

Róża Kozakowska

„Mój obraz zdrowia to… siła do pokonywania trudności, które początkowo wydawały się niemożliwe do pokonania. W moim przypadku niemożliwe nie istnieje”.

Róża Kozakowska jest polską lekkoatletką, która specjalizuje się w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem. Przed laty została ukąszona przez kleszcza, co doprowadziło do uszkodzenia jej układu nerwowego, rozwinęła się u niej neuroborelioza stawowo-mózgowa, która pogorszyła jej koordynację. Kozakowska nie poddała się. Mało tego, zdobyła złoto w 2020 roku w Tokio, również ustanowiła nowy rekord świata i została uznana za polskiego niepełnosprawnego sportowca roku 2021.

Udostępnij
Bartłomiej Najtkowski

Bartłomiej Najtkowski