22.04.2024 06:08

Plotan: rola samorządów jest nieoceniona w organizacji imprez sportowych

Zaangażowanie samorządów w organizację imprez sportowych jest nieodzownym elementem tego przedsięwzięcia. Miasta również na tym korzystają, ponieważ jest to dla nich promocja. Współpraca pomiędzy organizatorem, a samorządem jest tak naprawdę korzystana dla obu stron. Uważam, że rola samorządów jest nieoceniona – powiedział Seweryn Plotan, Dyrektor Zarządzający Sponsoring Insight podczas VII Kongresu "Sport Biznes Polska".

Udostępnij
26.03.2024 Warszawa
Sport Biznes Polska
n/z Janusz Koziol, Rafal Szczepkowski, Adam Korol, Seweryn Plotan, Radoslaw Jecek, Marcin Strzadala
Foto Adam Starszynski / PressFocus

Partnerem medialnym VII Kongresu Sport Biznes Polska był portal SportMarketing.pl.

W debacie eksperckiej pt. „Czy samorząd powinien organizować lub finansować każde wydarzenie sportowe?” uczestniczyli:

Janusz Kozioł – pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa

Rafał Szczepkowski – koordynator ds. informacji i promocji Unii Metropolii Polskich

Adam Korol – dyrektor biura prezydenta Gdańska ds. Sportu

Seweryn Plotan – dyrektor zarządzający Sponsoring Insight

Radosław Jęcek – burmistrz Karpacza

Marcin Strządała – prezes zarządu BDB Event

Prelegenci odpowiedzieli m.in. na pytanie: „Czy samorządy powinny angażować się w organizację imprez sportowych?”. Jako pierwszy głos w dyskusji na ten temat zabrał Marcin Strządała.

Cieszy mnie fakt, że organizując wydarzenia sportowe, jest kładziony nacisk na promocję dyscyplin niszowych. Długofalowa perspektywa jest bardzo ważna. My też tak staramy się współpracować z miastami. Poza tym oferujemy projekty, które są dopasowane elastycznie. Wprowadzamy turnieje amatorów, które poprzedzają główny turniej. Ma to na celu przyciągnięcie większej grupy kibiców. Zależy nam, żeby w turnieju udział wzięła drużyna z regionu lub danego miasta – powiedział prezes zarządu BDB Event i dodał:

Dla samorządów też jest ważne, żeby mieszkańcy byli zadowoleni, bo są to pieniądze publiczne z podatków. Pozwalają one na zagospodarowanie wolnego czasu mieszkańcom i stąd też nasz pomysł na realizację danych projektów – podkreślił Strządała, który uważa, że samorządy powinny ściśle współpracować z podmiotami, które stricte odpowiadają za organizację wydarzeń sportowych.

„Jakie są wyzwania przy okazji organizacji imprezy sportowej przez samorządy?”. Na to pytanie, odpowiedział w pierwszej kolejności Adam Korol.

Samorządowcy, jak i prywatni sportowcy każdą przysłowiową złotówkę oglądają z jednej i drugiej strony. Budżety samorządów w ostatnich latach zostały bardzo mocno nadszarpnięte, dlatego sport i kultura zostały nieco odsunięte na boczny tor. Uzasadnienie jest takie, że bez imprezy sportowej można się obejść. Zdajemy sobie sprawę, że mamy ograniczoną ilość środków, a wydarzeń sportowych chcemy zrobić jak najwięcej. Kluczem do sukcesu w tej materii jest zespół, z którym pracuję od dawna. Pracujemy wspólnie od czasów organizacji Euro 2012, które odbyło się w Polsce i w Ukrainie – zaznaczył dyrektor biura prezydenta Gdańska ds. Sportu.

Jego zdanie podzielił Janusz Kozioł, przedstawiciel miasta Krakowa.

Warto podkreślić problem, który pojawił się wraz z chwilą, gdy pieniędzy w samorządach jest coraz mniej. Oczywiście imprezy sportowe są sponsorowane przez sektor prywatny, czy przez spółki skarbu państwa, a czasami i przez jednych, i drugich. Właściwie nie ma jednak imprezy sportowej, w którą nie angażuje się dany samorząd – podkreślił pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa i nadmienił:

Dopóki były pieniądze w samorządach i kluby mogły w miarę bezpiecznie funkcjonować, to wtedy środowiska sportowe nie miały nic przeciwko, żeby duże imprezy sportowe odbywały się w ich mieście. Obecnie te środowiska często protestują przeciwko temu, żeby samorząd nadmiernie angażował się w organizację danej imprezy sportowej. Dzieje się tak, dlatego, że oni są przekonani, że dostaliby te miliony, które idą na organizację rugby, siatkówki, czy wielu innych dyscyplin sportowych – stwierdził Kozioł i dodał:

Jeśli chodzi o maraton, to w Krakowie mamy ten sam problem, który ma Gdańsk – jest wielu protestujących. Ludziom nie podoba się, że przez pół dnia albo i dłużej zamknięte są ulice. Trudno jest z tym walczyć, ponieważ poruszenie po Krakowie nie jest łatwe, gdy odbywają się biegi – zapewnił.

Na pytanie, „czy byłaby możliwość organizacji imprez sportowych bez udziału samorządów?” odpowiedział Seweryn Plotan.

Zaangażowanie samorządów w organizację imprez sportowych jest nieodzownym elementem tego przedsięwzięcia. Miasta również na tym korzystają, ponieważ jest to dla nich promocja. Współpraca pomiędzy organizatorem, a samorządem jest tak naprawdę korzystna dla obu stron. Uważam, że rola samorządów jest nieoceniona. Wszyscy mają z tego korzyści, w dużej mierze dzięki pozyskanym sponsorom – uważa dyrektor zarządzający Sponsoring Insight.

Miasta powinny angażować się w organizację imprez sportowych, ale trzeba znaleźć odpowiedni balans finansowy. W większości przypadku znajdujemy nić porozumienia w tej sprawie – zapewnił Korol, z którym zgodził się Radosław Jęcek.

Wszystko jest kwestią skali. Ranga wydarzeń takich jak: Puchar Europy czy mistrzostwa Europy jest ogromna. Budżety takich gmin jak Kraków czy Gdańsk są o wiele wyższe niż w Karpaczu. Nam też nigdy nie zdarzyło się, żeby organizator imprezy sportowej nie chciał od nas złotówki. My jako samorząd nie finansujemy jej w całości, ale zwalniamy np. z kosztów wynajmu hali. Są to czasami banały takie jak: kwestia wywozu śmieci czy zwolnienie z opłaty parkingowej, w ten sposób wydatnie pomagamy wydarzeniu – zakończył burmistrz Karpacza.

fot. Pressfocus.pl

Udostępnij
Adrian Janiuk

Adrian Janiuk