Równość hasłem przewodnim igrzysk w Paryżu. Taka sytuacja ma miejsce pierwszy raz
Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie w Paryżu będą historyczną imprezą ze względu na pełną równość kobiet i mężczyzn. Nigdy wcześniej na tej globalnej imprezie taka sytuacja nie miała miejsca.
Tuż przed 8 marca i Międzynarodowym Dniem Kobiet, Międzynarodowy Komitet Olimpijski oficjalnie ogłosił, że rozpoczynające się w lipcu zmagania będą stały pod znakiem równości płci. Mianowice, liczba kobiet występujących na igrzyskach w pełni zrówna się liczbie mężczyzn.
Ahead of International Women’s Day on 8 March, IOC is celebrating a monumental milestone coming up at the Olympic Games @Paris2024: for the first time ever, there will be full gender parity on the field of play. #GenderEqualOlympics#IWD2024
More here: https://t.co/McIOtUYZBS pic.twitter.com/i45dnNw7GA
— IOC MEDIA (@iocmedia) March 5, 2024
Prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach skomentował to wyjątkowe wydarzenie w historii imprezy słowami – Celebrujemy jeden z najważniejszych momentów w historii kobiet na Igrzyskach Olimpijskich i generalnie w sporcie – powiedział.
– Osiągniecie pełnej równości płci, wymaga siły, wytrwałości, przywództwa i odwagi. Patrzymy już w kierunku igrzysk olimpijskich, gdzie zobaczymy efekt końcowy nieprawdopodobnych starań poczynionych przez organizacje olimpijskie i kobiety, by taka sytuacja mogła wejść w życie. To jest nasz wkład w bardziej równy ze względu na płeć świat – stwierdził niemiecki prezes.
Międzynarodowy Komitet Olimpijski dodał również, że już od 2020 roku i igrzysk w Tokio podejmowane były kroki mające na celu pokazanie coraz większej obecności kobiet na igrzyskach. Widoczne to było chociażby na ceremoniach otwarcia, na których flagę swojego kraju nieśli zarówno mężczyzna, jak i kobieta.
Bach zaznaczył jednak, że Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to nie koniec działań mających doprowadzić do stałego i powszechnego wyrównania proporcji – Będziemy kontynuować otwieranie ścieżek dla kobiet, pracę i zachęcanie naszych interesariuszy do podejmowania koniecznych kroków i rozwijanie tematu płci w ich sferze odpowiedzialności. Międzynarodowy Komitet Olimpijski pozostanie na drodze wykorzystania siły sportu w celu tworzenia równiejszego i bardziej inkluzywnego społeczeństwa – powiedział złoty medalista w szermierce z 1976 roku.
Od 1900 roku, kiedy to kobiety po raz pierwszy wystąpiły na igrzyskach, procentowe wskaźniki liczby pań i panów krok po kroku zbliżały się do siebie. W stolicy Francji proporcje będą już 50:50.