23.02.2024 20:09

Esport wciąż zyskuje na popularności. Raport Polskiej Ligi Esportowej

Polska Liga Esportowa opublikowała oficjalny raport za rok 2023. Rozgrywki chwalą się sukcesami z zeszłego roku, które bez wątpienia tylko napędzają całą wciąż zyskującą na popularności ligę. Przedstawiamy kilka ciekawych informacji znalezionych w omawianym raporcie.

fot. Olya Adamovich / Pixabay

Kolejne sukcesy

Polska Liga Esportowa odgrywa dziś coraz większą rolę w branży. Jej popularność wykracza już poza nasz kraj, czyniąc rozgrywki jednymi z czołowych w tej części Europy. Śmiało możemy stwierdzić, że tego typu inicjatywy bardzo dobrze wpasowują się w aktualne trendy i potrzeby rynkowe. Ciągły rozwój i poszerzanie bazy fanów to główne kwestie, które obrazują skalę tego zjawiska. Przedstawione w raporcie liczby mówią same za siebie. PLE zanotowała na przestrzeni roku progres na wielu istotnych płaszczyznach.

Jestem niezwykle dumny, że systematyczny rozwój Polskiej Ligi Esportowej pozwolił nam stać się liderem rynku esportowego w Polsce. W 2023 roku zaznaczyliśmy wyraźnie naszą pozycję w Europie środkowowschodniej, organizując rozgrywki i transmisje międzynarodowe w 23 krajach, realizując niestandardowe projekty w obszarze esportu, gamingu i sportu, a także organizując szereg paneli edukacyjnych – mówi Paweł Kowalczyk, prezes Polskiej Ligi Esportowej.

Profil odbiorcy

Intensyfikacja działań wyraźnie przyniosła skutki, ponieważ liczba graczy i fanów dzięki temu stale rośnie. Co ciekawe PLE postanowiła przedstawić w raporcie również profil fana. Aż w 90,6 % przypadków są to mężczyźni i nie jest to raczej wielkim zaskoczeniem. Mniej oczywiste wyniki pokazuje rozkład wieku badanych, ponieważ 61,6% to osoby w wieku 18-24, a drugą najliczniejszą grupą są fani w przedziale 25-34 lata, to 24,6% wszystkich kibiców esportu. Stereotypowo moglibyśmy spodziewać się tu przewagi osób niepełnoletnich, ale jednak jest inaczej. Poniżej 18 roku życia jest zaledwie 9,4% badanych. Jeśli chodzi o kwestę wykształcenia, to dominuje to średnie (56,2%) i wyższe (30,6%).

W celu zapoznania się z większą liczbą ciekawostek zachęcamy do zapoznania się z całym raportem.

Udostępnij
Jakub Kleczkowski

Jakub Kleczkowski