07.12.2023 14:15

Kibic projektuje koszulki dla klubu. „Staram się nawiązywać do przeszłości”

Pasją Bartosza Parysa, grafika i kibica Lecha Poznań jest przygotowywanie projektów koszulek meczowych. Kolejorz już kilkukrotnie skorzystał z pomysłów swojego sympatyka. – Lubię gdy koszulka o czymś opowiada. Inspiracji staram się szukać w architekturze, historii czy sztuce – powiedział w rozmowie ze SportMarketing.pl.

Udostępnij
Tak prezentują się projekty Bartosza Parysa

Lech Poznań w meczu z Piastem Gliwice zagra w specjalnych strojach. W niedzielę Kolejorz upamiętni 105. rocznicę Powstania Wielkopolskiego, a piłkarze wybiegną na murawę w okolicznościowych trykotach. Zaprojektował je… kibic klubu z Poznania.

Moja współpraca z klubem rozpoczęła się mniej więcej w 2018 roku, kiedy Lech ogłosił konkurs na projekt koszulki na sezon 2019/2020. Udało mi się go wygrać, a klub wdrożył do produkcji wszystkie trzy komplety koszulek, które zaproponowałem. Od tego czasu co roku przygotowuję kilka zestawów propozycji na kolejne sezony. Jeśli klub się zainteresuje danym projektem, to wtedy wspólnie go realizujemy. Poza koszulkami na sezon 2019/2020, udało się również zrealizować projekt koszulki inspirowanej mundurem kolejarskim, który obowiązywał w poprzednim sezonie jako trzeci komplet. W tym roku udało się zrealizować koszulki powstańcze – powiedział nam Bartosz Parys.

Grafik wspomniał, gdzie szuka inspiracji na kolejne projekty. W mediach społecznościowych Parysa można znaleźć wiele wzorów „meczówek” Kolejorza. Niektóre z nich nie ujrzały światła dziennego, jednak zebrały mnóstwo komplementów od internautów i przede wszystkim kibiców Lecha.

Przede wszystkim staram się w projektach nawiązywać do przeszłości. Lubię gdy koszulka o czymś opowiada. Inspiracji staram się szukać w architekturze, historii czy sztuce. Widać to choćby w zrealizowanych projektach dla Lecha Poznań. Ten na sezon 2019/2020 odnosi się do wzoru koszulki umbro, w jakiej Kolejorz grał w latach 80-tych. Koszulki kolejarskie nawiązują do historii oraz tożsamości klubu. Natomiast powstańcze odnoszą się do historii regionu, którą klub razem z kibicami co roku efektownie upamiętnia. Pomysłów mam wiele, może w następnych latach również uda się je zrealizować – dodał projektant.

Parys ma na koncie kilka projektów dla Lecha. Kibice już teraz mogą kupować specjalne meczówki, których jest dokładnie 1050.

W 2018 roku na 100-lecie Powstania Wielkopolskiego klub wypuścił również koszulkę powstańczą. Ja postanowiłem stworzyć swoją wersję, która właśnie jest inspirowana mundurem powstańczym. Projekt wrzuciłem na Twittera, teraz zwanego „X”. Projekt przyjął się nadspodziewanie dobrze. Było to trzy lata temu, w dniu rocznicy rozpoczęcia Powstania Wielkopolskiego. We wrześniu 2022 roku przesłałem projekt koszulki do klubu. Po miesiącu otrzymałem informację, ze Lech chce wdrożyć projekt jako okolicznościowy komplet na 105 rocznicę. Ja wysyłam wizualizację projektu koszulki oraz niezbędne grafiki do realizacji koszulki, następnie już sam klub we współpracy ze sponsorem technicznym firmą Macron, przystosowuje projekt do realizacji. Także było to długie 14 miesięcy cierpliwego oczekiwania – zakończył nasz rozmówca.

Udostępnij
Jakub Kłyszejko

Jakub Kłyszejko