29.09.2023 06:35

Zakończył się II Europejski Kongres Sportu i Turystyki w Zakopanem

Blisko 1700 uczestników, ponad 200 panelistów na 6 scenach w 65 panelach dyskusyjnych wzięło udział w II Europejskim Kongresie Sportu i Turystyki w Zakopanem. Kongres po raz kolejny obrodził w zaskakujące wydarzenia oraz interesujące dyskusje i wnioski z nich płynące. W drugim dniu ogłoszone zostały mistrzostwa świata w piłce siatkowej w 2027 roku w Polsce przy udziale Premiera Mateusza Morawieckiego oraz zapowiedziana została oficjalnie przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę chęć zgłoszenia kandydatury Polski do organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku.

Za nami Europejski Kongres Sportu i Turystyki

Kongres – po roku od swojej inauguracji – nabrał prawdziwie międzynarodowego charakteru. Igrzyska olimpijskie, organizacja wielkich wydarzeń sportowych, podsumowanie Igrzysk Europejskich to tylko część z tematów, na które zwracają uwagę organizatorzy. Istotnym była także „Dyplomacja sportowa”, gdzie podczas panelu minister Kamil Bortniczuk skomentował na gorąco decyzję UEFA dopuszczającą piłkarską reprezentację Rosji U-17 do rywalizacji. – W ubiegłym roku sprzeciwiliśmy się grze Rosji w barażach o mundial w Katarze i dołączyli do nas Anglicy. Dziś Anglicy jako pierwsi sprzeciwili się występom Rosji i my również się temu sprzeciwiamy. Decyzja UEFA jest o tyle skandaliczna, że polityką małych kroków, uchylania drzwi rosyjskim sportowcom, wysługuje się młodzieżą, czyli reprezentacjami do lat 17. A to właśnie w odniesieniu do młodzieży w sposób najbardziej stanowczy powinniśmy przestrzegać zasad i standardów przyjętych przez międzynarodową społeczność. Mówimy przecież o młodych ludziach, których charaktery dopiero się formują. Oswajanie w ten sposób świata sportu z powrotem Rosjan do rywalizacji – mimo że w kontekście wojny na Ukrainie nic się nie zmienia – jest skandaliczne i cieszę się, że tak Anglia, jak i Polska, znalazły w sobie odwagę, aby się temu przeciwstawić. Wierzę, że cały cywilizowany świat pójdzie w nasze ślady – podkreślił minister.

W tym roku szczególnie rozbudowany był też blok tematyczny poświęcony nowym technologiom. Współczesny sport to dziedzina rozwoju robotyki czy sztucznej inteligencji oraz wzrostu znaczenia analityki. Dotyczy to każdej bez wyjątku dyscypliny, a także medycyny sportowej. Kolejnym ciekawym panelem był ten o technologii w sporcie, o tym czy technologia jest w stanie zapobiegać kontuzjom. – Rozwój cywilizacyjny spowodował, że już dziś technologia może oceniać czy zawodnik jest odpowiednio zregenerowany, przygotowany fizycznie, czy szybkościowo. Powszechnie używany jest system GPS. Kamizelka, która zbiera dane GPS, wraz z żyroskopem, ocenia przyspieszenie zawodnika, jego ruch. W przypadku realizacji minimum 12 kroków system analizuje dysbalans w kończynach, czyli nierówne obciążenie prawej i lewej nogi – wyjaśniała dr inż. Monika Ratajczak. – Mając wiedzę, jak zawodnik obciąża kończynę, ja mogę dać sugestię, żeby skoncentrować się na danej części albo zmienić trening I system leczenia – dodała. Dr Mateusz Dawidziuk, lekarz Igi Świątek jasno odpowiedział także na pytanie, czy współczesna technologia jest w stanie pokazać ryzyko kontuzji. Z kolei dr Konrad Witek podkreślał, że w tej chwili mamy szereg danych I umiejętność identyfikowania możliwości zawodnika, stricte pod daną dyscyplinę sportu.

Niezwykle interesująco było z samego rana trzeciego dnia, gdy rozmawiali ze sobą Marian Kmita, dyrektor ds. sportu Telewizji Polsat, Roman Kołtoń, dziennikarz, reporter i komentator Prawda Futbolu, Sebastian Staszewski, redaktor naczelny TVP Sport oraz Janusz Basałaj, dziennikarz Meczyki.pl w panelu „Kibic przyszłości, a rozwój mediów społecznościowych”. – To, co jest największym zagrożeniem współczesnych mediów społecznościowych to to, że one nie panują nad tym, co popularnie nazywa się hejtem. Jeśli Joanna Wołosz, czy Magdalena Stysiak wygłaszają expose do narodu po ostatnim wygranym awansie na IO w Paryżu i one nie chcą mówić, jak im się grało, czym dla nich są te igrzyska, tylko chcą odpowiedzieć na to co im dokuczało – to coś stanęło na głowie – mówił Marian Kmita. – Najlepiej byłoby gdyby wielki globalny biznes, zarządzający mediami społecznościowymi spowodował konieczność identyfikacji swoich użytkowników, hejt byłby mniejszy – skomentował Roman Kołtoń. To jest jednak niestety, prawdopodobnie niemożliwe – dodał. Dyskusja była także gorąca w związku z contentem, który serwują dziś serwisy sportowe, kanały na YouTube i telewizja. – Wyobrażam sobie, że za 10 lat przełamane zostanie tabu szatni i w przerwie, przed czy po wydarzeniu transmitowane będzie to co się tam dzieje – podsumował Sebastian Staszewski.

Podczas wydarzenia poruszono wiele innych istotnych tematów, jak wychowanie młodzieży, kultura fizyczna, skauting sportowy, e-sport, finansowanie sportu, inwestycje w sport, marketing sportowy, czy korupcja w sporcie i jej przeciwdziałanie. Gośćmi Kongresu byli politycy, przedstawiciele biznesu, czy świata nauki z Polski oraz całej Europy, ale także szerokie środowisko sportowe, w tym selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej Michał Probierz, ultratriathlonista Adrian Kostera, Kapitan reprezentacji Polski w piłce siatkowej Bartosz Kurek, Luiza Złotkowska, Jakub Błaszczykowski, Otylia Jędrzejczak, Sławomir Szmal, Michał Możdżonek, Cezary Trybański, Robert Korzeniowski, Tomasz Majewski, Sebastian Mila, Andrzej Supron, Kuba Przygoński i wiele innych osobistości ze świata sportu.

Światowy Dzień Turystyki w drugim dniu Kongresu

27 września to Światowy Dzień Turystyki – święto turystów oraz wszystkich, którzy zawodowo i nie tylko, zajmują się turystyką. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji było „Zielona Energia dla Turystyki”. – Podczas kongresu rozmawiano w gronie ekspertów o aktualnych tematach dotyczących m.in. turystyki kulinarnej, dzięki której można skutecznie promować regiony – powiedział Andrzej Gut-Mostowy, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw promocji polskiej marki. – Turystyka jest dziedziną gospodarki, której wpływ na PKB ma coraz większe znaczenie. Na rozwój turystyki wpływa wiele czynników, wśród nich można wymienić postęp cywilizacyjny, wzrost siły nabywczej ludności oraz dostępność komunikacyjną – podkreślił Gut- Mostowy.

III Polsko-Bułgarskie posiedzenie ekspertów ds. turystyki

W ostatnich latach nastąpiło ożywienie współpracy Polski z Bułgarią. Posiedzenie ekspertów ds. turystyki było okazją do wymiany doświadczeń i dyskusji na tematy m.in. z obszaru współpracy naukowej i innowacyjnych rozwiązań jako istotny czynnik dla całego sektora turystyki, alternatywne formy turystyki na przykładzie turystyki kwalifikowanej, turystyki zdrowotnej i uzdrowiskowej. Czy innowacje są niezbędne, czy tylko sprzyjają osiągnięciu sukcesu i przewagi konkurencyjnej na rynku turystycznym? Jakie innowacje najbardziej mu sprzyjają? Odpowiedzi na te pytania próbowali udzielić eksperci z poszczególnych branż tworzących rynek turystyczny. Europejski Kongres Sportu i Turystyki to jednak nie tylko panele dyskusyjne, to również warsztaty, np. cieszący się dużą popularnością warsztat z przygotowania oferty sponsoringowej w aspekcie formalno-prawnym z Grzegorzem Knapem, moderowany przez Jarosława Handke.

Kongres to także gale, a w tym roku odbyły się aż trzy

Wieczorem, na zakończenie pierwszego dnia, odbyła się Małopolska Gala Sportu, podczas której marszałek województwa małopolskiego, Witold Kozłowski wręczył nagrody. – Cieszę się, że właśnie dzisiejszego wieczoru w czasie Małopolskiej Gali Sportu będziemy mieli zaszczyt wyrazić wdzięczność tym, dzięki których determinacji, zaangażowaniu oraz wyjątkowym umiejętnościom współpracy możemy mówić nie tylko o tym, że III Igrzyska Europejskie odbyły się w naszym kraju, ale także, że okazały się sukcesem sportowo organizacyjnym – mówił marszałek Witold Kozłowski podczas otwarcia Małopolskiej Gali Sportu. Tytuł Honorowego Obywatela Województwa Małopolskiego, odznakę Honoris Gratia otrzymał Hasan Arat, członek Komitetu Wykonawczego EOC, Wiceprezes Komitetu Olimpijskiego Turcji. Platynowy Medal „Polonia Minor” otrzymał Andrzej Kraśnicki, Prezes PKOl w latach 2010-2023, członek Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich. Ponadto nagrody otrzymał Minister Aktywów Państwowych, Pełnomocnik Rządu ds. III Igrzysk Europejskich, Jacek Sasin (w którego imieniu nagrodę odebrał Karol Rabenda, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych), Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk oraz Radosław Piesiewicz, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Po południu drugiego dnia kongresu odbyła się Gala Światowego Dnia Turystyki, prowadzona przez Krzysztofa Ibisza, gdzie nagrodzono najlepsze atrakcje turystyczne regionu małopolskiego, miejsca z klimatem oraz osoby, które przyczyniły się do rozwoju turystyki, zarówno na poziomie lokalnym, jak i ogólnokrajowym. Wieczorem natomiast, odbyła się Gala Ambasadorów Sportu z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Nagrodę w kategorii Mecenas Polskiego Sportu otrzymała firma PZU, innowator polskiego sportu firma OTCF S.A., właściciel marki 4F, filar polskiego sportu – Grupa ORLEN, Fundator polskiego sportu – firma Modular System. Nagrody wręczał osobiście Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk. Z kolei marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski nagrodził tytułem Małopolskiego Ambasadora Sportu firmę Bruk-Bet, czy Jakuba Błaszczykowskiego oraz Gminę Korzenna. Na koniec Gali nagrodę “Platynowy Medal Polonia Minor” otrzymał Daniel Obajtek, za którego nagrodę odebrał Piotr Sabat, członek zarządu Grupy ORLEN SA.

II Europejski Kongres Sportu i Turystyki odbył się w Hotelu Bachleda Kasprowy w Zakopanem w dniach 26 – 28 września 2023 r. m.in. w specjalnie wybudowanej w tym celu piętrowej hali kongresowo-wystawienniczej o powierzchni ponad 3 000 m2. Przez trzy dni uczestniczyło w kongresie prawie 1700 osób, w tym politycy, przedstawiciele biznesu, sportowcy oraz liczni goście z zagranicy. Organizatorem Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki jest fundacja Gateway 4.0, przy udziale Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz województwa małopolskiego.

Udostępnij
Redakcja Sport Marketing

Redakcja Sport Marketing