03.04.2025 08:05

Jak Ryan Reynolds zamienił projekt piłkarski o wartości 2,5 mln dolarów w biznes szacowany na 100 mln dolarów

Finanse Wrexham, w tym roczne przychody, sprzedaż towarów, spłaty pożyczek, rentowność i wycena to historia spoza pierwszych stron gazet, która zasługuje na uwagę.

Jak Ryan Reynolds zamienił projekt piłkarski o wartości 2,5 mln dolarów w biznes szacowany na 100 mln dolarów
Autor zdjęcia: Wrexham AFC

Przypomnijmy, że znani hollywoodzcy aktorzy zainwestowali w klub piłkarski z Wysp, realizując transakcję za 2,5 miliona dolarów. Chodzi o walijski Wrexham. Ten ruch zaakceptowali kibice, którzy od 2011 roku byli właścicielami klubu. Przeprowadzono głosowanie, w którym aż 98% kibiców było za takim posunięciem. Wrexham to jeden z najstarszych klubów na Wyspach, powstał w 1864 roku, a od czasu gdy ma znanych właścicieli, mimo że nie jest w piłkarskim mainstreamie, cieszy się zainteresowaniem fanów futbolu nie tylko w Wielkiej Brytanii.

Na początku wydawało się, że Ryan Reynolds i Rob McElhenney są szaleni, kiedy kupili Wrexham AFC za 2,5 miliona dolarów. Nie z powodu pieniędzy; co to jest kilka milionów dla gościa takiego jak Ryan Reynolds? Zarobił setki milionów na aktorstwie, a jeszcze więcej, kiedy Aviation Gin i Mint Mobile zostały sprzedane za 2 miliardy dolarów.

W tamtym czasie krążyła historia, że ​​Reynolds i McElhenney wykorzystają 160-letni walijski klub do pewnego contentu, sprzedając wyłączne prawa do serialu dokumentalnego jednej z platform streamingowych.

Jak ważny był serial?

Ekonomia miała sens, dostawcy usług streamingowych płacili wówczas 400 000 dolarów za godzinę finalnej wersji treści. Gdyby Wrexham wyprodukował ośmioczęściowy serial wideo, mogliby wygenerować dodatkowe 3,2 miliona dolarów przychodu. Przy szacowanej marży zysku na poziomie 25% klub zyskałby około 800 000 dolarów i od razu stałby się rentowny. Moda na Wrexham rzeczywiście rośnie, klub finansowo zyskał stabilizację, a pokonując w 2023 roku Boreham Wood 3:1, po 15 latach wrócił do profesjonalnych rozgrywek w Anglii.

5 lat temu podczas przejmowania AFC Wrexham wespół z McElhenney’em Reynolds mówił, że bardzo chce się zaangażować w ten projekt i to przyniosło sukces. Obecnie wartość klubu szacuje się 100 mln funtów (ok. 500 mln złotych), to potężny wzrost o 4900 proc.

Udostępnij
Bartłomiej Najtkowski

Bartłomiej Najtkowski