16.01.2025 01:21

MSiT przeznaczy środki na rozwój kolarstwa, hokeja na lodzie i badmintona

Ministerstwo Sportu i Turystyki zdecydowało się wesprzeć finansowo trzy organizacje sportowe: związki badmintona, hokeja na lodzie oraz kolarstwa. Dofinansowanie ma umożliwić zawodnikom tych dyscyplin skuteczne przygotowania oraz udział w prestiżowych zawodach.

Udostępnij
MSiT przeznaczy środki na rozwój kolarstwa, hokeja na lodzie i badmintona
Autor zdjęcia: MSiT

W środę resort ogłosił konkurs ofert dotyczący realizacji programu, którego celem jest wsparcie szkolenia oraz rywalizacji sportowej na poziomie reprezentacyjnym w latach 2025. Na ten cel ministerstwo przewidziało budżet w wysokości 13,5 mln zł.

Wspomniane trzy związki sportowe borykają się z problemami finansowymi i nie znalazły się na liście organizacji wspieranych przez MSiT, opublikowanej tydzień temu. To oznaczało, że nie mogły liczyć na dotacje przeznaczone dla federacji sportów olimpijskich.

Według ministerstwa, decyzja prezydenta Andrzeja Dudy z końca 2024 roku o skierowaniu nowelizacji ustawy o sporcie do Trybunału Konstytucyjnego uniemożliwiła przekazanie funduszy tym związkom poprzez Instytut Sportu. W związku z tym nowo ogłoszony program ma stworzyć alternatywną ścieżkę finansowania.

Pierwszymi, które mogą skorzystać z programu, są polskie hokeistki. Po triumfie w grudniowych prekwalifikacjach olimpijskich w Bytomiu czeka je kolejny etap eliminacji, który odbędzie się w japońskim Tomakomai w dniach 6-9 lutego.

Decyzję resortu pozytywnie ocenił prezes Polskiego Związku Kolarskiego, Marek Leśniewski. – To wsparcie pozwoli nam wznowić szkolenie i zapewni zawodnikom możliwość udziału w mistrzostwach świata i Europy, a w dłuższej perspektywie również w igrzyskach olimpijskich. Cieszy mnie, że ministerstwo tak szybko podjęło tę decyzję – powiedział Leśniewski w rozmowie z PAP po spotkaniu szefów związków sportowych z ministrem Sławomirem Nitrasem na Stadionie Narodowym.

W zeszłym tygodniu resort ogłosił wysokość dotacji na rok 2025 dla kadr narodowych przygotowujących się do igrzysk olimpijskich oraz mistrzostw świata i Europy. Najwięcej środków otrzymały lekkoatletyka (21,9 mln zł), kajakarstwo (14,6 mln zł), siatkówka (13 mln zł), wioślarstwo (12,4 mln zł), narciarstwo (11,9 mln zł) i żeglarstwo (10,4 mln zł).

Udostępnij
Adrian Janiuk

Adrian Janiuk