Wielomilionowa inwestycja w Szczecinie. Powstanie nowy obiekt sportowy
Tuż przed zakończeniem roku Rada Miasta Szczecin podjęła decyzję o wpisaniu modernizacji stadionu drugoligowego Świtu Skolwin do Wieloletniego Programu Inwestycyjnego. Ogłoszenie przetargu na realizację tego projektu planowane jest jeszcze w styczniu.
Drużyna z Skolwina w poprzednim sezonie osiągnęła historyczny sukces, awansując po raz pierwszy do drugiej ligi. W obecnych rozgrywkach radzi sobie znakomicie, zajmując ósme miejsce w tabeli i tracąc jedynie dwa punkty do strefy barażowej o awans do pierwszej ligi.
Zespół ten już wcześniej zwrócił na siebie uwagę, tocząc zacięte pojedynki w centralnych rozgrywkach Pucharu Polski. W sezonie 2020/21 przegrał walkę o 1/8 finału z Cracovią (0:1), a rok później z takim samym wynikiem uległ Legii Warszawa. Klub od lat konsekwentnie się rozwijał – najpierw plasując się w czołówce III ligi, a następnie osiągając awans na wyższy poziom rozgrywek.
Mimo sukcesów sportowych Świt boryka się z poważnymi problemami infrastrukturalnymi. Obecnie stadion może pomieścić około 900 kibiców, jednak jedna z dwóch trybun została wyłączona z użytku z powodu złego stanu technicznego. W związku z tym komisja licencyjna PZPN udzieliła klubowi jedynie warunkowej zgody na grę w II lidze, opierając się na planach przyszłej modernizacji obiektu. W razie potrzeby Świt zgłosił jako stadion rezerwowy obiekt miejski zarządzany przez Pogoń Szczecin, choć klub z PKO BP Ekstraklasy nie wykazuje dużej chęci do jego udostępnienia.
– Dla nas kluczowe jest, aby mecze rozgrywać na własnym boisku, ponieważ to wzmacnia więź z kibicami i buduje tożsamość dzielnicy. W poprzednim sezonie mieliśmy średnio 500 widzów na mecz, mimo że wstęp był darmowy. Teraz, w II lidze, bilety są płatne, a mimo to frekwencja się podwoiła – mówi prezes Świtu, Paweł Adamczak.
Od lat klub zabiegał w magistracie o środki na modernizację stadionu i w końcu osiągnął swój cel. Rada Miasta Szczecin przeznaczyła na ten cel 36 milionów złotych. Plan inwestycji zakłada budowę nowej, zadaszonej trybuny w miejscu wyłączonej z użytku. Będzie ona mieścić około 1000 osób i zawierać zaplecze dla zawodników, w tym szatnie, sale konferencyjne i pomieszczenia rehabilitacyjne. Po zakończeniu przebudowy stadion będzie mógł pomieścić około 2000 widzów.
Kolejnym elementem inwestycji będzie instalacja oświetlenia boiska, co umożliwi rozgrywanie wieczornych spotkań i ułatwi transmisje telewizyjne. Do tej pory Świt musiał grać w godzinach południowych, aby uniknąć problemów z widocznością. Ostatnim etapem będzie montaż nowej, hybrydowej murawy.
– Przetarg na realizację inwestycji chcemy ogłosić jeszcze w styczniu. Prace będą prowadzone etapami, począwszy od nowej trybuny. Obecnie sytuacja na rynku budowlanym jest korzystna dla inwestorów, więc liczymy na sprawne przeprowadzenie procesu i rozpoczęcie robót w połowie roku – mówi wiceprezydent Szczecina ds. gospodarczych, Michał Przepiera.
Gotowy już projekt budowlany będzie realizowany przez spółkę Szczecińskie Inwestycje Miejskie, odpowiedzialną również za modernizację stadionu Pogoni Szczecin.
– Podobnie jak w przypadku Pogoni, chcemy nadal grać na własnym stadionie w trakcie prac modernizacyjnych. Priorytetem jest jak najszybsza instalacja oświetlenia, ponieważ ma to duże znaczenie promocyjne. Jeśli realizacja przebiegnie zgodnie z planem, nie powinniśmy mieć problemów z uzyskaniem licencji na grę nie tylko w drugiej, ale nawet pierwszej lidze, gdyż nowy obiekt spełni wszystkie wymagane standardy – podsumowuje Adamczak.