Inauguracja IV edycji „Polskiej Mocy Biznesu” na PGE Narodowym
W poniedziałek 2 grudnia ruszył Kongres Społeczno-Gospodarczy "Polska Moc Biznesu", jedno z najważniejszych forum biznesowych w kraju, które łączy kluczowe tematy związane z gospodarką, bezpieczeństwem i innowacjami. Partnerem wydarzeniajest portal SportMarketing.pl.
Wydarzenie na PGE Narodowym zainaugurowali minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak wraz z rektorem Szkoły Głównej Handlowej, Piotrem Wachowiakiem.
W otwierającym wystąpieniu minister Siemoniak przedstawił kwestie społecznego zapotrzebowania na bezpieczne i odporne środowisko cywilne oraz nowej ustawy przygotowanej przez MSWiA, która ma na celu stworzenie kompleksowego systemu opartego na istniejących już strukturach:
–Ta ustawa ma zmienić filozofię podejścia do ochrony ludności. Z tematu, który wydaje się tematem dla służb czy urzędników, ten temat musi stać się tematem wszystkich obywateli. Wszyscy jesteśmy ludnością, która jest zagrożona i każdy powinien wnieść swój wkład – także biznes, nauka i wszystkie środowiska, które tworzą nasze społeczeństwo.
Debata o bezpieczeństwie
Wystąpienie ministra otworzyło panel dyskusyjny “Obywatel Bezpieczny” w studio BE READY, czyli na jednej z aż czterech scen wydarzenia. Podczas spotkania prelegenci dyskutowali o programie ochrony ludności i obrony cywilnej.
Mariusz Frankowski, wojewoda mazowiecki, podkreślił znaczenie wspólnej pracy ponad podziałami:
– Ustawa została zaakceptowana jednogłośnie. Ona jest bezstronna i apolityczna. My mamy za zadanie wspólnie budować nasze bezpieczeństwo.
Wojewoda zwrócił także uwagę na ogromną rolę władz samorządowych w budowaniu bezpieczeństwa cywilnego:
– Wójtowie, starostowie – oni są najbliżej obywatela, to ich ludzie pytają o schrony, o zapasy wody, o to, czy będzie prąd w sytuacjach zagrożenia.
Podczas spotkania zostały także poruszane kwestie związane z cyberbezpieczeństwem. Na jego najważniejszy aspekt wskazał Jarosław Grzywiński, prezes zarządu NASK S.A.:
– Przede wszystkim to jest walka z dezinformacją. Kwestie prawidłowej komunikacji to klucz do zapewnienia bezpieczeństwa.
Ekspert wskazał także na rolę NASK w budowaniu bezpieczeństwa:
– NASK to nie tylko edukacja i cyberbezpieczeństwo. To także dbałość o infrastrukturę krytyczną. Nie ma dnia, żebyśmy nie reagowali na incydenty krytyczne, a NASK ma wszelkie narzędzia, by wychwytywać wszelkie ataki.
Priorytety polskiej prezydencji w UE
Z kolei na otwarciu sceny BE SMART odbył się panel dyskusyjny “Na co stawia Polska?”. Rozmowa była poświęcona kluczowym celom polskiej prezydencji w UE, które mogą wpłynąć na przyszłość Europy, planom współpracy Polski z innymi państwami członkowskimi w realizacji priorytetów prezydencji oraz znaczeniu, jaki ma głos biznesu w kontekście prezydencji Polski w UE w oczekiwaniu na Clean Industry Deal.
Witold Literacki, wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych, pierwszy zastępca prezesa zarządu w ORLEN S.A., poruszył kwestię możliwości i kierunku działań polskiej prezydencji w kontekście bezpieczeństwa energetycznego Polski:
– Czy jest szansa na zmianę regulacji? Nie jest to takie proste, musi to mieć uzgodnienie z pozostałymi państwami członkowskimi. Jeśli uda nam się coś zasygnalizować, to już będzie to dużo. Musimy mówić o odchodzeniu od źródeł kopalnych.Ta dyskusja powinna toczyć się w kierunku, który zapewnia energię obywatelom, aby była dostępna i stała, ale też, by nie zabić naszych firm. Powinniśmy pamiętać o konkurencyjności. Musimy postawić na dialogowość.
Plany polskiej prezydencji nakreślił także Ignacy Niemczycki, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów:
– Polska prezydencja będzie chciała się skupić na kwestiach bezpieczeństwa i będziemy je rozumieć dość szeroko. Bezpieczeństwo energetyczne oraz bezpieczeństwo biznesowe są ze sobą połączone. Od cen energii zależy bowiem poziom europejskiej konkurencyjności. To nie jest tak, że prezydencja jest w stanie zainicjować przepisy, ale my możemy wnosić postulaty na agendę i będziemy to robić. Jeżeli ceny energii w Europie są wyższe niż w Chinach, to nam to szkodzi. Ważna jest także kwestia konkurencyjności globalnej – jak nasze przedsiębiorstwa, które muszą spełniać wymogi zielonego ładu mogą konkurować z przedsiębiorcami, które tych obciążeń nie mają?
Wiceminister zapewnił także o dążeniach do niezależności energetycznej od Rosji:
Chcemy podejmować wyraźne decyzje, by uniezależnić się od gazu z Rosji, kompletnie odciąć się od gospodarki rosyjskiej i nie wspierać tej machiny wojennej.
Ignacy Niemczycki podkreślił także ważny aspekt dbałości o gospodarkę w procesie rewolucji energetycznej:
– Zielona transformacja jest nieunikniona, ale trzeba to robić w sposób rozsądny, by jak najmniej szkodzić gospodarce. Biznes oczekuje trzech elementów – zapewnienia bezpieczeństwa geopolitycznego, konkurencyjnych cen energii oraz jej odpowiedniej ilości. Polityka musi właściwymi mechanizmami zapewnić, że będzie tej energii wystarczająco dużo i odpowiednio tanio.
Poniedziałek pełen ważnych dyskusji
Kongres zrzesza ponad 1200 i przeszło 200 prelegentów. Na łącznie czterech scenach do 18:25 będą odbywać się dyskusje, spotkania i wystąpienia przedstawicieli biznesu, środowisk akademickich, ministerstw oraz organizacji społecznych. Konferencję zakończy wieczorna Gala Nagród “DNA – bo pomaganie mamy w genach”.