Otylia Jędrzejczak: za nami trzy dobre lata. Wiem, co zrobić, by kolejne cztery były jeszcze lepsze
– Uważam, że Zarząd Polskiego Związku Pływackiego w tej kadencji przyczynił się do rozwoju naszej dyscypliny. Co będzie dalej? Zadecyduje oczywiście środowisko, ale wierzę w to, że drzemie w nas olbrzymi potencjał. Marzyłam od samego początku, żeby go nie zmarnować, szczególnie w grupie juniorskiej i to się nam udało, bo ci młodzi ludzie, którzy jeszcze niedawno byli juniorami zdobywają już medale mistrzostw świata seniorów. Wierzę, że wspólnymi siłami będziemy potrafili to wykorzystać i jeszcze bardziej rozwinąć pływanie – zapewnia mistrzyni olimpijska i prezes Polskiego Związku Pływackiego Otylia Jędrzejczak.
– Z żalem muszę powiedzieć, że kończy się kadencja, bo zawsze jest tak, że plany rozwoju ma się większe i dłuższe – zauważa Otylia Jędrzejczak.
– Kadencja była skrócona, bo trzyletnia, ale cieszę się z tego, co udało nam się osiągnąć. Przede wszystkim podpisaliśmy umowę sponsoringową ze sponsorem głównym Polskiego Związku Pływackiego – PGE Polską Grupą Energetyczną.
– Była ona kontynuowana w kolejnym roku. Podpisaliśmy także ważną umowę o współpracy z TVP Sport, dzięki czemu pływanie wróciło do Telewizji Polskiej, a także umowę a marką Arena, z którą PZP współpracuje już od ponad dziesięciu lat. Transmitowane było sześć imprez rocznie, włącznie z piłką wodną, za co bardzo dziękuję.
– Poszerzyliśmy swoje działania o upowszechnianie dyscyplin pływackich, poprzez takie projekty jak „Synchro Start” i „Splashball”, „Liga amatorska piłki wodnej” a także „Śladami Mistrzów”, który był pilotażowy w 2021 roku, a później realizowany w 2022 i 2023 roku. Cieszę się, że ruszyliśmy również z projektem „Super Trener”. Dzięki niemu zawodnicy mieli szansę się rozwinąć, biorąc udział w kursach na trenera pływania, ale także poszerzać swoją wiedzę w innych aspektach, co jest niezwykle ważne – dodaje prezes PZP.
Działanie także poza krajem
W trakcie 3-letniej kadencji prezes Jędrzejczak zasiadała także we władzach europejskiej (EA) oraz światowej (WA) federacji pływackiej. Najwybitniejsza polska pływaczka została wybrana do składu biura europejskiej federacji oraz została delegowana do biura World
Aquatics.
Jędrzejczak otrzymała najwyższą liczbę głosów spośród wszystkich kandydatów do reprezentowania LEN w składzie biura FINA – 85 na 94 możliwych.
– Jestem zadowolona z tego, że jako pływanie zyskaliśmy na arenie europejskiej i światowej – podkreśla najlepsza polska pływaczka w historii.
– Zostałam wybrana do władz Europejskiej Federacji Pływackiej, do Światowej Federacji Pływackiej. Zorganizowaliśmy po raz pierwszy od 13 lat imprezę rangi europejskiej w kraju – mistrzostwa Europy Juniorów w skokach do wody odbyły się w Polsce w 2024 roku w Rzeszowie. To pierwszy wyraźny sygnał, że polskie pływanie może liczyć na kolejne wielkie międzynarodowe imprezy w przyszłości.
Działania w kraju to priorytet
Prezes PZP była aktywna nie tylko w strukturach światowych, ale przede wszystkim krajowych.
– Realizacja naszych nowych projektów była możliwa dzięki dobrej i owocnej współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Jako prezes Polskiego Związku Pływackiego, w tej trzyletniej kadencji, miałam styczność z czterema ministrami sportu, z każdym z nich potrafiłam się skutecznie komunikować i przekonywać do wspólnych inicjatyw, które rozwijają nasze dyscypliny – dodaje prezes, która w trakcie 3-letniej kadencji bardzo mocno postawiła na rozwój pływania młodzieżowego.
– Mistrzostwa Europy U23 to moja inicjatywa, która była przeze mnie zaproponowana na pierwszym zarządzie, w lutym 2022 roku, gdy zostałam wybrana do Zarządu Europejskiej Federacji Pływackiej. W 2023 roku po raz pierwszy odbyły się mistrzostwa Europy U23, w których Polacy zdobyli aż 14 medali. Uważam, że te wszystkie działania potwierdzają, że jesteśmy widoczni nie tylko na arenie krajowej, ale także na arenie międzynarodowej. Ale przede wszystkim pozwalają wierzyć, że jest możliwy dynamiczny rozwój naszej dyscypliny.
– Kolejne plany, które mam na najbliższe lata, będą skupiały się na rozwoju dyscypliny lokalnie, czyli w poszczególnych kręgach, ale także w grupie juniorskiej. Od zeszłego roku Światowa Federacja Pływacka podjęła decyzję, że grupa juniora to grupa od 14 do 18 roku życia. Poczyniliśmy już kroki, żeby coraz więcej zgrupowań odbywało się w grupie 14- latków i 15-latków. Mamy także szersze plany na działania dla grupy juniora młodszego w miarę możliwości finansowych.
– Bardzo liczę, że mając więcej czasu uda mi się wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki wdrożyć wielki projekt, jakim jest certyfikacja umiejętności pływackich Polaków. Wspominałam o nim podczas konferencji w Zakopanem, czy w trakcie konferencji trenerów pływania Polskiego Związku Pływackiego w 2023 roku. Wierzę w to, że ten wielki projekt będziemy w stanie zrealizować także we współpracy z naszymi klubami i okręgowymi związkami pływackimi – zapewnia Jędrzejczak.
Krajowy Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy PZP odbędzie się w dniach 16 – 17 listopada 2024 w COS OPO Spała. Przypomnijmy, że w 2021 roku mistrzyni olimpijska z Aten właśnie w tym samym miejscu została wybrana na prezesa Polskiego Związku Pływackiego. W głosowaniu pokonała Jacka Śmigielskiego 77:25.
fot. Polski Związek Pływacki – Rafal Oleksiewicz