10.10.2024 00:07

Polska mistrzyni zaktualizowała swój rekord na muralu

Aleksandra Mirosław, mistrzyni olimpijska we wspinaczce na czas, w środę w Lublinie umieściła swój najnowszy rekord świata – 6,06 sekundy – na specjalnym muralu. Mural, który odzwierciedla trasę jej wspinaczki w skali 1:1, został stworzony w ramach pracy doktorskiej na UMCS. Pierwotnie mural przedstawiał rekord Mirosław z 2023 roku (6,24 s.), ale po pobiciu tego […]

Udostępnij
MIROSLAW Aleksandra of Poland DENG Lijuan of People's Republic of China Sport KALUCKA Aleksandra of Poland podium Climbing Women's Speed, Final during the Olympic Games Paris 2024 on 7 August 2024 at Le Bourget Sport Climbing Venue in Le Bourget, France (Photo by /Sipa USA)
2024.08.07 Le Bourget
Sport , Igrzyska Olimpijskie Paryz 2024 , Polska z dwoma medalami
Wspinaczka sportowa na czas kobiet
Foto Gregory Lenormand/DPPI/IPA Sport 2/ipa-agency.net/SIPA USA/PressFocus

!!! POLAND ONLY !!!

Aleksandra Mirosław, mistrzyni olimpijska we wspinaczce na czas, w środę w Lublinie umieściła swój najnowszy rekord świata – 6,06 sekundy – na specjalnym muralu. Mural, który odzwierciedla trasę jej wspinaczki w skali 1:1, został stworzony w ramach pracy doktorskiej na UMCS.

Pierwotnie mural przedstawiał rekord Mirosław z 2023 roku (6,24 s.), ale po pobiciu tego wyniku podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, Aleksandra dwukrotnie poprawiła swój wynik, najpierw na 6,21 s., a później na 6,06 s. W środę osobiście dodała najnowszy czas na muralu przy użyciu czarnej farby w sprayu.

Teraz jestem na stałe związana z moim miastem, Lublinem, w którym się urodziłam i mieszkam – stwierdziła Mirosław.

Pierwsza szansa na poprawę rekordu nastąpi w nadchodzącym sezonie, który rozpocznie się w kwietniu podczas Pucharu Świata. Sezon obejmie zawody w Azji, Europie i mistrzostwa świata w Seulu.

Mural, który znajduje się w centrum Lublina, przedstawia 16 sylwetek Mirosław w trakcie wspinaczki, sięgających 15 metrów. Odwzorowano również chwyty i oznaczenia wysokości, a całość jest w skali 1:1. Dodatkowo, dzięki kodowi QR, można obejrzeć animację 3D wspinaczki Mirosław.

Aleksandra Mirosław brała czynny udział w tworzeniu muralu. Jej ruchy podczas wspinaczki zostały zeskanowane za pomocą nowoczesnych technologii. Jak wspomina, największym wyzwaniem było „mapowanie rąk”, do czego musiała założyć specjalne rękawiczki, z którymi nie czuła się komfortowo, więc zespół musiał znaleźć alternatywne rozwiązania.

Prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, podkreślił wyjątkowość muralu, który przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów, a także stanowi unikatowy sposób uhonorowania osiągnięć sportowych Mirosław. Mural, będący częścią pracy doktorskiej Michała Ćwieka z UMCS, łączy technologię 3D, zdjęcia dronowe oraz ręczne malowanie.

https://twitter.com/search?q=aleksandra%20miros%C5%82aw&src=typed_query

Michał Ćwiek przyznał, że Mirosław, drobna zawodniczka o wzroście 1,62 m, która w sześć sekund wspina się na 15-metrową ścianę, jest dla niego ogromną inspiracją. Dzięki muralowi w skali 1:1 można lepiej zrozumieć trudności, z jakimi mierzy się Aleksandra.

Mirosław, dwukrotna mistrzyni świata we wspinaczce na czas (2018, 2019) i trzykrotna mistrzyni świata juniorów, rozpoczęła swoją karierę sportową jako pływaczka, zanim w 2007 roku przeniosła się do wspinaczki. Reprezentuje barwy Klubu Wspinaczkowego Kotłownia Lublin i zdobyła złoty medal na Igrzyskach w Paryżu, uzyskując czas 6,10 s.

fot. Pressfocus.pl

Udostępnij
Adrian Janiuk

Adrian Janiuk